Skocz do zawartości

knedel

Forumowicz
  • Postów

    85
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez knedel

  1. Ten kaganiec na 30% zapewne wynika z konieczności spełnienia emisji zapisanej w ecodesign w zakresie 30% - 100% mocy (dla kotłów z podajnikiem). Stąd np. PLUM dał 30% mocy minimalnej http://termomodernizacja.pl/ecodesign-nowa-jakosc-kotlow/ http://czysteogrzewanie.pl/kociol/norma-pn-en-303-5-2012/

    Inaczej - jeśli spalimy kilkanaście % paliwa więcej jednocześnie wytwarzając więcej energii (np. puszczając ją w komin), to 'na papierze' nadal jesteśmy eko, bo wytworzyliśmy stosunkowo mniej pyłów w przeliczeniu na wyprodukowane dżule.

    Być może producenci mogliby tak konstruować kotły, by uzyskiwały małe emisje pyłów także przy mocach niższych od 30%, ale wiemy - w przeszłości zanim nie zmuszono branży do innowacji było tragicznie  http://czysteogrzewanie.pl/2019/03/ministerstwo-zalatalo-normy-emisji-dla-nowych-kotlow/. Zatem do czasu kolejnej nowelizacji rozporządzenia (albo normy) nie spodziewałbym się poprawy sytuacji (choć i tak dzięki naciskom aktywistów, organizacji społecznych i nakazom UE mamy postęp w branży).

    • Zgadzam się 1
  2. Właśnie. Pisałem już na stronie 26. Ludzie biorą Wesołą, bo tańsza od Skarbka lub Ekoreta, a porównywalnie kaloryczna. A że spieka się mocno to sami chcą się przekonać. Sam się naciąłem. Chyba kiedyś Wesoła mniej się spiekała, ale to już nie wróci.
    Zmniejsz nadmuch, jak najkrótsze podawanie i skrócić przerwę. Każde zwiększenie nadmuchu potęguje spieki, z drugiej strony daje czystszy wymiennik. Nie znam złotego środka.

     

  3. 2 godziny temu, bzyk7 napisał:

    mam takie małe pytanko zakupiłem ekogroszek z kopalni wesoła o kaloryczności 28-29 i potwornie mi żużluje zrywa zabezpieczenie podajnika i nie dopala tak naprawdę to juz nie mam pomysłu jak doregulować sterownik.

    W poprzednim sezonie kupiłem Wesołą 3,5 tony, przy większych mrozach musiałem dawać więcej wiatru w palnik bo inaczej kocioł nie osiągał zadanej 60* ale to powodowało spieki i niedopalony węgiel. Kombinowałem różne ustawienia i problem rozwiązałem dopiero poprzez zakup Retopala i mieszanie 1:1. Nie wiem czy to była oryginalna Wesoła, ale całkiem możliwe, bo popiołu mało ale spiekalność Wesołej wg specyfikacji to Ri = 16 - 22 http://suspenser.eu/ekogroszek/, stąd ten niedopalony węgiel w spiekach. Po takich przygodach odpuściłem superkaloryczne groszki i palę Retopalem z bigbagów. W przyszłości może spróbuję Karlilka, zobaczę co będą o nim pisać koledzy.

    Ale ja mam inny kocioł choć też z obrotową retortą, może Maxx LE lepiej radzi sobie z groszkami o dużej spiekalności.

  4. Niestety zaczynają ponownie pojawiać się pytania, na które już udzielono odpowiedzi.Proponuję przeczytać cały ten wątek ;) Co prawda najprzystępniejsze byłoby podsumowanie dotychczasowych doświadczeń w osobnym temacie, tylko komu będzie chciało się tego dokonać.
    Już nie pamiętam czy komuś rosła tak bardzo temp. podajnika.
    Proponuję:
    - sprawdzić szczelność uszczelki klapy zasobnika
    - częściej podawać groszek w mniejszych ilościach
    Tak, to standardowe porady. Jednak Seko Maxx LE ma dość niestandardowy podajnik, zatem może trzeba będzie zadziałać inaczej. W swoim kotle skutecznie rozwiązałem to tak:

    Ale ja mam inny podajnik i palnik.

