Skocz do zawartości

bolexx1313

Forumowicz
  • Postów

    26
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez bolexx1313

  1. Ok, wszystko jasne. A co jeśii chodzi o zasilanie c.o . o którym pisałem? Może być jak na schemacie, czy coś zmieniać?
  2. Rozumiem że zadałem pytanie bez sensu, dlatego brak wypowiedzi. Chyba że - to proszę o poradę w kwestii tego zasilania c.o. Jeszcze jedna rzecz mnie zastanawia - mam na wszystkich grzejnikach zawory termostatyczne. Jeśli zajdzie sytuacja że wszystkie w jednym czasie będą zamknięte, co z pompą obiegową - czy nie padnie? Albo inaczej - jak zabezpieczyć instalację c.o. przed taką sytuacją?
  3. Witam ponownie. Jestem w trakcie realizacji mojej kotłowni według schematu w którym pomogli koledzy z tego forum. Mam pytanie odnośnie podłączenia zasilania napełniania/dopełniania instalacji c.o. W tej starej instalacji zasilanie z sieci było mniej więcej tu: Uploaded at ImageFra.me Ale w starej instalcji nie było zaworu 3D. Teraz jest zawór temperaturowy, ale jak woda jest zimna to zawór zamknięty na przelocie powrotu. Czy jeżeli podłącze zasilanie w taki sposób jak na schemacie to czy instalacjia napełni się prawidłowo/w całości? Poprostu chodzi mi o to czy jak zawór 3D jest zamknięty na powrocie, to czy nie zrobi się korek powietrza i nstalacja się nie dopełni? Jeszcze w kwestii naczynia przeponowego wody pitnej do c.w.u. - rozumiem że naczynie jest fabrycznie "napompowane", czyli wystarcze je zwyczjnie podłączyć do trójnika w miejscu zaraz przed wymiennikiem jak na schemacie? Czy może nie i trzeba jakieś dodatkowe czynności wykonać?
  4. Jeszcze odnośnie łączenia miedzi ze stalą - lepiej tak nie robić?
  5. Schemat po modyfikacji: Uploaded at Picoodle.com Tak może to wyglądać?
  6. Doszedłem do wniosku że chyba faktycznie w miedzi będzie łatwiej to zrobić i prawdopodobnie wywalę stalowe rury z kotłowni i wszystko pociągnę rurkami Cu. Tak naprawę to najlepiej było by wymienić całą instalację (w całym domu) na miedź, ale takiego budżetu nie mam. I w związku z tym pytanie:jeśli chciałbym wymienić rurki c.o. w samej kotłowni, a te rozchodzące się do grzejników narazie zostawić (w przyszłości wymienić też na miedź) to: 1. Jakiej średnicy rurek Cu mogę użyć? 2. Jak połączyć się z kotłem i rurami które wychodzą na grzejniki? Z kotłem pewnie mniejszy problem, bo zapewne są przejściówki stal/miedź, ale czy z rurami 2" da się to spiąć unikając spawania czy gwinitowania? 3. I podstawowe pytanie - czy wogóle mogę zrobić coś takiego, tzn. w kotłowni Cu i dalej przejście w stal 2"? Coś takiego jak na schemacie: Uploaded at Picoodle.com
  7. A jakie macie zdanie na temat spawania TIG?
  8. Konkretnie taki http://www.skleparmatura.pl/esbe/akcesoria/17503.html
  9. Czyli przy zaworze 45 st. była by utrzymywana temp. na powrocie w granicach 50 st. W specyfikacji tego zaworu pisze: Temp. otwarcia 45 Temp. zmieszania 47 Temp. przy której zawór się zamyka - 10 st. więcej niż temp. otwarcia, czyli 55 st. Czyli podsumowując - dla nominalnej pracy kotła 60 st., powrót w granicach 50 st. jest ok?
  10. Dziś dzwoniłem do ESBE i po rozmowie z doradcą technicznym dla mojej instalcji najbardziej nadaje się zawór 3D VTC312 ze stałą nastawą temperatury. Zastanawiam się tylko (bo tego przez telefon nie domówiłem) jaki wybrać, chodzi mi o temp. W DTR kotła pisze że powinien pracować w temp. 60 st. Więc na powrocie ile powinno być i w związku z tym jaki zawór (o jakiej temp.) wybrać? Jeszcze pytanie do kolegów instalatorów - wiem że od lat instalacjie c.o. spawa się gazowo, a czy ma ktoś doświadczenie w spawaniu takich instalacji metodą TIG?
  11. Jaki zawór 3D (o jakim przepływie) w takim razie dobierać optymalnie do mojej instalacji?
  12. Czyli w moim przypadku zawór termostatyczny będzie sam kontrolował temp. zadaną na powrót bo na grzejniki i tak pójdzie taka jak na piecu. Co prawda termometr na powrocie i tak wstawię żeby mieć kontrolę co i jak. Rura na której będę zakładał ten zawór 3D ma 2". Czy muszę więc szukać zawóru 2" czy mogę dać mniejszy na redukcjach. A jeśli tak, to ile mniejszy żeby wszystko grało?
