Skocz do zawartości

seba999

Forumowicz
  • Postów

    56
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    Buduje dom...
  • Instalacja
    Koza z płaszczem wodnym + bufor + podłogówka
  • Kocioł
    Haas & Sohn

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna

Ostatnie wizyty

1 126 wyświetleń profilu

Osiągnięcia seba999

Stały bywalec

Stały bywalec (5/14)

  • Oddany Unikat
  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później

Najnowsze odznaki

1

Reputacja

  1. @nexusus Odpowiadając na Twoje pytanie - nie uspokoiło się po podniesieniu temperatury zadanej na buforze. Potwierdzam, że na pacjencie, którego dotyczy cały ten wątek problem występuje poniżej prawdopodobnie 5*C temperatury zewnętrznej. Natomiast wygląda na to, że "niechcący" znalazłem rozwiązanie - włączenie pompy obiegowej w pompie ciepła na stałe. Zrobiłem to 1,5h temu i od tej pory nie zaobserwowałem podkradania ciepła z bojlera, a przy pracy w poprzednim trybie (interwały) na pewno miałoby to miejsce. Co do pracy samej pompy ciepła - praktycznie nie moduluje, nawet na krzywej grzewczej. Rozkręca się do maksymalnych obrotów zadanych w menu serwisowym dla konkretnych zakresów temperatur i nie "zwalnia" blisko zadanej temperatury. Zachowuje się jak taki ON/OFF. Poniżej zestawienie maksymalnych obrotów sprężarki w zależności od temperatury zewnętrznej: Zastanawiam się na ile bezpieczne jest nałożenie jej "kagańca" - obniżenie tych wartości o np 20? Jak to jest wtedy ze smarowaniem sprężarki? Im niższa prędkość tym słabsze?
  2. Z moich obserwacji wynika że te otwieranie "na chwilę" zaworu na CWU pojawia się przy spadku temperatury zewnętrznej. Aktualnie podniosłem trochę temperaturę zadaną na buforze i zobaczymy przy jakiej się to uspokoi. Być może pompa ma jakieś dziwne zabezpieczenie przed zbyt niską temperaturą wody w obiegu przy niskich temperaturach zewnętrznych i dlatego podkrada z bojlera. W każdym bądź razie ewidentnie w moim przypadku nie jest to niedomykanie zaworu tylko "świadome" jego otwarcie przez sterownik pompy ciepła.
  3. Potwierdzam, udało mi się zaobserwować tą sytuację. W momencie uruchamiania pompy obiegowej na wyłączonej sprężarce następuje na chwilę otwarcie zaworu 3d, parametr o którym piszesz na kilka sekund zmienia się na T, a później wraca na N. Czyli to świadome działanie sterownika pompy. Pytanie jaki jest tego celu i które ustawienia za to odpowiadają?
  4. W instalacji jest zawór firmy ORKLI - Zawór trójdrożny strefowy 1" z silnikiem 230V nr 40313200. Problemu nie rozwiązałem, został zgłoszony do serwisu (instalacja jest jeszcze na gwarancji), jednak wygląda, jakby olali temat. Natomiast obserwuję dziwne zachowania, bo raz to wychładzanie występuje a raz nie. Tak to wyglądało na przestrzeni ostatnich kilku dni: 28-30.11 do około 20:00 - brak wychładzania CWU 30.11 od 20:00 do 01.12 około 8:30 - kradzież ciepła z CWU 01.12 od 8:30 do 18:00 - brak wychładzania CWU 01.12 od 18:00 do 02.12 6:00 - kradzież ciepła z CWU 02.12 6:00 do 03.12 około 4:00 - brak wychładzania CWU 03.12 od 4:00 do około 8:00 - kradzież ciepła z CWU 03.12 od 8:00 do teraz - brak wychładzania CWU Zastanawiam się czy nie istnieje w sterowaniu pompą jakiś "mechanizm", który z jakiegoś powodu nakazuje zaworowi się "ciut" otwierać na obieg CO.
