Skocz do zawartości

ireek10

Forumowicz
  • Postów

    6
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez ireek10

  1. Witam!

    Posiadam kocioł KP 20 firmy Zebiec używany w bardzo dobrym stanie. Aktualnie kocioł pracuje. Wymieniony ślimak na nowy ze stali nierdzewnej i kondensator. Kocioł do dnia dzisiejszego pracuje bezawaryjnie. Chce wymienić z uwagi na przewymiarowanie kotła w stosunku do pow. uzytkowej domu/ 120 m kw./.

  2. estyma unicontrol mix (bo pewnie o nim myślisz) generalnie od tcz 25 różni się sterowaniem pogodowym (zadaje temperaturę za zaworem na podstawie temperatury na dworze), trochę inaczej steruje też zaworem 4d (mniej nim kręci - mimo to utrzymuje zadaną temperaturę bardzo blisko). tcz też ma czujnik i alarm temperatury kotła. Obecnie testuję sterownik Estymy - gdy tylko będę mógł coś konkretnego powiedzieć nie omieszkam podzielić się wnioskami.

     

    Innych sterowników nie znam, więc nie mogę się wypowiadać. Tutaj też jest opinia (niezbyt pozytywna) o IB Tron 401 - https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?...763&hl=tron

     

    Pozdrawiam

    Marcin

     

    Witam Panie Marcinie!

    Jak tam sterownik zaworu 4d Estymy. Generalnie interesuje mnie jak zachowuje się kocioł z tym czujnikiem temperatury na powrocie. Czy praca kotła jest bardziej stabilna.

    Pozdrawiam

  3. Witam!

    Nic o tym nie pisze, ponieważ parametr ten nie ma istotnego wpływu na jakość spalania. Nie jest więc dostępny dla użytkownika(jedynie dla instalatora/serwisanta). Sterownik Perfekt jest sterownikiem automatycznie wyznaczającym czas przerwy tak, aby wytwarzać dokładnie tyle energii ile potrzeba. Dlatego nie ma większego znaczenia czy będzie 1s podawał i 5s czekał, czy 4s podawał i 20s czekał.

    Główny parametr którym można poprawić jakość spalania to "ilość powietrza". Jest to parametr mocno powiązany z jakością paliwa i prawidłowe jego ustawienie potrafi znacząco wpłynąć i na jakość spalania i na ilość zużywanego opału.

     

    Pozdrawiam

     

    Witam!

    Panie sniper, skoro twierdzi Pan, że sterownik wyznacza sam czas przerwy tak, aby wytwarzać dokładnie tyle energii ile potrzeba, to dlaczego u mnie wytwarza jej tyle, że wchodzi w nadzór. I nie ma znaczenia czy dam więcej powietrza czy mniej. Kocioł poprostu, a ściślej sterownik, jest tak "inteligentny", że z czasem dbierze /nagromadzi/ sobie tyle opału na retorcie /przez co wytworzy tyle energii/, że i tak wejdzie w nadzór. Mnie, a podejżewam że i większość, interesuje czym go wyregulować /jakimi parametrami/ żeby nie wchodził w ten upiorny nadzór. Mniemam, że jest to niemożliwe z jednoczesnym minimalnym zużyciem opału i zmiennym zapotrzebowaniu na energię.

    Pozdrawiam

  4. Obserwując pracę tego sterownika wygląda to mniej więcej tak że po rozpaleniu kocioł rusza z pełną mocą, tak ustawia dawki podawania i powietrza aby płomień był jak największy, temperatura wzrasta szybko. Przed dojściem do ustawionej temperatury na sterowniku o (teraz nie pamiętam dokładnie) 10 stopni zaczyna zwalniać - wydłuża czas pomiedzy cyklami podawania, zmniejsza obroty dmuchawy do osiągnięcia zadanej temperatury. Wiadomo że poczatkowo przeciąga temperature ponad ustawioną i wtedy tylko bardzo powoli kręci dmuchawą. Każdy kolejny cykl ogranicza te skoki na + i - tak że po jakimś czasie stoi dokładnie na ustawionej temperaturze i trzyma się jej z dokładnością 0.3 stopnia.

