Skocz do zawartości

DamianD

Forumowicz
  • Postów

    30
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez DamianD

  1. Zrobiłem eksperyment - przy temperaturze około 8c w dzień i 2c w nocy, wyszło mi, w ciągu doby temp spadła z 23.0 do 21.5 - czy to na tyle dużo, że świadczy o słabym dociepleniu domu ?
  2. No więc wyłączyłem autoadaptacje i ustawiłem wpływ pokoju na 10. Zmienilem krzywą grzania, aby temp zasilania była min 40C. Temp zadana w domu to 22C, przy czym jest już 23.5 - a piec ciągle grzeje.. Coś nie bardzo traktuje ten czujnik jak termostat...
  3. Jest ustawione na 4k - bo przy tej wartosci temp. wody idącej do podłogówki zgadza się z tą obliczoną przez kocioł. Doświadczony instalator który handluje tylko DD to instalował a jakos mam wrażenie, że go to przerosło...
  4. Te zdjecia pochodza wlasnie z serwis-> parametry. Temp obliczeniowa to nie faktycznaa temperatura. Faktyczna temp jest 36.9 a to przez to ze piec sie wychladzal bo dopiero co skonczyl grzac cwu. Przewaznie temp faktyczna jest zblizona do obliczeniowej. Miedzy piecem a mieszaczem jest moze 0,5m i ta rura jest ocieplona wiec to raczej na pewno po drodze nie spada. A mieszacz jest otwarty na max. Wiec mi sie nadal wydaje, ze z pieca juz ta woda wychodzi z taka niska temperatura. Odnosnie pomp - tak wydaje mi sie, ze dzialaja obie pompy.
  5. Załączam zdjęcia obrazujące sytuacje na piecu, powinny odpowiedzieć na wszystkie pytania. Oczywiscie w momencie robienia zdjęć piec pracował. http://screencast.com/t/rcELUqXdZoZa http://screencast.com/t/r76GcGjWxLU http://screencast.com/t/9x4QvAPjzUk W momencie kiedy rozpoczyna sie grzanie wody CWU, mieszacz się zamyka i pompa za nim przestaje pracować.
  6. Siłownik działa poprawnie. I co zawsze masz temp. zadaną == temp. kotła ? Bo chyba nie i tu właśnie też tak nie jest. Temp zadana mam np. 30C, to temp kotła 34C - to jest to przesunięcie.
  7. No ale mnie się wydaje, ze ta tempertatura jest już obnizona przed zaworem. Czyli od razu z pieca woda wychodzi z temp. niższą niż temp pieca - możliwe, niemożliwe ?
  8. No tak, też jest tam mieszacz podpięty, pod obieg B - obieg B to podłogówka. Czujnik zewnętrzny jest w S EXT. Tak, wtedy dzieje się to co napisałem. Temperatura jest za niska. Np. jak ma byc do podłogówki 30C, to piec ma 30C a temp wchodząca do podłogówki około 26C.
  9. Ah, nie zauważyłem schematu. Czujnik zdalny jest podłączony do S AMB B - tak jak na tym schemacie.
  10. Chodzi Ci o te termostaty pokojowe ? One mają osobny sterownik TECE który steruje zaworami na rozdzielaczu. Nie korzystam z nich obecnie.
  11. Inercja Bud - nigdy nie zmienialem.. Natomiast K/M PRZESUN. to jest BARDZO ciekawy parametr, którego ja nie rozumiem. Chodzi o to, że jeżelid o podłogówki ma iść 30C to piec jest rozgrzany do temp. 30+ to przesunięcie = czyli 34C. I wtedy mieszacz otwarty jest w pełni. Natomiast jeżeli ustawie ten parametr na 0, to piec ma temp 30C, a woda do podłogówki mniej, o te 3-5C - tak jakby woda biegnąc przez ten piec nie była w stanie się wystarczająco rozgrzac - tak ja to rozumiem... Co więcej, gdyby to działało poprawnie na tym przesunięciu ustawionym na 0, to by była sytuacja chyba idealna, bo woda w piecu i z niego wychodząca by miała taką samą temp. jak woda wchodząca do pieca (zakladając ze z podłogowki woda ma tą samą temp co woda do niej wchodząca) to piec się wyłączy. Mieszacz jest, bo mam bufor + kominek z płaszczem - ale narazie z tego nie korzystam i mam to niepodłączone.
