Skocz do zawartości

kosok

Forumowicz
  • Postów

    10
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez kosok

  1.  

    Witam wszystkich. Mam kilka pytań co do ustawień kotła Vaillant ecotec pro vc 186/5-3 KW i sterownika pogodowego Multimatic 700/6. Urządzenia pracują w nieocieplonym domu z lat 60-tych, około 150 m2, jeden obieg CO, ogrzewanie grzejnikowe, a podłogówka w dwóch łazienkach i na korytarzu (wymiana kotła węglowego na gazowe, kocioł gazowy pracuje niecały miesiąc).

    Na początku kilka moich ustawień (sterownik pogodowy Multimatic 700/6 zaistalowany w salonie na parterze):

    • Zadana temperatura dzienna: 21 st C
    • Zadana temperatura nocna 19 st C
    • CWU (powietrzna pompa ciepła), temp. 45 st C, grzana obecnie w godzinach: 17:30-22:00, ale ciepła woda jest przez całą dobę.
    • Przedziały czasowe: pn-pt: 6:00-22:00, so-nd: 07:00-23:00
    • Krzywa grzewcza: 1.2
    • Tryb auto-wyłącz: NOC
    • Korekta temp. pokoj.: KOREKTA - dla mnie bardziej optymalny, lepszy komfort cieplny, TERMOSTAT przetestowałem, ale po wychłodzeniu pomieszczeń w nocy, długo się dom nagrzewał.
    • Wybieg pompy ogrzewanie (D.001): 30 min
    • Maks. czas blokady ogrzewanie (palnika) (D.002): 40 (18,5 min przy 50 st C na zasilaniu).

    Jeśli jakiś ustawień brakuje to dopisze, a teraz kilka pytań:

    1. Tryb KOREKTA: czy w tym trybie palnik może/powinien się wyłączać? I wtedy obowiązują ustawienia: Wybieg pompy ogrzewanie (D.001) oraz Maks. czas blokady ogrzewanie (palnika) (D.002)? Zauważyłem jedynie że codziennie o godzinie 22:00 kiedy ogrzewanie przechodzi na tryb NOC, a CWU przestaje być ogrzewana, palnik gaśnie i po czasie D.002 spowrotem się zapala, z obniżoną już temperaturą (KOREKTA). Czy to jest prawidłowe działanie? A skoro tak to w ciągu dnia gdy zostanie osiągnięta temperatura zadana 21 st to palnik również powinien zgasnąć ?
    2. Czy ustawienia D.001 i D.002 mogą takie do mojej instalacji i pozostałych ustawień? 
    3. Jeśli chodzi o temperatury zadane to w DZIEŃ ładnie trzyma 21 st C, ale w NOCY temperatura nie spada do tych 19, tylko jest jakies 20,5 st C, więc minimalna różnica pomiędzy dniem a nocą. Jakieś rady? Coś zmienić?
    4. Szukam ustawień aby jak najbardziej zaoszczędzić oczywiście na zużyciu gazu, bo póki co zużycie waha się od 11-17 m3 na dobe przy temperaturach na zewnątrz od około -5 do 5. Troche sporawo, wiem...wiem dom nie ocieplony (ocieplenie w przyszłym roku), ale może coś da się jeszcze urwać? Dlatego proszę o jakieś propozycje ustawień kotła i sterownika.

    Pozdrawiam.

  2. Witam,

    Jestem na etapie wymiany w domku jednorodzinnym (około 150 m2 - parter+poddasze, stare budownictwo, dom zamieszkuje 6 osób) źródła ciepła CO i CWU z kotła zasypowego na kondensacyjny kocioł gazowy. Decyzja jest już podjęta i działam w temacie, ale mam możliwość instalacji Powietrznej Pompy Ciepła CWU, ponieważ załapałem się na sporą dotację z gminy (85%). I teraz pytanie czy montaż takiej Powietrznej Pompy Ciepła CWU ma sens w moim przypadku? Dotacja jest spora więc może i warto wykorzystać, ale czy będę miał przy takiej instalacji niższe koszty za CWU? Zamysł jest taki, żeby przez większą część roku CWU czerpać z Powietrznej Pompy Ciepła, a jedynie przez zimę CWU ogrzewać gazem. Proszę o radę czy pakować się w tą dotację czy pozostać jedynie przy gazowym kotle kondensacyjnym CO i CWU ? 

    Pozdrawiam

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.