Skocz do zawartości

SUSPENSER

Stały forumowicz
  • Postów

    1 134
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    8

Odpowiedzi opublikowane przez SUSPENSER

  1. W dniu 5.03.2024 o 11:26, marcus312 napisał(a):

    5 klasa normy PN-EN 303-5:2012 dotyczy emisji szkodliwych substancji do atmosfery oraz określa minimalną sprawność cieplną kotła – 88%. W celu uzyskania odpowiedniego certyfikatu dany producent musi skierować urządzenie do badań w wyspecjalizowanym w tym zakresie instytucie badawczym.Może się okazać ze takie badanie będzie droższe niż zakup nowego kotła 5 klasy.

    Badanie jest droższe od kotła więc jak Juzef napisał nie ma opłacalnego sposobu.

    • Zgadzam się 1
  2. 18 godzin temu, MRNBDA napisał(a):

    Pod warunkiem ze wezmiesz od dystrybutora z montazem bo jak bez montazu to mozesz o gwarancji zapomniec.
    Z drugiej strony jak mam dac dystrybutorowi 30-50 tys. za pompe ktora moge miec od chinczyka za 1000usd + 750 usd transport to zdecydowanie wole grzac pompa chinska + na wypadek awarii dogrzewac klimatyzatorem nie mamy w polsce az takich zim by klima nie wyrobila.

    Dlatego polecam tą bo jest tanio, z gwarancją i  serwisem a do tego na miejscu od ręki.

    Nie wymaga autoryzowanego montażu do gwarancji - możesz to zrobić sam byle prawidłowo.

     

    https://o3ozon.pl/pompa-ciepla-bln-006tb1-powietrze-woda-6kw-p-465.html

     

  3. 10 godzin temu, cezario1 napisał(a):

    Twierdzenie niektórych sprzedawców że w chińskiej PC jest kompresor Panasonica to dobra pompa tylko po niższej cenie jest nieuczciwe bo PC to nie tylko sprężarka. Ważna jest konstrukcja całego PC i oprogramowania które akurat mógłby panasonic trochę dopracować ale to w serii J Podobno w K to poprawił.

    Sprsun na dotację nie polecam tylko pokazałem kol. SUSPENSER że można kupić pompę taniej od jego propozycji podobną jakościowo. 

    Gwarancja i serwis w Sprsun  u sprzedawcy do puki firma istnieje. Na OLX sprzedają firmy ale piszą osoba prywatna chyba chodzi o opłaty za ogłoszenie. Akurat ja bym kupił u innego sprzedawcy bo ma dobry serwis ale nie będę go polecał bo żadnej korzyści z tego nie mam a mógłbym być o to posądzony.

    PC o3ozon lepszej gwarancji od Sprsun nie ma - tak samo do puki firma istnieje

    Sprsun sprzedaje dużo importerów więc nawet bez gwarancji części się dostanie.

    W Panasonicu też kiepska gwarancja bo serwis gwarancyjny u instalatora i co rok trzeba robić płatne przeglądy. Różnica taka że jak instalator zamknie firmę to przejmuje gwarancję Panasonic lub wyznacza innego autoryzowanego instalatora który ją przejmie.

    Dla mnie ważne jest z czego się składa dane urządzenie i jak działa a nie jakie ma logo na obudowie, dlatego mam chińskiego smartfona, a zamiast BMWX5 swego czasu wybrałem Kia Sorento a w 2008 wybierając rekuperator wziąłem Nikol z potężnym wymiennikiem i wentylatorami EBM a nie znane i reklamowane wtedy inne z pięknymi obudowami i marnym osprzętem w środku pokazywane na targach, reklamowane w mediach, kocioł wybrałem Enka, a kolejne Sekom i sam zacząłem je sprzedawać a nie reklamowane marki z pięknymi obudowami za połowę większe pieniądze [które też często serwisuję i wiem z praktyki z czego są budowane i jak to działa].

    Te do których linka podałem są zbudowane z bardzo dobrych komponentów, ba sam u siebie taką będę montował więc wgryzłem się w temat wcześniej, mam też do niej zakupiony chiński bojler ze stali kwasoodpornej też świadomie wybrany oraz osprzęt w którym przemawia do mnie stosunek cena/jakość a nie marka.

     

    Oczywiście, że podobnych urządzeń jest sporo, na szczęście mamy wybór i dlatego ważne by wybrać świadomie.

