Skocz do zawartości

RobikF

Stały forumowicz
  • Postów

    356
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    5

Odpowiedzi opublikowane przez RobikF

  1. W dniu 30.12.2021 o 10:10, Tobiasz666666 napisał:

    Witam, piszę gdyż mam problem ze sterownikiem mianowicie dzieje się coś takiego ze ekran staje się czarny i tak jakby sterownik sie resetuje i wtedy też wyrzuca czujnik wewnetrzny lub zewnetrzny. Mam shhs-b1 z czujnikiem t2 i auraton 2030 rth. Nigdy sie cos takiego wcześniej nie działo. Dodam, że wtedy też nie działa internet lokalny w sensie nie mogę wejść sobie na domek bo piszę ze stroną nieosiągalna. Dziwne bo dzieje się tez tak tylko wtedy jak piec chodzi tak z dzień, tak jakby temperatura miała cos z tym wspólnego. 

    Na dzien dzisiejszy internet podłączony a nie dziala wcale domek po sieci lokalnej.Odrazu pisze ze strona nieosiągalna..

    Gdy pali się pelletem to jak ekran stanie się czarny wyrzuca czujnik pokojowy i pompa chodzi 24/7 i żre pellet jak opętany. Czasem pomaga wyłączenie sterownika ale to rozwiązanie na krotka metę... bo znow się stanie to samo i tak w kółko. I gdy sterownik się wylaczy i jest autorozpalanie to dzieje się coś takiego ze grzałka i wentylator sie wlacza, Ale podajnik pelletu nie podaje. 

    Z góry dziękuję za pomoc 

     

    Pozdrawiam 

     

     

    Spróbuj odłączyć przewód od internetu - powinno pomóc.

    Pozdr RobikF

    W dniu 28.12.2021 o 12:27, kwadrat2603 napisał:

    Kolego RobikF czy to są ustawienia już skorygowane przez Ciebie?, bo nie mogę znaleźć poprzednich ustawień a musiałem piec przywrócić do ustawień fabrycznych bo coś mu się poprzestawiało

    Pozdrawiam 

    Podaj proszę datę Twojego programu 

    W dniu 5.01.2021 o 00:25, dex75 napisał:

    Witam

    Mam kilka pytań odnośnie regulacji temperatury pokojowej w konfiguracji: "czujnik temp. zewnętrzny+czujnik temp. wewnętrzny".

    Kocioł to Bio solid 25kw (na pellet) ze sterownikiem recalart. Powierzchnia 340m z wyłączoną piwnicą więc realnie 245m, całość bardzo dobrze ocieplona. Układ mieszany, podłogówka tylko w łazienkach, kuchni i holu, reszta na grzejnikach. Kłopot w tym że od samego początku nie dało się sterować temperaturami w pomieszczeniach inaczej niż przez głowice termostatyczne na grzejnikach. Jak to instalator ujął: "obieg CO1 będzie stały a robotę będą robić głowice". Podłogówka też jest w trybie ręcznym (bez termostatu ani regulatora pokojowego i dlatego temperatury się wahają  od przegrzania domu do wychłodzenia i tak w kółko.

    CO1 to najpierw pompa, potem zawór 3d bez siłownika (podmieszanie ustawione na 3), potem idzie na dwa rozdzielacze, w sumie 16 grzejników. Pompa pracuje "bez blokady"

    CO2 - najpierw zawór 3d ale z siłownikiem afriso, potem pompa i jeden rozdzielacz. Tu jest tryb pracy: "ręczny", pompa włączona na stałe.

    CWU pomijam, bo jest ok. CO2 - zajmę się później, na razie wyłączyłem.

    Chcę najpierw doprowadzić do porządku obieg grzejnikowy i tu pojawia się najważniejsze pytanie: czy instalator miał rację tzn. zostawić te głowice? Ewentualnie założyć elektroniczne i bawić się w ustawianie  ich smartfonem, czy jednak zrobić sterowanie obiegu CO1?

    W tym drugim przypadku na pewno musiałbym zmienić kolejność: najpierw zawór 3d z siłownikiem, a potem pompa + ochrona obiegu (pompa przewałowa). Teraz jakbym zmienił tryb pracy pompy na "blokada 100%" to niby pojawia się sterowanie temperaturą pokojową ale powrót bierze w łeb i wiadomo czym to grozi.