    Witam!

    Cetnar, mam ten sterownik i nie wygląda to tak różowo jak opisujesz. Ja zdążyłem ten sterownik już przekląć. Tak ten sterownik. Nie opowiadaj że od wersji oprogramowania 7.9 jest ok., skoro u mnie nie jest. Sterownik podaje paliwo zawsze przez 15s w różnych odstepach i dmucha powietrze z różną mocą. Od i cała filozofia. Jednak szkopuł w tym jak to robi. A robi to moim zdaniem nieudolnie.

    Z fabrycznymi ustawieniami czopuch miałem prawie czerwony, temperatura zadana była cyklicznie przekraczana ponad te 5st. co skutkowało wyłączeniem sterownika. I a piać od nowa. Trwało to ponad 2 doby bo rzekomo miał się dostroić do kotła i obiektu. Bzdura. Pożerał w tym czasie niesamowite ilości opalu.

    Zmieniłem ustawienia. Tak ustawienia. A miało sie nic nie ustawiać.

    I tak, podawanie paliwa z 15s na 4s, siła nadmuchu z 10 na 2, czas odliczania z 30 na 24.

    Przy tych ustawieniach było w miarę ok. Sterownik zaczął, tak jak mówisz, zwalniać przy dochodzeniu do temp. zadanej. Jednak oscylacje nie są rzędu 0,3 st. a raczej 1 do 2,5st.

    Denerwuje mnie sama praca sterownika z tym przejściem dmuchawy na max. obroty co 3 podanie. Ma to rzekomo poprawić spalanie i lepiej rozłożyć popiół. Bzdura. Nie rozkłada a odkłada popiół i pył w wymienniku kotła, co skutecznie go izoluje od przejęcia temperatury. A algorytm miał być taki inteligentny. Byłby gdyby dawki paliwa zmieniały się w zależności od zapotrzebowania na moc. I też tak myślałem, ale tak nie jest. Zmienia się tylko co ? czas między podaniami. Jest to do kitu bo przy małym zapotrzebowaniu na moc podawanie jednorazowej dawki przez 15s przy temp. na kotle równej temp. zadanej a i wyższej będzie skutkowało dymieniem bo moc nadmuchu będzie tak mała że napowietrzanie nie będzie miało odpowiedniej mocy i opał nie będzie prawidłowo się spalał. Stąd te podbicia dmuchawy co 3 podanie. Jakoś trzeba było to rozwiązać. Ale i tak dymi.

    Przy gwałtownym spadku zapotrzebowania na moc /np. wyłączenie bojlera, współpraca ze sterownikiem pokojowym/ sterownik niekiedy przekroczył temp. i wyłączył się. Zanim ponownie się załączył żar schodził bardzo głęboko w głąb retorty.

    Ponadto sama praca sterownika z punktu widzenia paleniska jest moim zdaniem nie zadowalająca. Powstają jakieś kratery, widać otwory napowietrzające w retorcie zwłaszcza po tym podbijaniu dmuchawy.

    Oszczędności paliwa - brak.

    Pozdrawiam

  5. Witam!

    LG1, proszę podaj czy używasz bojler z cwu. Jeżeli tak to jak zachowuje się sterownik z pid. Czy po włączeniu pompy do bojlera praca sterownika nie jest zachwiana. Jak nisko spada temperatura na kotle i po jakim czasie dochodzi do temperatury zadanej.

    Może masz zawór czterodrożny, bo nie wiem jak się będzie zachowywał sterownik z pid z automatyką do tego zaworu. Czy praca tego sterownika będzie w miarę stabilna.

    Pozdrawiam

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.