    W każdym przypadku można napisać, że gwarancja jest dopóki firma istnieje, zauważ jednak, że o3ozon to jest producent ozonatorów i rekuperatorów który działa od 2006 roku, na google możesz zobaczyć jak wygląda ich fabryka i z racji tego czym się zajmują wróżę im jeszcze wiele lat działalności - z drugiej strony marki globalne potrafią się zawijać szybko i niespodziewanie więc z gwarancją rożnie bywa. Dodam też, że mam świadomość z jakich komponentów ta pompa jest zbudowana i tego, że są dostępne na rynku w znacznej większości więc w razie czego da się je dokupić i wymienić samemu lub zlecić to dowolnemu fachowcowi od pomp jeśli się nie potrafi, a to znam z własnej praktyki bo od lat serwisuję kotły podajnikowe wszystkich marek. W takim urządzeniu budowanym z dostępnych części w zasadzie tylko obudowa i szkielet są dedykowane a to raz, że się nie psuje a dwa nawet jeśli to nie wpływa na pracę urządzenia, a jeśli wpływa można to szybko naprawić sposobem ala McGyver 😉

     

    Lata serwisowania urządzeń i sprzedawania komponentów do ich budowania nauczyły mnie, że najważniejsze jest niewidoczne dla oka wnętrze i jakość wykonania a w wielu przypadkach znane cenione logo i piękna obudowa skrywają marną jakość komponentów i wykonanie, a potem jest płacz i zdziwienie, że taka porządna marka a taki kiepski wyrób - każdy z nas zna takie przypadki w wielu dziedzinach - zostaje więc kwestia dopuszczenia tej wiedzy do swojej świadomości i  używania jej.

    Gdy komuś zależy na pokazaniu się i logo to oczywiście jego sprawa - w końcu kto bogatemu zabroni, niech tylko pamięta, że chcącemu nie dzieje się krzywda zanim potem zacznie narzekać.

    • Zgadzam się 1
  4. 5 godzin temu, zadra napisał(a):

    weź też pod uwagę, że nikt nie robi się młodszy i sprawniejszy...

    Z tym się całkowicie zgadzam i sam zawczasu zamienię w tym roku kocioł na ekogroszek na PPC przy której będzie zero obsługi.

    Worki z pelletem są lżejsze bo sam pellet ma mniejszy ciężar właściwy od ekogroszku, w praktyce ekogroszek występuje najczęściej w workach 20,25,30 kg a pellet 15 kg . Pewnym rozwiązaniem stosowanym przez starsze osoby jest zamawianie ekogroszku luzem z wsypaniem do piwnicy przez okienko [gdy jest taka opcja] w potem szuflowanie i wsypywanie do zasobnika małym wiaderkiem.

    Plusem pellety jest, że nie brudzi jak węgiel, minusem, że nie może złapać wilgoci bo może to blokować podajnik [chyba, że ktoś jak ja spala go w wersji ekogroszkowej razem z węglem to wtedy może być nawet zużyty z kociej kuwety 😉 ].

    15 godzin temu, bioly napisał(a):

    Jak w tym Skamp palić drewnem? 

    Wystarczy dołożyć dodatkowy ruszt np. pospawany z prętów zbrojeniowych i na nim palić.

  5. 23 godziny temu, cezario1 napisał(a):

    Panasonica tylko autoryzowany instalator żeby była gwarancja i dotacja. Możesz montować samemu ale kupić pompę najlepiej od autoryzowanego instalatora i on  musi napisać w gwarancji i protokole odbioru że on to zrobił. Oczywiście musi wszystko być zamontowane z wytycznymi Panasonica.

    Nie będę komentował dobrej ceny tej pompy. Jeżeli jest to ta co myślę to nie ma grzałki i pompy obiegowej którą trzeba dokupić i parę innych rzeczy. Jeśli chodzi o wydajności to chińskie PC mają zawyżone. Jeżeli uważasz że chiński telewizor jest lepszy od jakiegoś markowego to Twoja sprawa.

    Dobre pompy to Daikin lub Mitsubishi a nie chińska produkcja z polską naklejką czy marką.

    To już problem kupujących Panasonica, że tam wymagają autoryzowanych czytaj płatnych dlatego podałem alternatywę tego nie wymagającą.

    Doczytaj z czego ta pompa którą podałem jest zrobiona a się zdziwisz, a do tego dodam, że pompa obiegowa w niej jest Wilo, ma podgrzewaną tacę ociekową i karter. Co do wydajności ma certyfikaty Keymark i inne od niezależnych firm certyfikujących.

    Mam chińskiego smartfona i markowy telewizor zbudowany z chińskich części [a może nawet zmontowany w chinach z logo markowym - dzisiaj już trudno powiedzieć], sprzęt AGD w domu też masz z chińskich części choć pewnie nie dopuszczasz do świadomości takiej wiedzy.

