Skocz do zawartości

jarrek

Stały forumowicz
  • Postów

    263
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Ostatnia wygrana jarrek w dniu 18 Marca 2018

Użytkownicy przyznają jarrek punkty reputacji!

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    Dom 135m2 (bud. 2013r.)
  • Instalacja
    Grzejniki stalowe + podłogówka 2 obiegi po 10m2 + zasobnik Galmet SGW(s)B 200L.
  • Kocioł
    Ariston Clas One System 24kW + Cube S Net

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    N.Sącz

Ostatnie wizyty

6 520 wyświetleń profilu

Osiągnięcia jarrek

Doświadczony Forumowicz

Doświadczony Forumowicz (8/14)

  • Reacting Well Unikat
  • Oddany Unikat
  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony

Najnowsze odznaki

6

Reputacja

  1. Możliwe, że wymiennik zarasta z roku na rok kamieniem i wydajność spada: https://www.aristonthermo.com.pl/wreszcie-pierwsze-uruchomienie/
  2. Nie jestem żadnym specjalistą, a tylko sam też szukam sposobu na jak najdłuższą pracę ciągłą. Jedno bezsprzecznie trzeba zauważyć, mianowicie ta zima jest dość delikatna. Zatem odbiór ciepła przed dom też będzie mniejszy. Natomiast nie byłbym sobą, gdybym nie próbował czegoś doprowadzić do maksimum wydajności przy minimum nakładów 😏 Ale do rzeczy, ja kombinowałem różnie, ale teraz mam: 235 - 1 w związku z powyższym na logikę biorąc zmiana parametru dla 236 nie ma znaczenia, ale mam ustawioną na 7. 237 - 15 (tu zastanawiam się czy nie lepiej jednak mniej) 244 - też nie do końca czaję co autor miał na myśli, ale mam fabrycznie 16 234 - mam fabrycznie, w sumie w tym parametrze nie grzebałem chyba 😁 Ja mam kocioł drugą zimę i też mam wrażenie, że pierwszej chodził dłuższymi cyklami. Może jest tu jakiś szpec, co wyjaśni co z czym się je.
  3. Mam ten sam kociołek i podobne ustawienia, ale inną instalację. Taktowanie by było gdyby co kilka/kilkanaście minut się wyłączał/włączał. Jeżeli pracuje tak jak to opisujesz to nie ma czego szukać. Modulacja to nie zmiana temperatury, bo zmiana temperatury jest sztywna i wytyczana jest przez krzywą grzewczą, którą Ty ustawiłeś. Jeżeli masz podłogówkę to pewnie na niskim zakresie temperaturowym działasz. Sprawdź sobie parametr pod kodem 424 i spróbuj zmniejszyć wpływ czujnika pomieszczenia. Jednak najpierw posprawdzaj z jaką mocą pracuje kocioł za pomocą kodu 828, jeżeli większość czasu z minimalną to chyba nic więcej nie zrobisz. Ja mam grzejniki i zależnie od tego jaka jest temp. na zewnątrz, czy słońce operuje, czy wieje mniej czy mocniej to tak sobie kocioł pracuje. U mnie czasem potrafi pracować kilka godzin, a czasem kilkanaście minut i się wyłączyć. Jednak w większości czasu pracuje z minimalną mocą, zatem raczej lepiej już nie będzie. A z ciekawości jak masz ustawione parametry 235, 236, 237 oraz 244 ?
  4. Też przed zakupem rozważałem te dwa kotły, no może jeszcze Buderusa (bliźniaczy model dla w/w Boscha). Jednak ze względu na najlepszy kontakt z serwisem Ariston wybrałem Clas One 24, z tym że jednofunkcyjny. Ciekawe skąd taka opinia serwisantów Aristona. Może dlatego, że Ariston Aristonowi nierówny 😉 Z tego co się orientowałem przed zakupem, problemy dotyczyły serii Genus. Wg moich serwisantów ponoć już poprawiono płyty główne, które były bolączką tych kotłów. Natomiast Clas nie cierpiał na żadne "choroby". Jedyny minus to taki, że Clas nie schodzi z mocą minimalną tak nisko jak Genus.
  5. Coś nie tak masz, wg instrukcji fabrycznie ustawione jest 3 minuty. Możliwy zakres ustawienia 0-15min. Żeby ustawić ten parametr wchodzisz w menu kodem 237 Tzn. tak jest w clas one, ale w genusie powinno być tak samo.
  6. Jak kamienica to pewnie pomieszczenia wysokie. Ciepło będzie, ale od sufitem. Najwięcej oszczędności daje ograniczenie "ucieczki" ciepła. Najprościej zacząć od wymiany okna. Możesz też zrobić niższy sufit podwieszany. Ogrzewanie podłogowe daje poczucie większego ciepła niż jest, tylko to już największe koszta. Co prawda teraz są firmy, które frezują wylewki, ale czy można z pod grzejnika pociągnąć pętlę podłogówki to już niech określą szpece.
  7. Dodałem kilka pozycji oraz poprawiłem dane wg aktualnych dokumentów na stronach producentów (Bosch/Buderus/Junkers). Sortowanie wg najmniejszej a następnie największej mocy.
