Skocz do zawartości

Tazzer

Forumowicz
  • Postów

    8
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia Tazzer

Żółtodziób

Żółtodziób (2/14)

  • Pierwszy post
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie
  • Starter dyskusji

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Czesc Dorocho, Dzieki za dokladne info o spalaniu. Co do mojego pieca, to nie jest tak, ze nie daje rady ogrzac dom. Daje spokojnie rade. Ma skale do 6 chyba, a maksymalnie chodzi w zime na 2, moze 3 (nie pamietam jakie osiaga sie wtedy temp zasilania, pamietam tylko nastawe na pokretle :D ). Teraz chodzi na swiecy (+9na zewn.), albo na 1 (do +4). Wtedy temp wody zasilania jest 38stopni, a w domu jest 19 /20 stopni. Ale przyjda mrozy i zeby bylo komfortowo w calym domu, to trzebaby grzac na 4rce, albo 5tce, a wtedy rachinek przyjdzie 4000zl. Wiec nie kwestia zbyt slabego pieca, ale sprawnosci pieca. Piec z 88 roku. Przynajmniej tak mi sie wydaje. A co do kondensacji to ja to inaczej rozumiem. Jesli temp woda powrotu jest mniejsza niz punkt rosy (powiedzmy 58stopni) to zachodzi kondensacja. Im wieksza jest ta roznica tym wiekszy efekt z kondensacji. Im starsza instalacja (wiecej wody w obiegu) tym wieksza szansa na to, ze ta temp powrotu bedzie nizsza od pkt. rosy. A wiec teoretycznie moj dom swietnie nadaje sie do kondensacyjnego pieca. Moze ktos z forumowicz potwierdzi moje mysli albo mysli kolegi Dorecho? Ocieplenie, owszem przydaloby sie, ale ja mam staaary dom. 80 lat, kiedys sie inaczej budowalo. Mam chyba cegly plus przestrzen powietrza i znowu cegly. Izolacja jest lepsza niz teraz w nowych domach (jeszcze jak sa bez izolacji, dlatego nowe domy trzeba izolowac). W lato to w domu mam klime - na dworzu upal a u mnie przyjemnie chlodno. Jedynie okna moglbym wymienic, ale to za duzy koszt - chyba z 25 okien i czasami dziwne wymiary. pozdrawiam Tazz
  2. A ile vatu mozna odliczyc sobie? Rozumiem, ze kazdy, kto ma zatrudnienie w kraju, moze sobie odliczyc ten vat? Czy moze trzeba jakies specjalne warunki spelniac? Ja tez sie obawiam, ze 40 moze byc za malo. Ale planuje tez kominek z plaszczem wodnym, ale nie wiem czy mi sie uda. Musze jeszcze doczytac co jest potrzebne, bo moge go zrobic na 1 pietrze kolo komina, wbic sie do niego - mysle, ze sie da. No ale piec chcialbym dobrac tak jakby mialo nie byc kominka.
  3. Witam ponownie, Do Moderatorow: nie krzyczcie na mnie, ze zakladam dosc podobny temat od nowa, ale jednak nie jest to zupelnie podobny. Teraz zastanawiam sie juz tylko miedzy tymi dwoma kotlami i mysle, ze latwiej bedzie to wyszukac nowszym pokoleniom :D A nie jeden stoi/stal przed takim wyborem jak ja teraz. podaje link do wczesniejszej mojej dyskusji: https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?showtopic=1443 Ale nie jest to lektura obowiazkowa, zeby mi teraz pomoc. Mam wybrane dwa kotly. Pulsacyjny 40 kW (Auer) i Vaillant VKK ecoVIT/2 47 kW. Przypomne dane domu: - 3 pietra, lacznie 450m2 (w tym nieogrzewany i nieocieplony strych, ale w planach bedzie ocieplony - okolo 70m2) - wysokie sciany, okolo 3-3.5m (duza kabatura) - grube mury, bez ocieplen, stare okna - nie zamierzam tutaj nic zmieniac. - instalacja