Skocz do zawartości

gerbalk1

Forumowicz
  • Postów

    6
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez gerbalk1

  1. Witam

    Planowałem kiedyś montaż zaworu trójdrogowego w mojej instalacji, ale jakoś zaniechałem pomysłu bo byłem bardzo zadowolony z prostej instalacji, którą poosiadam. Jednak po namyśle wznawiam temat - głównie dla podniesienia komforu i żeby na noc obniżać sobie temp i dla przedłużenia trwałości kotła. Wszystkie dane są na schemacie, proszę tylko o ew. opinie i porady. Dwa schematy przedstawiają obecną sytuację i planowaną. Nie chciałbym zbytnio inwestować i budować jakiejś "przesadnie zautomatyzowanej siłowni okretowej", ponieważ nie sądzę abym dużo na tym zaoszczędził. Dlatego opierając się na tym co przeczytałem i tym jak jest zbudowana instalacja u mnie (patrz schemat) chciałbym w dalszym ciągu zachować jej prostotę obsługi (bardzo mi na tym zależy). Zakładam montaż dodatkowo do tego co jest:

    1. Pompa CWU - z osprzętem (zawór różnicowy itd.)

    2. Zawór trójdrożny na wyjściu (30cm nad kotłem, powrót jest 1 m poniżej), ale u mnie dobrze by było go zamontować za pompą CO.

    3. Siłownik + reg pokojowy -ale to raczej w przyszłości po sprawdzeniu systemu manualnie.

    Założenia:

    1. Minimalna rozbudowa aby: w każdej chwili można było powrócić do poprzedniego układu:

    - otwierając tylko zawór trójdrożny (czyli zaykając powrót całkowicie)

    - otwierając zasilanie boilera z pompy CO (jak obecnie ale uwaga - tego nie ma na schemacie)

    - wyłaczając pompę CWU lub zmnieniając nastawy sterownika pieca.

    2. Podniesienie komfortu

    3. Oszczędność

    4. Polepszenie warunków pracy pieca.

    post-4838-0-68986500-1297006130_thumb.jpg

    post-4838-0-19590600-1297006141_thumb.jpg

    Pozdrawiam szanowne grono, proszę o ew. rady

  2. Witam wszystkich zainteresowanych.

    Użytkuję piec trzeci sezon, jestem bardzo zadowolony i chcialbym zapytać innych użytkowników tych pieców o:

    1. Zdażylo się to w sumie przez caly okres eksploatacji może ze trzy razy - Zablokowal się ślimak, zawleczki nie zerwalo, automatyka podtrzymuje cykl pracy, a mimo to silnik elektyczny nie ma sily obrócić ślimaka. Czy automatyka powinna na moment spróbować obrócić ślimak w drugą stronę???

    Czy zaobserwowal ktoś coś takiego? Pytam bo z tego problemu zawsze wychodzilem w prosty sposób: odkręcam pokrywę ślimaka tam gdzie jest zawleczka; zalkadam klucz (żabkę) na wal (koniec ślimaka); próbując poruszyć walem w jedną i w drugą stronę (poszlo może 2mm) ślimak zawsze zacząl się obracać.

    2. Nie dawno zaobserwowalem, że nie można na sterowniku ST-37 zmienić parametru CZAS PODAWANIA mniej niż 30s, ale generalnie nie wplywa to na zużycie ani na pracę - wcześniej nigdy i tak nie nastawialem czasu podawania na mniej niż 20s. /proporcjonalnie zwiększylem czas przerwy do bodajże 40s w tej chwili i jest ok/.

     

    Dom 200m kw, latem grzeje tylko wode c.w.u - na ruszcie tylko drewnem okolo 1,5 godziny na dobe, boiler 140l wystarczy do nastepnego dnia.

    ZUŻYCIE EKOGROSZKU I DREWNA:

    pierwszy sezon - lepiej nie wspominać /z nieocieplonym dachem i murami/ chyba 3,5 tony od lutego

    drugi sezon październik 2007/ marzec albo kwiecień 2008 - 4,2 tony /ale i tak nie wierze że tyle bylo - po prostu za tyle wiem, że zaplacilem; drewno - lato 2007 / październik 2008 w sumie 2 albo 3 metry sześćenne.

    trzeci sezon- w tej chwili zasobnik wystarcza na 5 max 6 dni. wg obliczeń na dobę spala min 18 kg max 25 kg ekogroszku. Średnia jednak wychodzi nieco powyżej 20 kg na dobę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.