    Jeszcze jedna dziwna sprawa. Zrobiłem mały test i założyłem na próbę siłownik na zawór 3d w CO1, oczywiście czujnik za zaworem zamontowany, włączona obsługa zaworu w trybie serwisowym i niby wszystko działa dobrze tylko siłownik kompletnie ignoruje ustawienia temperatury minimalnej i ograniczenia temperatury za zaworem. Mogę sobie ustawić tam dowolne wartości, a on chodzi jak chce. Od całkowitego zamknięcia do pełnego otwarcia niezależnie od temperatury kotła. Reset sterownika też nic nie daje. Zauważyłem że na podłogówce CO2 jest to samo:  też te dwa parametry są ignorowane. Wygląda na jakiś błąd w firmware sterownika. Próbował ktoś się tym bawić?

    z

    Do Dex75 

    czy po przełożeniu siłownika Afriso przełączyłeś też czujnik zaworu z CO2 

  2. 57 minut temu, marianos napisał:

    W obu przypadkach pompy sa wylaczone dlatego jest tak duza roznica. Kiwdy pompy chodza nie ma takiej roznicy

    Dzień dobry

    Menu SERWIS 19800

    kocioł - temp. maksymalna - zwiększ na 85

    temp. krytyczna zwiększ na 92

    Przebija w podtrzymaniu zwiększ czas postoju o 1 min 

     

    Nie szukaj dalej  - ustaw i po sprawie 

    Pozdrawiam 

    Robik

     

  3. W dniu 1.12.2018 o 09:46, poziom napisał:

    Cześć,

    Założyłem osobny temat ale zostałem odesłan tutaj.

    Od roku mieszkam w nowo wybudowanym domu. Od dwóch lat działa w nim piec jak w temacie.

    Powierzchnia użytkowa domu to około 140m2 plus garaż i pom. gospodarcze około 30m2. Dom z pustaka ocieplony styropianem. Poddasze w zeszłym roku ocieplone źle wełną, w tym roku poprawione i ocieplone celulozą. Podłogówka jest w łazience na górze, łazience na dole, i generalnie na większości dołu (jakieś 15m2 salonu ma podłogę drewnianą i tam zamiast podłogówki jest kaloryfer). Góra, poza rzeczoną łazienką, same kaloryfery.

    W okresie ciepłych miesięcy CWU grzane pompą ciepła powietrze-woda. W miesiącach zimowych wszystko z kotła. Pojemność zbiornika CWU 242l. CWU grzeję rano 2 godziny i po południu 4 godziny.

    W poprzednim, pierwszym sezonie grzewczym zeszło nam prawie 6 ton(!). Ale po pierwsze wiedzieliśmy już, że ocieplenie poddasza użytkowego jest spaprane (zaraz opiszę objawy), a po drugie, wiadomo, pierwszy sezon itd. itp.

    Na poddaszu przed poprawkami czuć było chłód mimo gorących kaloryferów, które nigdy nie osiągały temperatury pozwalającej im na wyłączenie (termostat na grzejnikach nie wyłączał ich, bo nie nadążały z ogrzewaniem).

    Obecnie jest o tyle lepiej, że poddasze jest już ok. Temperatura w pokojach wreszcie w porządku (obecnie 21C-małe dziecko w domu). Kaloryfery często chłodne, bo osiągana jest zadana temp. i termostat je wyłącza.

    Niestety...przez październik (ciepły przecież i grzałem tylko w nocy, CWU z pompy) i listopad zeszła tona...ostatnimi czasy, jak już zrobiło się chłodniej palę całą dobę i także CWU idzie z kotła i pali ponad 35kg na dobę!!!

    Był już spec z SAS, coś tam w sterowniku (Multiframe) pomodził, wgrał nowy soft ale to nic nie dało.

    Piec działa na PID zwykłym (nie turbo) zadana temp CO to 70C, CWU 50C, tryb palenie-podtrzymanie. CO całą dobę, CWU tak jak pisałem powyżej.

    Nie mam już pomysłu co robić..co jest źle.

    Mam zawór 4D.

    Załączam kilka zdjęć. Górna pompa jest od CO, dolna od CWU.

     

    Dziś wyłączyłem PID. Chciałem skorzystać z ustawień ręcznych jednego z forumowiczów ale kolega ma inny piec nieco i ja nie mam ustawień typu: CZAS PRACY, CZAS POSTOJU itp. Mam tylko osobno dla palenia i osobno dla podtrzymania: korekta paliwa, korekta nadmuchu, korekta rusztu.