stara - grube rury, stare kaloryfery - duzo wody w instalacji. Palsacyjny = 18 100zl kondensacyjny = 12 400 + zbiornik wody 300/400 L (kolo 5 tys?) Mam pociagniety gaz, mam komin (ale zwykly, musialbym wpuscic kwasoodporny komin okolo 15m dla kondensacyjnego), z odplywem wody nie ma problemu. Jakie bylyby koszty, moze ktos wie, instalacji obu kotlow ? Chodzi mi o to o ile mniej drogo mnie wyjdzie pulsacyjny jesli policze komin, potrzeba elektronike w vaillancie (chyba, ze w standardzie mam ogrzewanie co i cwu), itd. Na wstepie roznica jest 6000 tys. Czyli mam za to zbiornik wody. Wiem, ze przeglady pozniej powiedzmy 200 zl rocznie, ale pulsacyjne tez pewnie trzeba przegladac, tutaj juz mniej zyskam. No i najwazniejsze pytanie, kondensacyjny jest o 7 kW mocniejszy, czy zatem 40kW starczy do ogrzania domnu 450m plus wody dla 5 osob? Mam rowniez mozliwosc sprowadzenia piecu z niemiec, orientuje sie ktos, czy moze tam jest taniej? (jeszcze pogoogluje, ale moze ktos wie) Z gory dziekuje za pomoc. Tazz ps czy instalacja komina musi byc robiona przez certyfikowanego specjaliste czy tylko zatwierdzona przez takowego?
  4. Witam, ja tez slyszalem kiedys w jakism programie tv, ze byla taka wariacja na to ocieplanie, a sa tez skutki uboczne. A poza tym wlasnie mowili, ze starych budynkow nie warto ocieplac. Tak samo jak nie warto zmieniac instalacji i rozwalac scian, itd. No ale ok. Czyli radzisz ocieplic strych (no to i tak trzeba bedzie zrobic, bo kiedys bedzie to mieszkanie). Myslisz, ze stolarke zastosowac, a nie np steropian, czy jeszcze cos innego? Ja mysle juz pod tym wzgledem zeby bylo jak najlepiej w przyszlosci dla tych co beda tam mieszkac. Czyli w zime cieplo a w lato, zeby nie bylo az tak strasznej parowy w srodku. Hmm, ale do tego wszystkiego co radzisz? Zmieniac piec? A skoro ekogroszek kosztuje 1000zl to w sumie duzo i nie wiem czy to sie kalkuluje zwazajac na dodatokowa robote i problemy.
  5. Witam, No to podobne gabaryty. Mozesz mi tylko powiedziec, czy masz jakas pompe ? Ile pieter ma dom. Moglbys tez powiedziec ile miesiecznie mniej wiecej idzie ton (w zime, np w styczniu) no i za ile kupujesz ekogroszek? I jeszcze co ile dosypujesz (bo rozumiem, ze masz jakis podajnik). To jest piec co sie sam wlacza i wylacza jak osiagnie temperatury odpowiednie? I sam sobie dawkuje wegiel? A instalacji nie przebudowywales? A co do kotla kondensacyjnego, to wlasnie podobno w duzych budynkach sie oplaca, bo jest duzo wody wracajacej itd. Tylko nie wiem czy jak bedzie chodzil na 50st to czy grzejniki beda odpowiednio cieple, na tyle, zeby w pokojach bylo np 21 st. Kolega PiotrJanatowski nie napisal jaka instalacja w domu, jaki przekroj rur, moze to tez ma wplyw. Albo za slaby piec i musi cisnac na 70 i wiecej stopniach, zeby osiagnac zadana temp poemieszczen (moze sie myle, bo nie znam sie). A poza tym ma piec z 96 roku a ja 86 pewnie, musze sprawdzic dokladnie. W tej chwili za moj metraz miesiecznie place 2500zl w zime a i tak jest zimno. I to bez ogrzewania wody.....