  12. Taki mniej więcej jest schemat: http://screencast.com/t/4zUyIsfvIypa
  13. Eh, sorry Panowie ale zaczynam się gubić.. Albo ja sie źle wyrażam, albo mnie źle rozumiecie. Na sterowniku w pokoju ustawiam sobie jaką temperature chce mieć w domu. Krzywej grzania nie ustawiam, bo nawet nie mam takiej opcji, jak już pisałem wcześniej grzywa grzania ustawia się sama (piec ją ustawia). Na piecu również moge ustawić sobie temp jaką chce miec w domu - to samo co na sterowniku. Tutaj mam podgląd na krzywe grzania i mogę je zmienić jeśli chce, ale po co skoro piec sam sobie je dopasowuje. Czujnik pogodowy działa, bo widzę że temp zasilania jest różną w zależności od temp na zewnątrz. @Tomekb - ok, ale co nam da ten eksperyment, ze się piec wyłączy?
  14. SIłownikami moge tylko ręcznie sterować, bo mam tylko 2termostaty podpięte do dwóch pętli w każdym z pokoi. Jeżeli zakręce to nic sie nie zmieni, bo do pieca i tak dotrze woda o temp max 31 (zakladając, że do podłogówki taka wchodzi), a temp kotła jest 35. Z tego co zauważyłem kocioł wyłącza się tylko wtedy kiedy temp powrotu jest rowna/bardzo zblizona do temp kotła. Tutaj pełna dokumentacja techniczna kotła, znam ją na pamięć ale nic z tego nie wynika... Instrukcja techniczna dla MCA 15, MCA 25 oraz MCA 25/28 MI
  15. Ale termostaty te sterujące zaworami na rozdzielaczu mam tylko w dwóch pokojach a i tak z nich obecnie nie korzystam. Chce mieć w całym domu stałe 22C.
  16. DeDietrich CDR4 AD253 - tutaj jego dokumentacja: http://www.dedietric...lacja/Pozostale
  17. Odpowiadając na pytania powyżej. Tak, bez problemu osiągam taką temperaturę. Tyle, że piec sobie sam dopasowuje krzywą grzania na podstawie czujnika zewn. i czujnika wewn. I np. jak tej zimy rozpoczynałem 'testy' to ustawiłem krzywą grzania na 0.8 i max temp na 45. Zaprogramowane mam na piecu, że ma być 22C przez całą dobe (nie rozdzielam temp dzien i noc). I piec sobie pracuje w zaleznosci od pogody np. wysyła do podłogówki 32C i w pomieszczeniu się podgrzewa temp do powiedzmy 22.5C wtedy piec zmniejsza zasilanie podłogówki do np. 30 lub 28C, a przy okazji po kilku dniach dopasowuje krzywą grzania bo widzi, ze jest za wysoka. Tym sposobem po tygodniu krzywa grzania ustawila się na 0.6. No i jest w pomieszczeniu cały czas +/- 22C a piec sobie pracuje praktycznie na 0%. (tyle, że palnik jest zapalony a to oznacza przy ciągłej pracy zużycie około 14m3 gazy na miesiąc). Nie mam żadnych dywanów w domu tylko płytki i panele, podłoga wydaje się być ciepła kiedy piec grzeje, jak mogę dodatkowo sprawdzić czy coś jest z nią nie tak ?
  18. Przy obecnej krzywej, i max temp zasilania 45C, przy obecniej temp idzie do podlogi okolo 31C - jak zrobie 1.2 - to chyba cały czas pojdzie ponad 40C. Mam silowniki z termostatami w kilku pokojach, ale co to pomoże, jeżeli teraz po jakimś czasie do podłogi wchodzi 31C i z podłogi wraca też coś w okolicach 30,5C-31C a piec się nie wyłącza. Na piecu jest ustawione temp zasilania + 4C.
