Skocz do zawartości

wratchild

Forumowicz
  • Postów

    29
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    dom jednorodzinny 140m2
  • Instalacja
    Mieszana: grzejniki w pokojach + podłogówka w przedpokoju, kuchni i łazience na parterze i na piętrze
  • Kocioł
    Defro Duo Uni 15

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Małopolska

Ostatnie wizyty

547 wyświetleń profilu

Osiągnięcia wratchild

Ciekawy

Ciekawy (3/14)

  • Starter dyskusji
  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Ciekawe info z tym SV 300 - to by znacznie rozszerzało opcje kotłów do wyboru. Tylko coś czytałem, że te wymienniki dedykowane pod pellet produkują ze słabszej stali kotłowej, która nie wytrzymuje wysokiej temperatury z węgla przy dłuższym stosowaniu. Z drugiej strony, jak mieszanka ekogroszek-pellet idzie jak złoto na sprawdzonym SV200 to może nie warto kombinować. Przy obecnym kotle mam strażaka to może da się go przerzucić do nowego sprzętu na wszelki wypadek.
  2. Kolego, a czym palisz w swoim SKAMP-PV 13? Używałeś może przez jakiś czas pelletu lub mieszanki pellet-ekogroszek? Użytkownicy piszą właśnie o tej separacji paliwa, a do końca nie wiem na czym to polega. Od kilku lat lecę na pellecie/owsie w kotle Defro ze zwykłym palnikiem rynnowym bez separcji i nic nigdy się nie stało. Co do tego palnika SV-300 to myślałem o nim jako o nowszej konstrukcji, ale nigdzie nie znalazłem informacji czy ekogroszek też na nim pójdzie.
  3. Witam. Po przekopaniu internetu i analizie dostępnych opcji postanowiłem wymienić swojego ekogroszkowca 3 klasy na coś zbliżonego pod kątem używanych paliw. Od dłuższego czasu ekogroszek stosuję tylko jako domieszkę, a w zasobniku ląduje głównie pellet (czy jak było wariactwo cenowe w pandemii to owies) i na mojej obecnej rynnie od Defro spala się to super. Internet mocno chwali palniki SV200 odnośnie wszechstronności spalania, wobec czego wybrałem 2 modele kotłów, które chciałbym z Szanownym Forum skonsultować: 1. Technix 12kw https://sekom-pleszew.com.pl/kotly-skam-p-premium/#1584449247082-14cc8d9b-9819 2. Skamp-PV 13 https://sekom-pleszew.com.pl/kotly-skamp-pv/#1444300654691-e081e086-5ad3 Zapotrzebowanie energetyczne u mnie wygląda mniej więcej tak: https://cieplo.app/wynik/2c1hk Który z powyższych modeli kotłów byłby Waszym zdaniem lepszy?
  4. Kolego, to o ile jesteś z Małopolski to kotła 3 klasy zgodnie z przepisami możesz używać do 2026 roku. Jestem w podobnej sytuacji, bo gdyby nie to (lub jakieś mega duże potencjalne awarie), to bym mojego defracza nie ruszał w ogóle.
  5. Windhager Biowin 2 10kw najtańszy znalazłem za 27500zł brutto. Plus dojdą ich dedykowane grupy pompowe, autoryzowany montażysta i obowiązkowy płatny serwis co 2 lata jak się chce utrzymać gwarancję. Na samym kotle różnica w stosunku do SASa to ponad 10kPLN czyli jakieś 8 ton peletu. Zakładając, że na spalaniu zaoszczędzę nawet kilkaset kg/sezon to taka inwestycja zwróci się za kilkanaście lat. Wiem, że to Ferrari wśród kotłów, ale nie celuję w tak drogi produkt. Dodatkowo nasze toporne rodzime konstrukcje pozwalają zasypywać czy domieszać opał niższej jakości jak agropellet czy owies, a pamiętając czasy covida ma to spore znaczenie dla portfela. Otwarte pozostają pytania: - SAS Bio compact 10KW czy PELL LUX 10KW (a jak PELL LUX to jakiego producenta/marki, bo jest ich sporo)? - Czy przy maksymalnej potrzebnej mocy grzewczej w budynku na poziomie 8KW powyższe kotły dadzą radę modulować w okolicach 3,5-4KW czy lepiej doposażyć instalację w bufor?
  6. Wiem, że bufor wybacza instalacje przy przewymiarowanych kotłach bo pozwala zagospodarować energię z maksymalnej mocy. Jak czytam, że maksymalna potrzebna moc grzewcza w moim domu to 8KW, a kocioł ma 10KW to nie wiem czy dla tych 2KW warto zakładać bufor, czy też kociołek sobie będzie modulował niżej na tradycyjnej instalacji. Dofinansowanie z Czystego Powietrza odpuszczam, bo musiałbym rozwalać lub odcinać od komina mój kominek w salonie, a i tak łapałbym się na najniższy próg.
  7. Pozwolę sobie poradzić się kolegi żeby nie mnożyć tematów w tej samej sprawie. Mam analogiczną sytuację - przejście z kotła na eko-groszek na pelletowy. Zapotrzebowanie na energię obliczyłem i wygląda tak: https://cieplo.app/wynik/2c1is Zastanawiam się nad wyborem kotła i mam dwie kandydatury: Pell Lux i SAS bio compact. Cenowo są podobne (z uwzględnieniem droższego sterownika SKZP-05 w Pell Luxie), pytanie jak z jakością i ekonomią spalania? Nie wiem też do końca o co chodzi z tym modelem Pell Lux bo widzę go u różnych producentów: SEKOM, BIADAŁA, TECHNIX i jeszcze kilku innych. Ma znaczenie który z nich wybiorę? Zastanawiam się też czy kocioł w wersji 10KW powinienem doposażać w bufor, skoro maksymalna potrzebna moc grzewcza w moim domu to 8KW? Na dzisiaj mam zainstalowany kocioł 15KW i mimo, że ma już 11 lat i pewnie bardzo niską sprawność to zasypany mieszanką pelletu i EG i tak większość czasu kisi się w podtrzymaniu czy nadzorze. Będę wdzięczny za wszystkie podpowiedzi.
  8. Ja w sumie też szukam jakichś opinii na temat tego kotła: https://***.pl/produkt/piec-hybrydowy-drewno-pellet/
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.