    Tajemnicą poliszynela jest, że 95% podzespołów z których budowane są urządzenia i maszyny pochodzi dzisiaj z Azji, Turcji itp. więc mając nalepkę Daikin, Mitsubishi czy Panasonic baaardzo prawdopodobne, że płacisz za logo +1000% marży "producenta" który okazuje się w praktyce monterem lub nawet nie i żyjesz w błogiej nieświadomości.

    Od wielu lat zajmuję się dostarczaniem części na produkcje w kraju i europie więc dobrze wiem skąd pochodzą tak naprawdę i tyle mogę tu publicznie napisać, reszty się domyśl.

    W dniu 21.02.2024 o 15:21, o6483256 napisał(a):

    To jest chiński wynalazek, brandowany naklejką o3ozon. Nikt naprawdę, nie wie jakie to ma parametry. 

    Takie wynalazki to można kupić, ale nie za ponad 11tyś zł.

    Za brandowany logo Panasonic itp. ludzie płacą 2-3 razy więcej to dopiero cuda są ...

  6. 23 godziny temu, MRNBDA napisał(a):

    Myślałem o tym Chińczyku można bezpośrednio ściągnąć za 9 tyś. z transportem z Chin od sunrain pytanie czy to jest warte swojej ceny ? czy lepiej iść w Haier 5 kW który też kosztuje 9 tys.

     

    Można bezpośrednio ale gdy coś kiedyś padnie będziesz miał problem bo wątpię by dystrybutor polski wtedy część Ci sprzedał lub serwis przysłał dlatego lepiej kupić od dystrybutora bo wtedy to on zapewnia.

  7. Ja tam garaż sobie cenię podwójnie - raz, że żona korzysta i trzyma w nim auto, dwa - ja mam mały warsztat w którym mogę różne rzeczy naprawiać, budować. Wolałbym teraz mieć nawet podwójny garaż.

     

    Przy budowie nowego domu obecnie od razu bym planował ogrzewanie klimatyzatorem kanałowym plus spięcie tego z podłogówką wodną w kuchni i łazienkach.

    • Zgadzam się 1
  8. 2 godziny temu, LUKASZ215 napisał(a):

    Jakiś konkretny model Panasonica? 

    A co myślicie o Rotenso Kaisai albo LG

    Mam możliwość też kupić taką prawie nową w bardzo dobrej cenie. 

     

    https://coolmarket.pl/pl/p/Pompa-ciepla-SINCLAIR-Monoblok-10%2C0-kW-SMH-100IRB-3/5002

    Dobra cena na 10 kW to jest np. tu

     

    https://o3ozon.pl/pompa-ciepla-bln-010tb1-powietrze-woda-10kw-p-466.html

     

    jak widzę ma 7,3 kW przy -15 także z zapasem da radę

    i mają od razu do niej własny system antyzamrożeniowy

     

    https://o3ozon.pl/system-antyzamrozeniowy-af1-do-pomp-ciepla-p-634.html

     

    Monoblok jest jeszcze o tyle lepszy od splita że możesz go zamontować samemu lub dowolny instalator to może zrobić bez F-gazów a co ważniejsze bez ryzyka błędów w połączeniach pomiędzy jednostkami a jak kiedyś czytałem 80% awarii klimatyzacji wynika z takich właśnie błędów.

  9. Pytanie brzmi czy warto schodzić niżej ze spalinami skoro 30 stopni to około 1% sprawności - wolę więc kosztem tych 2% sprawności nie musieć montować wkładu kominowego za kilka tys zł i dlatego polecam Skamp-Pv bo w nich można temperaturę spalin podnieść gdy jest zbyt niska - sam u siebie w domu robię to od kilku lat i mam zero kondensatu i problemów z kominem zarówno przy paleniu ekogroszkiem jak i pelletem [palnik SV200n spala jedno i drugie jakby ktoś nie wiedział i z nim są budowane kotły na pellet oraz na ekogroszek].

    W dniu 7.01.2024 o 17:28, perkaandrzej napisał(a):

    Dziękuję Wam za odpowiedzi.

    Komin też należy wymienić? Nawet jak jest w stosunkowo dobrym stanie? Czy jakiś wklad się wkłada w niego?

    Jestem jeszcze przed wizytą instalatora.

    Nie trzeba i zarówno sam jak i wielu moich klientów nie zamontowało wkładu, i od kilku lat nikt nie zgłasza problemu z kondensatem.

  10. Przy takim domu nie dziwię się, że więcej stoi niż pracuje. Podtrzymanie bardzo często jest ustawione, ja bym dał 1200 s wyjściowo i nadmuch 30s, jak nie będzie wygasał wydłużałbym przerwę ile się da bo w nim tylko opał się marnuje. Jak masz dobry sterownik to w nim ustawisz histerezę kotła i możesz dać 10C. Napisz więcej - jaki to kocioł, palnik, sterownik, czy komin jest z cegieł czy z wkładem, jakie są temperatury spalin gdy kocioł pracuje na 100% mocy to podpowiem czy w ogóle zmieniać parametry pracy.