  19. Nastawy krzywej grzewczej są 0.6 - ale piec się praktycznie nie wyłącza, grzeje cały czas, nawet jak osiągnie zadaną temp. No dobrze, ale to tą wełne na tym stropie położyć tak luźno i tak ma sobie leżeć bez trzymania ? :) Co ew. na to aby można chodzić po tym strychu ? Załączam zdjęcia strychu, jak widać ściana kolankowa jest dość niska, może 10-15cm. http://screencast.com/t/Sv1EsK5ayA http://screencast.com/t/NAKSZ3iEB PS. Sprawdziłem jak to wygląda w projekcie. Pod podłogą 10cm styropianu, a strop 20cm wełny pod legarami, skosy dachu nieocieplone w ogóle. Czy 20cm wełny nie odpowiada 10cm styropianu ? A może projekt jest słaby... Sambor, czy mógłbyś wskazać konkretny produkt z rockwool'a ? Z tego co tam widzę, na strop są jakieś cienkie 4-5cm płyty z wełny?
  20. Hmm to interesujące co piszesz. Pan, który budował nam ten dom, jak dowiedział się, że na strop pod wylewkę daliśmy styropian to się dziwił po co, skoro sama teriva jest doskonałą izolacją.. :/ Sugerujesz ocieplić strop czy dach ? W sensie, strop jest teriva potem styropian i na tym wylewka - więc co jedyna opcja to kolejny styropian i kolejna wylewka? Czy może wystarczyłoby ocieplenie dachu ? Na strychu i tak jest bardzo bardzo zimno - praktycznie tak jak na dworze. PS. Czytałem kiedyś o takiej firmie, która wykonuje taki audyt energetyczny z kamerą termowizyjną, która pokazuje dokładnie gdzie ciepło ucieka - czy znacie może takie firmy na Śląsku ? PS2. Czyli co, powinienem założyć, że z instalacją i ustawieniami pieca jest wszystko wporządku, a raczej zacząć martwić się izolacją ??
  21. Dzięki za taką ilość odpowiedzi, postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania. Budynek jest to czysto parterowy, strych jest zupełnie nieużytkowy. Bryła w kształcie litery T. Patrząc od dołu, podłoga ocieplenie 2x5cm styropian, sciany porotherm 30cm + 12cm styropian, strop teriva + 10cm styropian. Dach nieocieplony - ale skoro ocieplony strop, to chyba nie ma to wpływu na ciepło... W zeszłym roku zużywałem około 15m3 dziennie, ale instalacja była troche inna, bo woda szła przez bufor (ktory mam przygotowany pod kominek z płaszczem ale narazie z niego nie korzystam). Więc nie bardzo można tutaj porównywać do zeszłego roku. W lato na samo ogrzewanie CWU zużywam średnio 1m3 dziennie (cyrkulacja tylko rano 3h). Dlaczego uważam, że 10m3 to dużo? 1. Na forum muratordom jest wątek, w którym ludzie wypisują ile spalają no i niestety większosć spala sporo mniej przy podobnych parametrach budynku. 2. Kilka domów obok, dom mają moi rodzice, również 180m2, podobnie ocieplony, tyle, że parter + poddasz użytkowe, mają oni tylko grzejniki i piec gazowy niekondensacyjny. Fakt, że mają w domu troszke mniej - około 19-20C, ale zużywają średnio o POŁOWĘ mniej gazu.. Termostat wewnętrzny to DeDietrich CDR4 AD253 - tutaj jego dokumentacja: http://www.dedietric...lacja/Pozostale Jeszcze raz dzięki za odpowiedzi i proszę o więcej, może uda się wspólnie coś wymyślić.
  22. No tak, czujnik wewnętrzny to zdalnie sterowany termostat/centralka z ktorej kontroluje wiele ustawien pieca, zgadza się. Schemat połączeń jest w porządku to już sprawdziłem i potwierdziłe, ja się teraz zastanawiam na ogólnym działaniem kotła i jego ustawieniach.
  23. Tak, oba czujniki ze sobą współpracują i oba są w użyciu, nie ma na piecu możliwości wyboru czy ma korzystać z czujnika zewn. czy wewn. Mieszacz standartowy de dietrich 3 drogowy: http://screencast.com/t/WIP3zo4dGa
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.