  8. Kotły Termetu z reguły mają tańszy serwis i podzespoły. Termet ma wyższą moc maksymalną i minimalną, Bosch i Junkers (jeden producent, jeszcze Buderus jest produkowany przez tego samego producenta - firmę Bosch) ma niższąmoc minimalną, ale też niższą maksymalną. Zatem termet szybciej dogrzeje CWU, ale może być mniej oszczędny, z tym że tu wszystko zależy od zapotrzebowania budynku. Bosch/Junkers może pracować stale z niższą mocą, co przy niskim zapotrzebowaniu budynku może przynieść oszczędności, ale kiedy będzie duży pobór CWU, będzie dłużej grzał zasobnik co może odbić się na komforcie cieplnym w mroźne dni. Jeżeli nie masz OZC to zrób sobie pobieżne rozeznanie: https://cieplo.app/start Podaj też jaką masz instalację, czy grzejniki, czy podłogówka czy mieszaną. Wtedy można będzie coś lepiej doradzić. A jeśli chcesz porady, który ze względu na cenę to nikt tu nie poradzi, bo każdy z nich może pracować bezawaryjnie przez wiele lat, ale również każdego mogą trapić awarie. Ilu użytkowników tyle opinii.
  9. @szakallo Najbardziej pod uwagę biorę Ariston Genus, bo serwis mam zaznajomiony. Jednak biorę pod rozwagę również: - Bosch Condens 2300iW 15 P 23 oraz chyba bliźniaczą konstrukcję: - Buderus Logamax plus GB122i-15TH Tu przygotowałem zestawienie z podaną mocą minimalną i w sumie pomiędzy Aristonem a Buderusem/Boschem jest bardzo mała różnica mocy minimalnej. Wiem jakie temperatury idą na dom przy obecnie używanym ekogroszku, znam też moc mojego kotła i widzę z jaką mocą średnią mocą pracuje w obecnych temperaturach. Nie wiem tylko czy prawidłowo liczę. Mam kocioł 14kW, ale ze zmodyfikowanym palnikiem z 17kW. Zakładam, że średnio niech będzie 15,5kW. Kocioł podczas pracy oscyluje teraz około 20-25%, zatem moc między 3,1-3,9. Czyli, żeby gazowy nie wyłączał się tak jak obecny musi mieć mniej niż 3,1, tak ?
  10. Proszę o jakiś link do dyskusji Nie ma możliwości edycji pierwszego postu, więc tabelkę z linka wklejam poniżej, sortowanie wg mocy minimalnej:
  11. Witam, jako, że rozglądałem się za kotłami o niskiej mocy zrobiłem małe zestawienie najbardziej popularnych kotłów jednofunkcyjnych. Ceny tylko dla zorientowania się, pewnie jak ktoś dobrze poszuka to znajdzie taniej. Pewnych danych nie udało się znaleźć. Jak ktokolwiek dotrze do tych informacji proszę o info, uzupełnię. Również, gdyby któreś dane wymagały aktualizacji, proszę pisać. Moc brałem dla niskiego zakresu temperatury, bo jednak większość używa ich w niskim zakresie temperatur. Często w dokumentacji podawane są emisje tlenków azotu oraz moc minimalna przy poziomie 30% mocy kotła i niskiej temperaturze, dopisałem te dane choć nie wiem czy są wyznacznikiem spalania i ogólnej energooszczędności kotłów. https://docs.google.com/spreadsheets/d/1tWR9Vn9pUBJEo3-FPmOLdhFfTaGb4Y9H/edit?usp=sharing&ouid=117139160490976469225&rtpof=true&sd=true Może komuś się przyda
  12. @szakallo Możesz wyjaśnić dlaczego mam się sugerować maksymalną mocą kotła a nie minimalną ?
  13. @vps1 Nie biorę pompy ciepła pod uwagę, bo nie mam miejsca na PV 10kWp. Za to na chwilę obecną chyba się będę skłaniał na tyle i maksymalnie mam miejsca, czyli 7,5kWp. Ogrzewanie oprę głównie o gaz, więc kocioł kondensacyjny 1-funkcyjny + zasobnik CWU z grzałką, coby wykorzystać PV. Mój zaprzyjaźniony serwisant, który współpracuje z Aristonem doradza pakiet (kocioł Clas One System 24 + zasobnik BCH 120). Ja jednak zastanawiam się czy Genus One System 24 nie będzie lepszym rozwiązaniem ze względu na to, że ma zakres modulacji 1:10 (class one 1:7). Jednak wg jego wiedzy, w serii Genus w odróżnieniu od Clas zdarzają się uszkodzenia płyt głównych. Czy ta różnica w modulacji jest na tyle istotna, żeby nie iść w serię Genus ? Mój dom potrzebuje: tu więcej: https://cieplo.app/wynik/edl7
  14. Witam, w najbliższym czasie będę miał zmieniany kocioł ekogroszkowy na gazowy 1-funkcyjny z zasobnikiem cwu. Również ma być założona fotowoltaika jakoś z początkiem marca. Tu jeszcze nie jest określona moc (zużywam rocznie około 3000kWh). Miejsca na dachu mam na 7,5kWp. Rozmawiałem z kilkoma ludźmi i każdy mówi rób jak najwięcej, bo ceny prądu nie będą szły w dół. Z tym powiązane jest jeszcze jedno; w związku ze zmianami cen gazu zastanawiam się jak najlepiej wykorzystać fotowoltaikę, żeby ograniczyć koszt zużycia gazu. Czy dodać bufor z grzałką czy zasobnik cwu z pompą ciepła, czy też w razie potrzeby dodać grzałki do grzejników. (W obecnej chwili na cały rok idzie niecałe 3t ekogroszku) PS. Jeżeli nie ten dział to niech mod przeniesie do odpowiedniego.
  15. Jeżeli temperatura na kotle "kręci się koło" zadanej, to wszystko jest ok. Dla pewności proponuję wyczyścić czujnik temperatury spalin. Powinien być gdzieś w czopuchu. Na tyle lat co użytkuje ten sterownik, zauważyłem że najważniejsza dla niego jest temperatura spalin. U mnie kocioł działa w trybie pid standard i wentylator pracuje praktycznie cały czas. Mam wyłączony czujnik żar(t)u a temp. spalin ograniczoną do 150°C.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.