Skocz do zawartości

wratchild

Forumowicz
  • Postów

    26
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    dom jednorodzinny 140m2
  • Kocioł
    Defro Duo Uni 15

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna

Ostatnie wizyty

468 wyświetleń profilu

Osiągnięcia wratchild

Ciekawy

Ciekawy (3/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Kolego, to o ile jesteś z Małopolski to kotła 3 klasy zgodnie z przepisami możesz używać do 2026 roku. Jestem w podobnej sytuacji, bo gdyby nie to (lub jakieś mega duże potencjalne awarie), to bym mojego defracza nie ruszał w ogóle.
  2. Windhager Biowin 2 10kw najtańszy znalazłem za 27500zł brutto. Plus dojdą ich dedykowane grupy pompowe, autoryzowany montażysta i obowiązkowy płatny serwis co 2 lata jak się chce utrzymać gwarancję. Na samym kotle różnica w stosunku do SASa to ponad 10kPLN czyli jakieś 8 ton peletu. Zakładając, że na spalaniu zaoszczędzę nawet kilkaset kg/sezon to taka inwestycja zwróci się za kilkanaście lat. Wiem, że to Ferrari wśród kotłów, ale nie celuję w tak drogi produkt. Dodatkowo nasze toporne rodzime konstrukcje pozwalają zasypywać czy domieszać opał niższej jakości jak agropellet czy owies, a pamiętając czasy covida ma to spore znaczenie dla portfela. Otwarte pozostają pytania: - SAS Bio compact 10KW czy PELL LUX 10KW (a jak PELL LUX to jakiego producenta/marki, bo jest ich sporo)? - Czy przy maksymalnej potrzebnej mocy grzewczej w budynku na poziomie 8KW powyższe kotły dadzą radę modulować w okolicach 3,5-4KW czy lepiej doposażyć instalację w bufor?
  3. Wiem, że bufor wybacza instalacje przy przewymiarowanych kotłach bo pozwala zagospodarować energię z maksymalnej mocy. Jak czytam, że maksymalna potrzebna moc grzewcza w moim domu to 8KW, a kocioł ma 10KW to nie wiem czy dla tych 2KW warto zakładać bufor, czy też kociołek sobie będzie modulował niżej na tradycyjnej instalacji. Dofinansowanie z Czystego Powietrza odpuszczam, bo musiałbym rozwalać lub odcinać od komina mój kominek w salonie, a i tak łapałbym się na najniższy próg.
  4. Pozwolę sobie poradzić się kolegi żeby nie mnożyć tematów w tej samej sprawie. Mam analogiczną sytuację - przejście z kotła na eko-groszek na pelletowy. Zapotrzebowanie na energię obliczyłem i wygląda tak: https://cieplo.app/wynik/2c1is Zastanawiam się nad wyborem kotła i mam dwie kandydatury: Pell Lux i SAS bio compact. Cenowo są podobne (z uwzględnieniem droższego sterownika SKZP-05 w Pell Luxie), pytanie jak z jakością i ekonomią spalania? Nie wiem też do końca o co chodzi z tym modelem Pell Lux bo widzę go u różnych producentów: SEKOM, BIADAŁA, TECHNIX i jeszcze kilku innych. Ma znaczenie który z nich wybiorę? Zastanawiam się też czy kocioł w wersji 10KW powinienem doposażać w bufor, skoro maksymalna potrzebna moc grzewcza w moim domu to 8KW? Na dzisiaj mam zainstalowany kocioł 15KW i mimo, że ma już 11 lat i pewnie bardzo niską sprawność to zasypany mieszanką pelletu i EG i tak większość czasu kisi się w podtrzymaniu czy nadzorze. Będę wdzięczny za wszystkie podpowiedzi.
  5. Ja w sumie też szukam jakichś opinii na temat tego kotła: https://***.pl/produkt/piec-hybrydowy-drewno-pellet/
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.