Skocz do zawartości

gawara58

Forumowicz
  • Postów

    80
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    3

Odpowiedzi opublikowane przez gawara58

  1. Mam pytanie dla ogarniających elektronikę - sterownik posiada zabezpieczenie - topikowy 4 A .Ostatnio pompa CWU "uwaliła" mi sterownik/oczywiście bezpiecznik i jakiś element sterujący zasilaniem CWU/ na wyjściu było tylko 170 V. Oczywiście Timel w pół godziny naprawił sterownik, ale nurtuje mnie pytanie dlaczego bezpiecznik na to pozwolił ? Dodam że przyczyną zwarcia była wilgoć w konektorze przyłączeniowym pompy CWU. Może zabezpieczenie powinno być solidniejsze tak jak w listwach antyprzepięciowych?

  2. W dniu 20.06.2021 o 22:52, Szymek00 napisał:

    Panowie ..mam pytanie.. przy obecnych temmp piec praktycznie w czuwaniu tylko lata .. żądaną 55ale cały czas trzyma temp na 75°....jak sprawić żeby aż takiego zapasu dużego temp nie było ..

      Zmieniłem dziś ustawienie że modulację Robiłem od 10do 50maks .

    u mnie 10-50 nie pomogło. Na czas letni wróciłem do softu 2.10 i jest O.K.

  3. Pokusiło mnie i kupiłem/dobrze, że tylko tonę/ i tragedia. Z kalorycznością musiałem zjechać do 20 korekta max.i nie dość że spieka to na palniku zamiast regularnego kopczyka od strony podajnika - dziura, a po przeciwnej stronie wypiętrzone spieki.Dodam ,że to Bobrek.

    chyba kol.Pieklorz w którymś poście pisał,że tak się dzieje przy wysokim RI

     

  4. Pokusiło mnie i kupiłem/dobrze, że tylko tonę/ i tragedia. Z kalorycznością musiałem zjechać do 20 korekta max.i nie dość że spieka to na palniku zamiast regularnego kopczyka od strony podajnika - dziura, a po przeciwnej stronie wypiętrzone spieki.Dodam ,że to Bobrek.

  5. 1 godzinę temu, abcde napisał:

    To ja odbijam "wiejską "pileczke :

    Regulator PID (proporcjonalno - całkująco - różniczkujący).

    Regulator PID (Proportional-Integral-Derivative Controller - regulator proporcjonalno-całkująco-różniczkujący) - w automatyce, regulator składający się z członu proporcjonalnego P o wzmocnieniu kp, całkującego I o czasie zdwojenia Ti oraz różniczkującego D o czasie wyprzedzenia Td. Jego celem jest utrzymanie wartości wyjściowej na określonym poziomie, zwanym wartością zadaną.

    regulator PID

    Regulatora PID używa się np. do sterowania temperaturą procesu, w tym wypadku działa on jak bardzo dokładny termostat. Może również sterować ciśnieniem, natężeniem przepływu, składem chemicznym, siłą, prędkością i innymi sygnałami. Regulatory znajdują zastosowanie w przemyśle samochodowym, w tym przypadku ich zadaniem jest utrzymywanie stałej prędkości samochodu bez względu na warunki jazdy (tzw. tempomat).

    Regulator realizuje algorytm:

    Regulator PID

    Transmitancja operatorowa idealnego regulatora PID:

    Regulator PID

    Idealne różniczkowanie jest nierealizowalne fizycznie.

    Transmitancja operatorowa rzeczywistego regulatora PID:

    Regulator PID

    gdzie:

    kp - współczynnik wzmocnienia
    Ti - czas zdwojenia
    Td - czas wyprzedzenia
    s - zmienna zespolona w przekształceniu Laplace'a
    Kd - stała różniczkowania

    Aby z regulatora PID zrobić regulator:

    - P (proporcjonalny), należy ustawić Ti = automatyka
    - PD (proporcjonalno-różniczkujący), należy ustawić Ti = automatyka 
    - PI (proporcjonalno-całkujący), należy ustawić Td = 0

    Regulator proporcjonalno - całkująco - różniczkujące są regulatorami uniwersalnymi - wzmacniają, całkują i różniczkują odchyłkę regulacji. Sygnał wyjściowy regulatora PID jest proporcjonalny do sumy sygnału wejściowego, jego całki oraz jego pochodnej. Jedna część odpowiedzi skokowej regulatora PID jest proporcjonalna (P) do odchyłki regulacji, druga (I) jest całką z odchyłki regulacji, trzecia (D) - pochodną z odchyłki regulacji względem czasu.