  11. Lepiej zapobiegać niż leczyć więc należy pozbyć się powstawania kondensatu zamiast kombinować jak go odprowadzać.

    Kondensat powstaje w pracy - proponuję ustawić temp. zadaną na 60C, sprawdzić poziom żaru w palniku czy jest jak trzeba [i nie ma nadmiaru powietrza bo fabryczne nastawy "nadmuch max" są kosmiczne i często z 70 trzeba zejść do 40 żeby było jak trzeba] oraz ograniczyć w sterowniku minimalną moc kotła do najwyższej dostępnej wartości "moc min".

    Podaj jaka jest temperatura spalin przy pracy na 100% mocy nastawy [może być >90% od biedy, jak nie chce osiągnąć tej mocy przez 5-10 minut można podnieść tymczasowo zadaną temp. na maksymalną wartość].

     

  12. Na podstawie doświadczenia oraz wyniku i danych wstawionych na cieplowlasciwie.

    Pamiętaj, że moc kotła podawana w dokumentacji to to co zostało zatwierdzone przez urząd podczas badania i nijak ma się do mocy maksymalnej kotła - w skrócie - producent wysyłając kocioł do badań zleca zbadanie go na moc x wiedząc uprzednio [po badaniu na stanowisku u siebie lub w loklanie działającej zaprzyjaźnionej firmie co jest znacznie tańsze niż badanie oficjalne], że przy tej mocy wyjdą wyniki spełniające najnowsze wymagania a moc będzie mu pasować do typoszeregu.

    • Zgadzam się 1
  13. U mnie nie ma problemu, możesz sobie sam zamontować monobloka i gwarancja obowiązuje.

    To monobloki Sunrain na kompresorach Panasonic, obiegówkach Grundfoss, sterowaniu Emerson także z komponentów z górnej półki stąd pewność, że to podziała długo i bezawaryjnie, zresztą kto wie ten wie i główni klienci na nie to instalatorzy i ich rodziny.

  14. Jaki to kocioł, sterownik ?

    Generalnie patrz na poziom żaru w palniku, jak trochę przesypuje z jednej to zwiększ nadmuch "współczynnik wentylatora +10" lub zmniejsz współczynnik podawania.

     

    Spaliny 60-65C nie wróżą długiej trwałości kotła, nawet przy kominie ceramicznym minimum to powinno być 120C inaczej może powstawać kondensat.

  15. W dniu 20.10.2023 o 19:57, thudy napisał(a):

    No właśnie napełniam, przy każdym pierwszym rozpalaniu. 

    Czyli dobrze się domyślam że podaję zbyt dużą ilość pelletu - bo on praktycznie się wysypuje z palnika jak odpalam 

    Tak, za dużo, wystarczy, że pojawi się w 1/3 palnika w głębi i wtedy załącza się automatyczne odpalanie.

     

    Jak już przesypałeś aż wylatuje to wybierz go ręką, zostaw trochę wgłębi i wtedy włącza odpalanie.

  16. 20 godzin temu, r4dz1u napisał(a):

    Cis ktoś powie jeszcze o tym lazarze? Konkretnie w kwestii palnika 

    Skoro to palnik wrzutkowy to pewnie podobny jest w Sztoker a te znam, na dobrym pellecie będzie działał, na kiepskim nie bo spieku nic nie usunie z niego samo [brak ślimaka wypychającego paliwo] i będzie trzeba go ręcznie czyścić.

     

    Wiele zależy od paliwa - w zeszłym roku klient kupił pellet po 600 zł za tonę i wszystko byłoby ok gdyby nie to, że po rozpuszczeniu w wodzie okazało się, że w połowie jest z odpadu - pyłu spod piły czy innej maszyny, wyglądało to jak glina i efekt w praktyce był taki, że nawet SV-200 tego nie był w stanie usuwać tak się zbrylało - co 2-3 godziny trzeba było ręcznie gluta z palnika usuwać.

    Ciepło dawał bo się spalał, ale trzeba było co 2-3 godziny zrzucać gluta, gdyby jednak miało się to spalać w palniku wrzutkowym albo  obrotowym itp. z blaszki 1 mm to powodzenia ...

    Inny klient w tym roku kupił pellet po 1300 i ma zero spieków, zapychania się itd. na SV-200.

    Wentylator wyciągowy zwykle jest zbędny bo przy rozpalaniu się drzwiczek nie otwiera żeby nie pierdyknął gaz z pelletu a standardowa dmuchawa wytwarza wystarczający ciąg a nawet  zwykle ma duży jego zapas .

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.