Skocz do zawartości

Auriga

Forumowicz
  • Postów

    10
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia Auriga

Żółtodziób

Żółtodziób (2/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Siłowniki służą do niezależnej regulacji temperatury na poszczególnych pętlach. (np. gdy oddzielne pętle zasilają różne pomieszczenia - pomieszczenia muszą mieć sterowniki połączone z siłownikami) Bypas jest zabezpieczeniem pompy rozdzielacza na wypadek gdyby we wszystkich obwodach siłowniki po osiągnięciu zadanej temperatury zamknęły przepływ. Pracująca pompa tłoczy wtedy przez bypas. Pozdrawiam.
  2. Przemas - mam podobny rozdzielacz i podobne kłopoty. Spróbuj zakręcić zaznaczony na czerwono zawór regulacyjny a następnie odkręcić go o 3 obroty i obserwować. Odpowiednie przydławienie tego zaworu zmniejszy ucieczkę ciepłej wody krótszą drogą do bezpośredniego powrotu na kocioł a zwiększy jej krążenie w pętlach podłogi. Zaznaczony na niebiesko zawór bypasu - zakręć. Nie posiadasz siłowników więc jest on ci nie potrzebny. Pompa na 3 bieg i niech miesza intensywnie. Zasilanie masz na dolnej belce i tam powinna być podłączona kapilara. Pozdrawiam.
  3. Dzięki za odzew. Kocioł jaki mam zamontowany to ULRICH Kondensich Kompressor 21KW połączony z 300l zasobnikiem i układem solarnym. Mój pomysł na sprzęgło hydrauliczne był oparty o instrukcję montażu kotłów Ulricha. Jest tam wiele przykładowych schematów gdzie wszystkie sterowane osobno obiegi zasilane oddzielnymi pompami łączą się z kotłem za pośrednictwem sprzęgła. Poważna ingerencja w układ jaką proponuje Marek jest skomplikowana technicznie i do momentu znalezienia prostrzego rozwiązania niech pozostanie ostateczną alternatywą. Pozostaje do przemyślenia pomysł przeróbki rozdzielacza tak aby zlikwidować mieszanie. Odcięcie pompy rozdzielacza od górnej belki będzie miało także i ten skutek że mocno utrudni przepływ ciepłej wody i jej szybki powrót do kotła w przypadku gdy rozdzielacz nie jest załączony. Pompa kotła będzie musiala przetłoczyć wodę nie tylko przez nieruchomą pompę rozdzielacza ale także przez jego poszczególne pętle. Minusem jest chyba to że nawet wtedy gdy wyłączymy wiosną któryś z niepotrzebnych już obiegów to i tak będzie on minimalnie zasilany w czasie grzania na pozostałych. Ciekawi mnie jak mocne będzie te mimowolne zasilanie. . W tej chwili gorąca woda idzie przez pompę, ciągle gorąca trafia na powrót rozdzielacza i dalej płynie do kotła pogarszając parametry kondensacji. Rysunek który zapodał mironw wygląda sensownie tylko zastanawia mnie sprawa jak będzie wyglądać bezpośrednia współpraca 1, 2 lub 3 jednocześnie pomp rozdzielaczy z tą od kotła. Pozdrawiam.
  4. Zastanawiam się jak rozwiązać problem niepotrzebnie zamontowanych rozdzielaczy KAN 77. Mieszają one wodę w stałym stosunku i powodują wyraźne podniesienie temperatury powrotu. Czy można je przerobić tak jak na rys. w poście nr 26 a następnie połączyć zgodnie z uproszczonym schematem który narysowałem poniżej. Czy sprzęgło hydrauliczne jest w tym przypadku niezbędne? Obecnie jeżeli jeden regulator pokojowy da sygnał do grzania a pozostałe nie to zachodzi takie zjawisko że część gorącej wody z zasilania płynie przez nieczynne pompy nie pracujących rozdzielaczy i prawie bez strat temperatury podgrzewa schłodzoną wodę idącą z rozdzielacza pracującego. Efektem jest wysoka temperatura powrotu do kotła i słabsza kondensacja. W przypadku załączenia 2 rozdzielaczy temp. powrotu jest już niższa a przy pracujących 3 jest całkiem niska. Tylko że przypadki kiedy to działają równocześnie 3 rozdzielacze są bardzo rzadkie. Czy przy zastosowaniu sprzęgła da się wyeliminować to niekorzystne zjawisko. A może jest jakiś inny sposób podłączenia 3 pomp do kotła.