    Regulator PID stosuje się zazwyczaj do obiektów poddawanych wpływom zakłóceń o dużych i gwałtownych zmianach. Regulator ten stosuje się w przypadku gdy mamy do czynienia ze stałą wartości wielkości zadającej - a więc w układach regulacji stałowartościowej, np. układach regulacji temperatury.

    Regulator PID umożliwia stosowanie krótszych czasów zdwojenia Ti niż regulator PI, bez obawy powstania oscylacji w układzie zamkniętym, a więc prędzej likwiduje wpływy zakłóceń o wartościach ustalonych.

    Regulator PID Regulator PID
    Odpowiedź na skok jednostkowy Charakterystyka amplitudowo - fazowa

     

    Masz za wielki palnik +bledy w instalacji ....wiec niczym tego prawidlowo nie wysterujesz...zadnym sterownikiem na rynku z PID

     

    czy ktoś wie jaka jest ewentualna różnica pomiędzy algorytmem zastosowanym w SKZP a tzw.inteligentnym/samouczącym/ się algorygtmem reklamowanym przez "inne" firmy ?

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

  6. Nie deflektor.

    To efekt komina (klosza), zwiększenie ciągu, przyśpieszenie przepływu gazów, lepsze mieszanie i w rezultacie brak kopcenia.

    Czy wtedy następowało kompletne dopalanie? Nie mam pewności, silnie świecący płomień ( o to chodzi w lampie) zawiera

    cząsteczki rozżarzonego węgla. Czy zdążą się tam dopalić?

    czysto teoretycznie-a gdyby taki klosz ze szkła żaroodpornego zastosować nad paleniskiem?

  7.   @gawara58

     

    Przetwornica  firmy Volt o mocy ciągłej 500W (chwilowa 800W) obowiązkowo sinus a to ze względu na silniki  czyli podajnik, wentylator, pompa.

      Nie może być żaden tani UPS komputerowy dający prostokąt albo pseudo-sinus bo polecą silniki

     Akumulatory 2 szt po 100Ah zwykłe hermetyczne. połączone równolegle.

      Ja wiem że lepiej jest zrobić to na 24V a nie na 12V ale instalacja 12V ma wielką zaletę: Jeżeli prądu nie będzie dwa czy trzy dni to jestem w stanie doładować akumulatory samochodem osobowym... :D

      Dodatkowo u mnie 2 panele fotowoltaiczne po 250W. Niestety zimą słońca zbyt mało dlatego w planie dostawienie generatora wiatrowego 300W.

    dzięki za info.

  8. Dzięki Pieklorz , czyli finalnie kociołek miałby 125 cm kosztem ciut niższego popielnika - to już humor mi poprawiło :) Ten obniżony kosz na jakiej wysokości od ziemi będzie miał wsyp bo z dtr wynika że fabryczny jest ciut niżej niż górna krawędź kotła? Defletora bym nie ruszał bo to wielki atut SKAMA w porównaniu z tymi pięknymi z rusztem wodnym na którym awaryjnie można spalić zeszyt 60 kartkowy na płasko :)

    deflektor Skama to wcale nie jest takie cudo jak myślałem kupując kocioł.Po pierwsze bardzo obniża temp spalin dochodzących do wymiennika/nawet producent zaleca w tym przypadku wyjęcie tylnej płyty/a po drugie przy kiepskim węglu pył czopuje otwory.O udręce ich przetykania nie wspomnę.

  9.  Mój błąd w gorączce :wub: przy zmianie korekty pogodowej - ciachneło mi zmianę z mieszacza na kocioł.

    A swoją drogą  apka bardzo słaba mało przejrzysta i intuicyjna jak z atari  :P i zx , patrzę z zazdrością na stronę skzp.novitech.pl

    czy jest w planach (nieodległych) cosik podobnego.

    Pozdrawiam

    też mi się podoba,jest extra !

  10. Za to powinien odpowiadać czujnik powrotu.

    Jeśli zarejestruje duży spadek temperatury wody powracającej do kotła, to powinno mieć to przełożenie na szybszy (agresywniejszy) wzrost modulacji, bo wiadomo, że za chwilę temperatura zadana kotła też zacznie spadać.

