Skocz do zawartości

pleban68

Forumowicz
  • Postów

    16
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia pleban68

Ciekawy

Ciekawy (3/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Ja wczoraj zasypałem do pełna węglem( ok.25 kg) podpaliłem od góry temp. na piecu 60, moc dmuchawy 30%, przedmuchy co 8 min./ 5 sek. Paliło się ok. 13 godzin, wydaje mi się, że to krótko przy takiej ilości węgla .Dzisiaj robię próbę z ekogroszkiem, ale boję się, że będzie bardziej podbijać temperaturę.
  2. A może przyczyną moich problemów ze smołowaniem jest przewymiarowanie kotła (19 kw/ 140 m2) ?
  3. Dzięki za porady. Odsłoniłem częściowo rozetkę zmniejszając jednocześnie moc dmuchawy do 30%, temp. na piecu 65, a smoła powstaje nadal w bardzo dużej ilości. Z tego co czytam ma różnych forach wywnioskowałem, że najlepiej byłoby pozbyć się dmuchawy i cały czas dostarczać powietrze, a problem smoły zniknie. Wszystko byłoby ok tylko jak kontrolować temperaturę jeśli nawet przy lekko uchylonych drzwiczkach dolnych cały czas rośnie. Konstrukcja pieca nie pozwala zastosować miarkownika ciągu,a bez tego nie upilnuję temperatury.Smołę w piecu mogę co jakiś czas wypalać, ale najbardziej boję się o komin.
  4. Co mam wyregulować i czy otwory w drzwiczkach zasypowych mogą być odsłonięte podczas palenia z dmuchawą (dymienie podczas nadmuchu) ?
  5. Są otwory w drzwiczkach zasypowych, ale myślałem, że przy paleniu z dmuchawą muszą być zasłonięte, bo przecież piec zamyka się szczelnie.
  6. Dzięki za poradę, ale przez ostatnie dwa dni paliłem węglem i ekogroszkiem, drewno tylko do rozpalenia(od góry), a nowa smoła nadal w całym piecu.
  7. Witam, jestem nowy na forum, ale czytałem już sporo porad, które jednak nie rozwiały moich wątpliwości.Problem może jest banalny, ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi co do sposobu rozpalania w kotle, który posiadam. Krótko mówiąc nie wiem czy w każdym typie kotła można rozpalać od góry, bo taki sposób jest często preferowany.Kocioł mam pierwszy sezon i uczę się dopiero w nim palić:drewno, węgiel,ekogroszek. Wszystko byłoby ok, gdyby nie smoła, która w znacznej ilości osadza się w kotle, ale najbardziej boję się o komin.Palę z dmuchawą temperatura na kotle 55-60 stopni.Moje najważniejsze pytanie czy w tym typie kotła mogę rozpalać od góry,bo producent w instrukcji (w załączniku) podaje sposób rozpalania tylko tradycyjny od dołu i czy to zmniejszyłoby wydzielanie smoły. Będę wdzięczny za każdą podpowiedź i poradę. instrukcja WILK.doc
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.