  6. Fakt, jedno zero sie wkradlo, przepraszam. 60 tys wyglada lepiej, ale nadal duzo. Piec kondensacyjny pklus zbiornik 400L to 20 tys. Czyli reasumujac kupiles piec na paliwo stale (jakie dkladnie?) plus zbiorniki wdoy ~300L plus zawod 4d. Duzo zachodu z montazem tego zaworu? a poza tym to chyba nie od tego zaworu ma sie glowne oszczednosci. Szkoda, ze majac taka sytuacje nie kupiles pieca kondensacyjnego na gaz ziemny - mialbym lepsze porownanie. A tak, to boje sie, ze wydam 20 tys zl a oszczednosc bedzie 10%.. Moze wiecie kto na forum ma domek ponad 400m2 (albo blisko tego), stary dom i stare rury, i jednoczesnie posiada piec kondensacyjny - ciekawe jakie placi rachunki.
  7. Podobno piece kondensacyjne tez lubia duzo wody w obiegu. ALbo inaczej - nie przeszkadza im to tak jak zwyklym piecom. A co do ocieplenia, to 100zl/m2 to pewnie sam material. A teraz rusztowania (budynek ma 3 pietra, jest ogromny, skarpy (utrudnienie dodatkowe), a pozniej na to trzeba tez cos polozyc, jakis tynk czy cos. Jedna sciana domu pewnie ma 20m szeroka i 20m wysoka = 4000m2 wezmy z tego 30% mniej na okna = 2800m2. Razy 4 sciany = 11 000 m2. Moze przesadzilem z wielkoscia domu (jestem w pracy teraz i nie mam jak zmierzyc). Niech bedzie o polowe mniejszy nawet metraz - 6000 m2. Razy 100zl = 600 000 tys zl? Kosmos. No to moze z robocizna te 100zl /m2 jednak bylo. Nowy domek za to mozna kupic. Cos chyba zle policzylem :rolleyes: No ale z tego wynika, ze ocieplenie odpada. Jak mi rachunki spadna do 1000zl / miesiac w mrozy i w domnu bedzie 21 st to bede szczesliwy.
  8. To moj pierwszy post tutaj, wiec witam was :rolleyes: Chce zmienic instalacje grzewcza w domu. - jest piec gazowy 20sto letni plus pompa - woda ogrzewana jest z dwoch piecykow elektrycznych - dom ma parter, plus 2 pietra i najwyzej strych (ktory w niedalekiej przyszlosci bede chcial zaadaptowac do mieszkania, wiec tez trzeba wliczyc) - dom przedwojenny, bez ocieplenia, grube sciany (podwojnie cegly) - okolo 50cm. Okna stare. - metraz: parter okolo 75m2, 1 pietro 130m2, 2 pietro 130m2, strych pewnie z 90m2 = 425m2. Ale nalezy zaznaczyc, ze 1 i 2 pietro to sciany maja okolo 3 - 3.5 wysokosci. - instalacja stara (nie liczac 4 grzejnikow nowych, i do nich cienkich rurek, ale jest to moze 5% calosci), czyli stare kaloryfery i grube rury Obecne koszty: (ogromne) - w zime ostatnia za miesiac 2500zl (piec chodzil tylko tyle zeby w domu bylo 19-20 st i to nie wszedzie), albo i wiecej niz 2500 ... - plus prad za ogrzewanie wody Plan: - jesli gaz (mam podlaczenie gazu ziemnego) to myslalem o piecu jak w temacie o mocy 47KW - do tego zbiornik wody (chcialbym polaczyc ogrzewanie wody rowniez) okolo 300L (to jeszcze trzeba przemyslec). - kotlowania jest wiec miejsce tez jest - inne rozwiazanie nad ktorym myslalem, to piec na ekogroszek i pallety. Podsumowanie: - czy takie piec zmniejszy mi rachunki za gaz o rozsadne pieniadze? - w sumie nie jestem pewien czy te piece kondensacyjne sa dwufunkcyjne - nie widzialem tego na stronie producenta - koszt instalacji i pieca nie jest az tak wazny - liczy sie przede wszystkim ekonomia uzytkowania. - jestem z Sopotu (Pomorskie) i widzialem gdzies w necie ekogroszek po 700 zl /t - wiec sporo. - biorac to wszystko pod uwage co radzicie? prosze o pomoc. pozdrawiam Bartek
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.