    I w chwili, gdy temperatura zadana kotła także zacznie spadać, to wtedy właśnie modulacja powinna zacząć szybciej wzrastać niż normalnie, aby uzupełnić znaczny spadek temperatury zadanej

    owszem tak też się dzieje,ale trwa to trochę w czasie.Lepszą opcją byłoby zwiększona modulacja z automatu lub korekta temp.zadanej kotła tak jak w przypadku korekty pogodowej.U mnie przy intensywnym poborze CWU jej temp.spada około 6 -8 stopni ale delta temp.powrotu jest w miarę stała i oscyluje w granicach 2,5-3,5 stopnia/sprzęgło hydrauliczne  nie pozwala na większy spadek temp.powrotu/

  11. Aktualizacja sterownika u mnie:

    Kupiłem najtańszy kabel unitek z dostawą na allegro. Taki tylko w kartoniku przyszedł. Płyta była.

    big_Unitek_Y-105_00.jpg

    Instalacja sterownika na komputerze.

    Podłączenie kabla -> zainstalowałsię bez problemu (Win7)

    Zmieniłem w ustawieniach numeru portu COM z 15 na 1. Reszty ustawień nie dotykałem.

    Wyłączyłem sterownik kotła przyciskiem.

    Podłączyłem kabel do sterownika i laptopa (laptop wyłączony)

    Włączyłem laptop -> podczas startu windowsa sterownik kotła zamrugał ekranem na biało i zaczął cicho piszczeć.

    Uruchomiłem aktualizator -> dodanie pliku aktualizacji.

    Wgrywanie softu trwało ok 2 minut.

    Sterownik kotła przestał piszczeć -> wyłączyłem laptop, odłączyłem kabel.

    Włączyłem sterownik kotła -> potem ustawienia fabryczne.

     

    Działa bez problemów.

    brakuje mi jednak tej opcji jak w programach komputerowych,które potwierdzały by prawidłowość przeprowadzonej aktualizacji:aktualizacja kompletna/finisch/zakończ lub wyjdź/

  12. Duża część postów i pytań wynika z prostej przyczyny...

    Ludzie nie czytają instrukcji obsługi sterownika, tylko zadają pytanie i oczekują gotowej odpowiedzi, odpowiedzi, która była udzielana już dziesiątki razy w tym temacie, a przyczyna jest dość prozaiczna.... zwyczajnie nie chce się poszukać w poprzednich postach.

    Łatwiej przecież dostać gotową odpowiedź na zawołanie, niż samemu poświęcić trochę czasu, poczytać i poznać sterownik lepiej.

    Instrukcja jest tylko instrukcją obsługi sterownika i dla każdego początkującego nie wynika z niej - jak palić ? a na przedzieranie się przez 300 stron nie każdy ma czas gdy niejednokrotnie pracuje  się do 17-18 - tej. Już kiedyś pisałem,że najlepsze instrukcje to te w których podawane są choć minimalne opcje na zasadze - DZIAŁANIE-SKUTEK.Szkoda też że tak niewiele w sieci opisów fizyki i chemii spalania węgla./vide: Kol. Zawijan/Nie wystarczy wiedzieć jak działa sterownik,ani jak współpracuje z danym kotłem.Myślę,że każdy użytkownik powinien choć "liznąć" podstawy spalania węgla.Bez tego każdy będzie dłuższy czas błądził trochę po omacku.

  13. Witam.Czytam trochę o tym sterowniku i bardzo podoba mi się taka współpraca uzytkowników z autorem tego sterownika i osoby z tym związane.Użytkuje kocioł SKAM-P Plus 12Kw z palnikiem Ardeo Iron i dmuchawa Domer DM80 i chciałbym zapytać jak taki zestaw pracował by z tym sterownikiem,obecnie mam SPPV2l i jestem rozczarowany jego pracą,nie odpowiada mi praca dmuchawy, a mianowicie dmuchanie przerwa,dmuchanie przerwa i jeszcze dochodzi podejście twórcy tego sterownika,bo według niego każdy musi wszystko potrafić i mieć na to czas,ale ja  na to nie mam czasu i mozliwości technicznychi stąd moje pytanie jak ten sterownik ogarnie mój sprzęt?

    Mam ten sam kocioł.Dmuchawa Ewmar-Ness 40 W,palnik AZPP Gregor 15-25 kw.Sterownik świetnie współpracuje z dmuchawą.Jestem z niego zadowolony.Sądzę że tak duże możliwości ustawień i współpraca producenta i kolegów z forum pozwolą ogarnąć również Twój zestaw.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.