    Acha, niestety nie mam schematu instalacji ale nie jest chyba zbyt skomplikowania. Jeden obieg CO na kaloryfery i podłogówki i jeden CWU. Jak jest podłączony zawór 4D widać na zdjęciu.

    Może ktoś podpowiedzieć od czego/jakich ustawień zacząć w przypadku ustawień ręcznych?

    IMG_2021.jpg

    IMG_2023.jpg

    Musisz troszkę dołóżyć do instalacji.

    1.Siłownik na zawór 4d

    2.czujnik zew

    3.czujnik wew

    4. poprawić miejsca instalacji czujników

    5. spr. ver. programu i napisać

     

    to na razie tyle

     

  4. A jaka temp. masz na kotle ustawioną i jak załączy się to przy jakiej około chodzi bo u mnie jest zadana 65 stopni a chodzi na około 55 stopni może jak by była wyższa temp to by to lepiej chodziło. Druga sprawa jakie temp bufora ustawić górną i dolną może ktoś ma większe doświadczenie i od razu zaznaczam że u mnie nie ma możliwości ustawienia histerezy na buforze.

    Witam. Czyli nie masz podpiętego modułu bufora jak rozumiem. A bufor ustawiony jest jako CWU.

  5. Panowie POMOCY !!! Od 4 dni mam odpalony Sas Slim 14 KW dom 120 m2 7 kaloryferów reszta podlogowki - dom jest ocieplony styropianem 15 cm w trakcie wykanczania w środku. Problem z piecem polega na tym ze na PiD chodzi ze 3 h i niestety nie dochodzi do temperatury co za tym idzie podaje za duzo groszku i gaśnie. Na recznych chodzi mi bez gaszenia 4 dzien ale coz z tego skoro max temp to 53 stopnie (kaloryfery wlaczone + 3 sekcje podlogówki - kolejne 3 nie zalaczam bo temp jeszcze zejdzie) Co robie źle, ze nie moze dociagnac ... przyczyna ze to świezy dom i schnie czy moje ustawienia ??? Dodam ze przez te 4 dni co chodzi ani razu nie byl w trybie podtrzymania :( spala ok 40 kg na dobe jak nic.

    Ostatnie ustawienia jakie zrobilem to

    Podawanie 15 sekund

    Czas przerwy 84 sekundy

    Wentylator od 26 do 30% robiłem

    Ustawialem tez 

    Czas podawania 8 sekund

    Przerwa ok 45 sek

    Wentylator ok 30%

    Co robie źle ???

    Jaki masz sterownik?

  6. 30 przy mocy min 40 przy max.

    Aktualnie przełączyłem na prace bez PID  zadana 60* dodatkowa 5* histereza 6* 

    Zwiększyłem również dawkę na podtrzymaniu do 8/5 wentylator 32 (nie wiem czy nie zmniejszyć czasu postoju rusztu z 15 do 12m bo wydaja mi się, że sporo popiołu leży na palniku i może to być problemem przy podtrzymaniu)

    dziś nie zgasł 

     

    spalanie ok 30 kg na dobę 

    Jeżeli masz tak nisko went. w paleniu to ustaw went. dla podtrzymania na 20-25% postój rusztu 15

    zadana 50 dod 15 ( o ile masz mieszacz) hist 6 

  7. 8/6 i do tej pory wszystko działało dzwoniłem nawet do serwisu ale pierdoły chyba opowiadają.

    czepili się ciągu kominowego jak powiedziałem, że mam rck to odpuścili.

    Sugerują zwiększenie paliwa na 8/5 w podtrzymaniu zmniejszenie wentylatora z 33-30% i uchylenie klapy popielnika 1 cm.

    Dziś przestawiłem na pracę bez PID i zobaczę histereza kotła 6* wystarczy

    Jaką masz moc wentylatora w paleniu ?

  8. Kalibracja czujnika służy tylko do ustawienia faktycznej temp. w pomieszczeniu. Postaw drugi termometr przy czujniku w pomieszczeniu i odczytaj wartość. Jeżeli występuje różnica (sprawdź tryb ręczny - test czujników) przeprowadzasz kalibrację. I do tego tylko służy ten parametr. :)

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.