Skocz do zawartości

Marcin987654321

Forumowicz
  • Postów

    41
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Marcin987654321

  1. Jak wyjmiesz przegrode to rozpali ci się zasyp od razu cały, dym z komina i marnowanie paliwa. Nic nie kombinuj. To dolne spalanie i innego w nim nie uzyskasz, tzn. można by od dołu uszczelnić komore i podpalić od góry zasyp, ale klapa załadowcza długo nie wytrzyma bo będzie bezpośrednio nad ogniem, a rozgrzana będzie tak, że wodę w czajniku zagrzejesz. Nie kombinuj bo nie warto.
  2. Tzn. policzyłem jeszcze raz i wyszło w najmroźniejszy dzień 10-12kW (srednia dobowa -16C) ale to rzadko się zdarza. A przy przeciętnym dniu (okolice 0C) to poniżej 6kW. Czyli załóżmy 25MJ z kg węgla to 7kWh przy 100% sprawności. Załóżmy, że sprawność S111-2 to 70% to 5kWh z kg takiego węgla. W przybliżeniu 25kg na dobę. Tylko nie jestem pewny czy dobrze wybrałem bo ściany mam 2 warstwowe z pustką powietrzną, zewnątrz taka biała cegła jak na zdjęciu ale nie wiem jak się nazywa - wybrałem na tej stronie cegła silikatowa dziurawka. wewnętrzna warstwa z cegły kratówki czerwonej - coś takiego Kocioł mam 30kW palony prawidłowo od góry, pół komory szamotem zasłonięta ale sprawność raczej kiepska bo wymiennik w sadzy a prawidłowe spalanie to wtedy jak w środku kotła białe wszystko jest.
  3. Chciałbym kupić do swojego domu Logano S111-2 12kW czy tam 13,5kW. Tylko nie wiem czy on da rade to raz i dwa czy on czasami nie będzie palił tyle samo co stary kocioł. Mam 120m2 podpiwniczony, parter i piętro. Dom z lat 1988-90 jakoś. Ściany 40cm grubości, na zewnątrz cegła biała z tamtych lat (suporex) pustka powietrzna i wewnętrzna warstwa kratówka. Okna z okresu budowy domu, czyli drewniane 2 szybowe. Ale mógłbym jakoś doszczelnić je. Dach płaski - papa, styropianu chyba niewiele. Na ciepłowłaściwie.pl zrobiłem ten audyt energetyczny to mi wyszło, że w najmroźniejszy dzień zimy potrzebuje 12kW, ale tam nie ma takich materiałów z tamtych lat. No i obecny kocioł Elektromet 30kW górniak jak zrobiłem test i 3 dni opalałem 24h/dobę to pochłaniał 50-60kg przy temp. 0C. Dom jest raczej energochłonny. Najbardziej boję się tego, że ten Logano 13,5kW nie da rady przy średniej dobowej -10C no i że pracując na mocy maksymalnej też pochłonie te 50kg na dobę. Więc mógłby ktoś kto ma ten kocioł i dom o podobnych parametrach najlepiej z tamtych lat powiedzieć ile trzeba włożyć do niego? Ja teraz palę od rana do wieczora bo szkoda węgla. Ale wiem, że w dolnym spalaniu najlepiej palić ciągle ale to nie problem przecież bo tylko dosypywać i rusztować. O tym kotle już dużo czytałem i np. instrukcja Buderusa podaje, że zużycie to 5,3kg/h a instrukcja od Dakona 3,2kg/h. To taki mały kociołek może tyle spalić przy mocy nominalnej? To mój Elektromet też ma podane 65kg/13h więc te 5kg/h no ale to 30kW a nie 13. Bać się tego spalania 5kg/h??? Słyszałem też, że wersji 16kW nie kupować bo ma płytki szamotowe w pierwszej przegrodzie. No ale to co one pękają za często?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.