  5. Zapewne dopóki kocioł działa niewielu sprawdza czy modernizacje są kompatybilne wstecz. Jak zwykle wszystko wyjdzie w użytkowaniu. Nie martwiłbym się na zapas - od tego można się tylko niestrawności nabawić ;)
    Warto wziąć pod uwagę, że większość polskich producentów kotłów to firmy zatrudniające kilkanaście lub nieco więcej pracowników. Przy takim potencjale trudno szczegółowo dokumentować każdą zmianę technologiczną produktów. To nie potentaci rynku niczym Hewlett-Packard :|

  6. W DTRkach większości producentów jest napisane, że produkt może ulegać zmianom/modernizacjom. Jeśli posiadany przez Ciebie kocioł działa - w świetle prawa nie możesz wymagać nieodpłatnej modernizacji kotła do nowszej wersji. To logiczne podejście, nie widzę tu żadnego oszukaństwa.

    W niektórych przypadkach tylko dobrą wolą producentów jest nieodpłatne udoskonalanie zakupionego już produktu.

     

    To tak jakbyś kupił samochód, a producent za 2 miesiące wprowadziłby do oferty zmodernizowany silnik. Czy miałbyś prawo żądania nieodpłatnej wymiany posiadanego silnika?

  7. U mnie temp podajnika spadła o ok 10C po zaklejeniu tych 3 dziur w kolanie. Może masz duży ciąg i zaklejenie też coś pomoże.

     

    Zakleiłem 2 z trzech dziur w kolanie silikonem wysokotemperaturowym (zostawiłem niezaklejoną tylko najbliższą dziurę przy palniku). Jest znaczna poprawa, dzięki ksirgie.

    Od dwóch miesięcy używam soft Robika z 23.10.2017, ustawiłem moc 48kW, trochę pozmieniałem ustawienia i jest bardzo dobrze także na grzaniu tylko CWU.

    post-65617-0-13233600-1524086957_thumb.png

    Recalart wprowadził w tym sofcie ciekawostkę - gdy na ekranie głównym klikniemy przycisk info (albo powrót, w tej chwili nie pamiętam) widzimy prognozę pogody :p). Ale trzeba mieć podłączony do neta sterownik.

     

    • Zgadzam się 1
  8. Ja nie mam dosuszania. W tym sezonie po wymianie zaworu głównego wody przez zwik zalała mi się piwnica na wysokość ok. 10cm. Po odpompowaniu wody węgiel (jest luzem) schnął kilka tygodni zanim wylądował w zasobniku. Nie wiem jak wilgotne masz pomieszczenie na opał. Jeśli jest nieogrzewane to w istocie węgiel długo będzie mokry.
    Gwarancja - pytaj producenta. Nie znam praktyki.

  9. krisgie, czy jesteś pewien, że to soft Robika z 23.10.2017? https://drive.google.com/drive/folders/1Po70V0mMIIXcT4gnYxzQhjodG9e13hEc?usp=sharing

    Na głównym ekranie panelu nie mam temperatur podajnika i powrotu, a jak wejdę w info o sterowniku pokazuje mi wersję 17.10.2017. Także rozmiary plików firmware są zgodne. Robiłem reset ustawień fabrycznych. Chyba że to trzeba gdzieś ustawić?

     

    PS. Nie wykupiłem sobie abonamentu na e-Multifun, także nie pomogę. Z tego co piszecie to dość awaryjna platforma, i nadal nie ma poziomu paliwa w zasobniku, tym bardziej mnie to zniechęca. Jeśli zrobią tak, bym mógł zmieniać wszystkie parametry łącznie z ust. serwisowymi, które mogę ustawić w sterze, to mnie zmotywuje :p.

  10. Jest jakaś rada na tą sadze ?? Żeby tego nie było tak dużo ??

    Spróbuj pomysłów z deflektorem wklęsłym nad retortą https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/25263-jaki-deflektor-rodzaje-kształty-materiał-fakty-i-doświadczenia/?p=357212

    https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/25263-jaki-deflektor-rodzaje-kształty-materiał-fakty-i-doświadczenia/?p=360397

    W miarę trwale i po taniości wyjdzie udanie się na szrot lub do gazownika samochodowego, zakup używanej butli walcowej o odpowiedniej średnicy (by się zmieściła do komory spalania), przecięcie jej i dospawanie uchwytu do powieszenia. Z jednej butli wychodzą dwa deflektory :P Butle LPG mają ściankę o grubości 3-4 mm, zatem raczej grubszą od garnków, powinny dłużej wytrzymać.

    U siebie mam na razie patelnię o średnicy 27 cm i wysokości ścianki 5 cm - szału nie ma, płomień wyłazi, ale planuję zmienić na butlę o średnicy około 30-32 i ściance 15 cm. Na więcej nie pozwala mi wielkość komory spalania.

     

    W ogóle wątek który linkuję jest o dwóch tematach - kształcie deflektorów i testach palników podobnych do SV200n.

     

    jarrek, dzięki za soft :)

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.