  5. No dobra, ale to chyba nie jest normalne zachowanie? Podbija temperaturę CO przez to sprężarka się później załącza, bo nie osiąga histerezy, a przez to wychładza CWU.
  6. Dzięki za wskazówki, pogodówka ogarnięta, testy w trakcie. Chyba też zaczyna się klarować problem wychładzania bojlera, tzn. grzanie było o 1 i o 5 rano, gdzie nie było zużycia CWU. Zauważyłem jedna zależność - jak już pisałem - pompa obiegowa pompy ciepła pracuje interwałami. Chwilę po jej uruchomieniu następuje lekki wzrost temperatury w obiegu CO, bez uruchomienia sprężarki. Ten "strzał" ciepłe wody czuć ręką na rurach. Wygląda mi to na jakąś cofkę z wężownicy CWU. Czy na powrocie z wężownicy CWU powinien być zawór zwrotny? Czy po prostu zawór przełączający może się nie domyka? To by wyjaśniało zwiększoną ilość cykli CWU a tak mało CO...
  7. Podsumowanie ostatnich 24h: 13 startów sprężarki z czego 5 to CWU. Najkrótszy czas pracy sprężarki to około 0:30h, najkrótsza przerwa między cyklami CO to 1:15h. Zużycie za ostatnią dobę 18,5kWh. Testuję deltę pompy obiegowej pompy ciepła na 4*C, póki co nie widać zmian. Oraz podniosłem CWU do 46*C z histerezą 9*C.
  8. Ok, dzięki. A co do delty temp dla pompy obiegowej w pompie ciepła. Było 6*C, ustawiłem 5*C po Twojej sugestii. Pytanie czy warto schodzić niżej? Minimalna wartość jaką jestem w stanie tam ustawić to 2*C. Czy spowoduje to poprawę pracy (większą modulację)?
  9. Czyli ekonomiczniej jest grzać rzadziej ale do wyższej temperatury?
  10. Po zmianie ustawień histerezy CO, a konkretniej wywaleniu tej delty stop (z 2* na 0*c) pompa póki co pracuje w interwałach 40min pracy na 60-70 min przestoju. Temperatura oscyluje 25-32*c, ale nie ma już typowego taktowania. W środę uruchamiamy sterowanie pogodowe, zobaczymy jak się wtedy będzie zachowywać. Mamy jeszcze inny problem - bojler CWU 300l z wężownicą. Zadana temperatura 45*C z histerezą 8*. Potrafi się dogrzewać po 4-5 razy na dobę - czujnik jest na dole bojlera, więc wydaje się to być prawidłowe... ale "gorąca" woda leci bardzo krótko, wygląda na to jakby dochodziło do podmieszania wewnątrz bojlera (jest cyrkulacja ale wyłączona, a zawór zamknięty). Ma ktoś pomysł jaka może być przyczyna? Ilość cykli dogrzewnia bojlera można zapewne zmniejszyć przenosząc czujnik wyżej, ale obawiam się że wtedy temperatura wody będzie jeszcze bardziej nieodpowiednia...
  11. @cezario1, niestety w aplikacji nie ma jednostki przy pracy pompy obiegowej, podejrzewam, że chodzi o procenty, bo pojawiają się wartości z przedziału 0-100, najczęściej 50-100. Pompa ciepła nie jest "moja", na miejscu będę prawdopodobnie w środę. Planujemy właśnie ustawienie tej krzywej grzewczej względem temperatury na zewnątrz, skoro okazało się, że faktycznie jest. Bardzo mylące było tłumaczenie w samej apce (niska prędkość wentylatora). Ustawiłem deltę stop grzania z 2*C na 0*C. To spowodowało, że przestały się pojawiać krótkie cykle pracy (30*C->34*C), nie wiadom co bylo ich przyczyną, bo histereza powinna spowodować włączenie sprężarki przy 25*C, a ona startowała przy około 30*C. Czyli aktualnie mam zadaną 32*C z histerezą 7*C. Deltę pracy pompy obiegowej pompy ciepła zmieniłem na 5*C. Zastanawiam się jeszcze czy ona powinna się uruchamiać cyklicznie, czy ma być włączona cały czas, czy wyłączona podczas bezczynności? Co do ceny zakupu urządzenia - jw. nie moja instalacja, musiałbym dopytać, ale montaż był 1,5 roku temu, więc ceny zapewne też były inne.
