Skocz do zawartości

tralek

Nowy Forumowicz
  • Postów

    3
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez tralek

  1. Owszem wszystko da się przerobić, ale po pierwsze wymaga to dużej wiedzy i nakładu pracy. Ten wentylator to przecież trzeba gdzieś wstawić, będziesz na to dziurę w obudowie zasilacza wycinał? Bo chyba nie będziesz zasilacza bez obudowy użytkował, to już jest niebezpieczne. Po za tym na tak przerobione urządzenie tracisz gwarancję. Nawet jeżeli zasilacz jest po gwarancji to na naprawę pogwarancyjną też nie ma co liczyć, bo nikt takiej przeróbki do naprawy nie przyjmie jak coś strzeli. Zgadzam się z @sambor, iż taki zasilacze do pieców najlepiej jak są z wentylatorami. Odnośnie mocy zasilacza to nie zawsze warto przepłacać za moc. Jeżeli masz tak duży rozrzut w poborze (70-450 W) to warto sprawdzić czy nie jest to tak iż jest to tylko chwilowy duży pobór mocy np. przez 30-60 sekund. Jeśli tak, wtedy można dobrać zasilacz o małej mocy, który będzie w stanie pracować w przeciążeniu przez krótki czas z tymi 450 W. Zatem można kombinować, a można też prościej zależy kto ile ma zapału, czasu i pieniędzy. Często najtańsze rozwiązania wychodzą najdrożej :)
  2. Wszystkie urządzenia elektryczne pracują bez problemowo z napięciem o przebiegu sinusoidalnym, ale tylko niektóre z nich są w stanie tolerować napięcie o kształcie niesinusoidalnym. Generalnie sinus jest najczęściej potrzebny do urządzeń opartych o silniki indukcyjne. Akurat TV i komputer powinny bez problemu pracować na przebiegu prostokątnym lub na sinusoidzie aproksymowanej (falowniki generujące niesinusoidalny kształt przebiegu napięcia są tańsze, więc i zasilacze z tego typu falownikami są popularniejsze). Przykładowe czasy zasilania: - akumulatory wbudowane = ok. 30 minut dla 80% obciążenia (SPECLINE Pro 700) - akumulatory wbudowane + 1 x moduł bateryjny = ok. 160 minut dla 80% obciążenia (SPECLINE Pro 700) - akumulator samochodowy 150 Ah = ok. 440 minut dla 80% obciążenia (SPECLINE 700) Zużycie prądu na potrzeby własne: - SPECLINE 700/SPECLINE Pro 700 ok. 10W - SPECLINE 1000 ok. 30W
  3. Odnośnie zasilania awaryjnego pieców i kotłów polecam dedykowane zasilaczy UPS z serii SPECLINE marki EVER Zasilacze te działają z akumulatorów do UPSowych 7 Ah lub akumulatora samochodowego 150/250Ah (w zależności od modelu zasilacza). Zasilacze są polskiej produkcji i oparte są na tej samej konstrukcji co słynne ECO CDS z sinusem. Jeżeli chodzi o chińskie zasilacze "no-name" to radzę uważać, gdyż deklarowane parametry często mają się ni jak do rzeczywistych (sprawdzone już wielokrotnie). Z używanymi UPSami z Allegro też trzeba ostrożnie gdyż mogą być już rozkalibrowanie (co przekłada się na krótszy czas podtrzymania) oraz mocno zużyte (powstawanie zimnych lutów, wysychanie kondensatorów, zasilacz może nie podtrzymać odbiorów w krytycznej chwili). Odnośnie przeróbek ECO CDS pod działanie z akumulatorem samochodowym to problem jest taki, iż zasilacze te nie są termicznie przygotowane (mają tylko radiatory) do dłuższej pracy na baterii niż 5-10 minut przy obciążeniu rzędu 80%. W związku z tym przy dłuższym czasie podtrzymania UPS się po prostu ugotuje (jeśli nie za pierwszym razem, to za którymś na pewno). SPECLINE rozwiązuje właśnie tą kwestię odporności termicznej. PS: Jeśli chodzi o buczenie pompki przy stosowaniu prostowników czy zasilaczy UPS to jest to właśnie informacja dla użytkownika, iż dane urządzenie nie daje na wyjściu prądu o przebiegu sinusoidalnym co powoduje, iż silnik chodzi cyklem "szarpanym". PS2: EVER miał bardzo dawno temu serię zasilaczy ECO i te faktycznie nie posiadały sinusa. Później pojawiła się seria ECO CDS i te UPS-y już sinusa mają.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.