Witam,
Przeczytałem pobieżnie kilka tematów na forum, jednak dla laika nie wiele one mówią.
Aby nie pisać rozległych i małotreściwych postów przejdę do rzeczy (mam nadzieję, że wyszczególnię istotne informacje).
Zakupiłem kocioł SEG 25 na ekogroszek (piec zwany "Sokół" firmy Metalfach), z myślą o odciążeniu zimowego "palenia" starszej osobie, która miała stary piec o zerowej wydajności i konieczności obsługiwania go co 1,5 godziny.
Dom: 180 m2, stara konstrukcja, żeliwne grzejniki, budynek nieocieplony, okna wymienione na standardwoe plastiki.
W ofercie piecy tego typu widziałem jeszcze SD DUO, rzekomo z jakimś palnikiem rynnowym - tu pierwsze pytanie: Czy wiele straciłem nie dokładając do niego i zostając przy tradycyjnym SEG 25 ? Jakie są naprawdę plusy tego wyższego modelem kotła?
Teraz kolejne pytanie: Czy w sezonie grzewczym oddać sterowanie w ręce funkcji Fuzzy Logic czy też poświęcić kilka dni i samemu próbować nastawów podawanie/przerwa ?
Trzecie pytanie: Ta starsza osoba będzie chciała bardzo oszczędziać na opale, a wiem, że niskie temperatury nie służą żywotności kotła. Jaką temepraturę wody można przyjąć za w miarę bezpieczną poniżej której nie powinno się schodzić? 50'C? 55'C? Tej osobie zimą temperatura pokojowa w granicach 19-20'C to już upał, tak uprzedzając pytania :)
Jeżeli gdzieś podobne informacje były zawarte to przepraszam, kiedyś miałem naprawdę dużo czasu na szperanie w internecie, teraz już nie, godzina czytania Waszego forum nie dała odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.
Będę bardzo wdzięczny za pomoc tutejszych życzliwych fachowców.
Z pozdrowieniami
Daniel