  12. Pompa obiegowa w PC wygląda na PWM, w aplikacji mam podgląd na szybkość pracy - mniej niż 50 nigdy nie widziałem. Jedyne co tam można zmienić to deltę dla pompy obiegowej - aktualnie wynosi 6* - z tego co widzę to pompa stara się utrzymywać taka różnice temperatur między zasilaniem a powrotem wody z wymiennika. Nie wiem czy jest dostęp żeby zobaczyć co tam siedzi w środku. Sprawdzę jak będę na miejscu, ale jest ryzyko, że będzie jakaś plomba. Czy wartość tej delty powinienem zmienić? Dać mniej? Więcej? Aktualnie grzeje bufor, sprężarka na 78%, pompa obiegowa 50. Różnica między zasilaniem a powrotem faktycznie 6* (28,7/34,6). Krzywa grzewczą wg pogodówki będziemy robić, tylko na tym Compicie (jest dodatkowa grupa pompowa z mieszaczem). W aplikacji (Heat Pump) nie znalazłem nigdzie opcji krzywej grzewczej. Edycja: Chyba jest coś... Ale dostępne z panelu pompy. Sprawdzę przy okazji wizyty na miejscu
  13. Dziękuję za odpowiedzi. Ten pobór prądu faktycznie pasuje. Jedyne kultura pracy pozostawia wiele do życzenia i zastanawiam się czy da się jej jakiś kaganiec założyć. Dziś w nocy znowu mocno taktowała - cykle 10-12min pracy na 10-15 min przerwy. Z tego co widziałem - w aplikacji jest możliwość wybrania trybu niskiej pracy wentylatora ("eko"), ale na nim pompa jeszcze dziwniej pracuje. Ma gdzieś zadane temperatury i histerezy. Np bojler wygrzewa do ponad 50*c, przy zadanych 45* więc gdzie tu eko... Ma ktoś jakiś pomysł jak wymusić jej "spokojniejszą" pracę sprężarki?
  14. Witam, Pacjentem jest Nexus Split 10kW inwerterowa, powietrze-woda. Dom (nie mój) 140m2, wg ciepło.app ma zapotrzebowanie 7,5kW (CO) przy -20*C, przy średniej dobowej 2,2*C = 3,7kW (CO). 100% podłogówka. Do pompy bufor 100l + bojler CWU 300l. Dodatkowo obiegiem podłogi steruje Compit R810. Mam problem z ustawieniem pompy, która bardzo szybko dochodzi do zadanej temperatury, przez co taktuje. Np wczoraj sprężarka pracowała 12 min, i około 20-50 min przerwy. Dziś (chłodniej/wietrzniej) to około 40 min pracy i 60-90min przerwy. Nie jestem w stanie wymusić na niej większej modulacji przy dochodzeniu do zadanej temperatury. Przykładowo przy 25-31*C sprężarka pracuje na 78% mocy przez co bardzo szybko rośnie temperatura, od 31 stopni zaczyna lekko modulować. Czy coś jeszcze można poprawić? Z tego co zauważyłem to po zmianie trybu wentylatora z dzień na noc, kultura pracy w nocy jest lepsza niż na trybie dzień. Ale i tak poziom modulacji pozostawia wiele do życzenia. Średnie zużycie dobowe z ostatnich kilku dni to około 20kWh. Aktualne ustawienia: Temperatura grzania = 32*C Delta temp grzania = 7*C Stop delta temp grzania = 2*C Temperatura CWU = 45*C Delta temp CWU = 8*C Kp regulatora = 5 Ti regulatora = 200 Td regulatora = 0 Pompa obiegowa = interwały co 5 min Delta temp pompy obiegowej = 6*C Tryb wentylatora = noc Grzałka sprężarki = TAK Temp włączenia grzałki = -15*C Co poprawić? Jaka powinna być delta temp pompy obiegowej? Co to za ustawienia Kp, Ti oraz Td?
  15. Pompę postawiłbym w kotłowni która przylega do salonu, a wylot i wlot do pompy przez ściankę działową do salonu. Tak jak pisałem obawiam się huraganu i hałasu. Efekt chłodzący to tak jak pisałem - ma być jako "uboczny".
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.