  13. Na specyfikacju pisze: Pojemnośc 1 żebra - 0,265 l Wydajność cieplna 1 żebra dla 50 st. - 118 W Wydajność cieplna 1 żebra dla 60 st. - 150 W
  14. Żeberka aluminium, producent Armatura Kraków. Na cały dom 97 żeber.
  15. Sterownik przy obecnym piecu obsługuje dwie pompy C.O. i C.W.U. Przy zakupie nowego kotła będę szukał takiego który będzie obsługiwał dwie pompy. Vernal a kwesti pytania które zadałem odnośnie zaworu 3D termostatycznego jak uważasz?
  16. Jeśli chodzi o ten schemat to tak to w tej chwili wygląda w mojej kotłowni: Uploaded at Picoodle.com Wymieniany bedzie zasobnik C.W.U. - obecnie stary bojler, wymiana na dwupłaszczowy 120l. Będzie też wymiana kotła - obecnie kocioł miałowo-węglowy ze sterowaniem, wymiana na ekogroszek. Instalacja jest taka jak na schemacie, więc chcę ją usprawnić i poprawić. Dlatego rysowałem np. zawór 3D w takiej pozycji na instalacji, bo najłatwiej będzie go tak zamontować. W kwestii zaworu 3D z rączką - na grzejnikach mam pozakładane głowice termostatyczne, więc rozumiem że najbardziej nadawał by się 3D termostatyczny, ten z rączką odpada?
  17. Ok, czyli teraz już wszystko jasne. Po wszystkich ustaleniach kotłownia będzie wyglądała tak: Uploaded at Picoodle.com Dzięki wszystkim za pomoc. Jeszcze tylko dwa pytania: 1. Jak ustawić zawór trójdrożny, tzn. w jakim położeniu pokrętło regulacji? 2. Jeszcze w kwestii powrotu z zasobnika C.W.U. - będzie wpięty jak na schemacie czyli za pompą c.o. Jeśli był by w pięty przed zaworem 3D, woda wracająca z C.W.U mieszała by się z powrotem z grzejników i w zaworze 3D z wodą wychodzącą z pieca. Czy tak było by źle? Nie zrozumcie mnie źle, nie chcę tu wymyślać nie wiem czego i oczywiście instalację zrobię tak jak doradzacie - pytam z czystej ciekawości żeby zrozumieć zasady.
  18. Zasobnik C.W.U 120l, jakie naczynie przeponowe powinno być do takiego zasobnika? Domyślam się że zawór bezpiczeństwa powinien być pierwszy przy zasobniku, wczesniej zawór zwrotny. A jak podłączyć to naczynie przeponowe? Uploaded at Picoodle.com
  19. Tak, ten pion który idzie do naczynia to do samej góry rura 1". Jeszcze dwa pytania: 1. Czy na zasilaniu zimną wodą z sieci wymiennika C.W.U. powinien być wstawiony zawór bezpieczeństwa+zawór zwrotny czy jest to zbędne. 2. Jak zachowa się taki układ w razie braku prądu, czy bedzie grawitacyjny obieg czy trzeba by coś jeszcze dołożyć do instalacji?
  20. Ok, tak zrobię. Jeszcze co do naczynia wzbiorczego - mam je na strychu, ale podłączone nie bezpośrednio z kotła tylko z najwyższego pionu w instalacji, ale to chyba może zostać? Bo z tą przeróbką był by duży problem. Czy jakieś jeszcze uwagi ewentualne do tej instalacji, tzn. jakieś dodatkowe zabezpieczenia czy zalecenia. Poprostu chciałbym to zrobić raz a dobrze.
  21. Ok, wszystko jasne. Jeszcze tylko pytanie co do pompy c.o. - jest ona zainstalowana na bypasie tak jak narysowałem, ktoś kiedyś tak zainstalował, a ja teraz przerabiam. Powrót do kotła to rura 2 cale, a pompka jest na calowym bypasie. Jeśli bym tak zostawił tą pompkę to czy bardzo będzie źle? Poprostu pytam bo jeśli jest niezbędna ta zmiana to nie ma o czym mówić, poprostu przerobie i koniec.
  22. Czyli w moim wypadku powinno to tak wyglądać? Uploaded at Picoodle.com
  23. Ochronę powrotu kotła, ponieważ na grzejnikach mam głowice termostatyczne które regulują temperaturę w pomieszczeniach, więc nie ma potrzeby regulacji temperatury podawanej na grzejniki. Tak jak napisałem, miałem na myśli tylko ochronę kotła na powrocie.
  24. Witam wszystkich. Mam pytanie odnośnie umiejscowienia zaworu trójdrożnego. Na szkicu który dołączam tak wygląda instalacja w mojej kotłowni nie ma tylko zaworu trójdrożnego. Czy prawidłowo umieściłem go na rysunku? Jeśli nie proszę o sprostowanie. Uploaded at Picoodle.com Z góry dzięki za pomoc.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.