  5. Jak to często bywa po sfinalizowaniu roboty sprytny hydro zaczął stosować uniki. Dzwoniłem do konsultanta technicznego z firmy KAN. Twierdzi on że rozdzielacz który posiadam powinien być stosowany z kotłami których optymalna temp. pracy wynosi 50-80st. W przypadku zasilania kondensatem 100% podłogówki radził montowanie zwykłych prostych rozdzielaczy bez układów mieszających. Skłaniam się ku takiej opcji ale pozostaje mi do przemyślenia kwestia sterowania trzema strefami budynku z których każda ma własny rozdzielacz i regulator pokojowy. Obecnie prowadzę codzienny wykres zużycia gazu, temperatury zewn, wewnętrznej i temp.kotła, testując różne ustawienia. Trochę to potrwa ponieważ duży budynek (1400m3) ogrzewany podłogą reaguje na zmiany bardzo powoli. Pozdrawiam.
  6. Dzięki za słowa pocieszenia. Ja również takich znam. Są to zwolennicy maksymalnej prostoty rozwiązań, twierdzący z radością że jak czegoś nie ma to się to nie zepsuje. O ekonomice grzania i możliwościach regulacji układu mówią mniej chętnie i już się nie śmiejąc. Jutro mam rozmowę z hydraulikiem (sprawcą tego zamieszania) - będzie to trudna rozmowa. Dam znać co z tego wynikło. Pozdrawiam.
  7. Czy "prawdziwy układ mieszający" w przypadku 100% podłogówki jest koniecznie niezbędny? Dlaczego? Czy opiera się on na wykorzystaniu zaworu trójdrożnego? Np. takiego : https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/6808-jaki-zestaw-pompowo-mieszajacy-do-podlogowki/page__view__findpost__p__54953
  8. Rozumiem przez to że stopień zmieszania jest w miarę stały, regulacji podlega jedynie ilość dopływu ciepłej wody na zasileniu rozdzielacza. Siłowników nie mam zainstalowanych ponieważ nie są potrzebne. Dwa rozdzielacze i dwa regulatory pokojowe zasilają jedno duże pomieszczenie o pow. 170m2. Trzeci obsługuje zaplecze. Trudno mi to oceniać czy pompa z kotła da radę. Raczej w to wątpię. Wszystkie pompki na rozdzielaczach hydraulik ustawił na 3-cim biegu i zakazał ruszać. Na razie nie ruszam chociaż trochę szumią. Rotametrów nie dostałem - hydro twierdzi że nie potrzebne. Podobno obwody równe a ich długość to 80-100m. Temperatury na powrotach poszczególnych pętli są bardzo zbliżone. Niezależnie od ustawionej temperatury wewnętrznej powierzchnia posadzki jest chłodna (sprawdzałem chodząc boso :)) Mam gorące pytanie czy jest sens przerobić rozdzielacz w taki sposób aby zlikwidować mieszanie? Koszt tej operacji jest bez znaczenia chodzi o uzasadnienie ekonomiki grzania oraz o to czy jest to zgodne z technologią instalacji. Pozdrawiam.
  9. Właśnie trwają próby zużycia gazu przy temp. na kotle podwyższonej do 56st C, pozostałe ustawienia bez zmian. . Minęły dwie doby i obecnie mogę powiedzieć że dzienne zużycie wzrosło średnio o 2m3. Jednak z ostatecznym werdyktem zaczekam do wtorku gdy nagromadzę więcej danych. Najbardziej nurtują mnie dwie sprawy. 1. Czy hydraulik zastosował właściwy rozdzielacz? Kocioł kondensuje ale na jego powrocie woda ma ok. 38st. (przy ustawieniu na temp. 56) Czy do ogrzewania tylko podłogowego potrzebny jest mieszacz? Powoduje on że znaczna część wody zasilającej trafia nie oddając ciepła z powrotem do kotła. Czy mój rozdzielacz ma możliwość regulacji stopnia zmieszania wody? 2.Mam zamontowane 3 rozdzielacze sterowane oddzielnymi regulatorami pokojowymi. Na każdym ustawiona jest stała temperatura 16st C. Wszystko niby pięknie ale w praktyce powoduje to że działają one niezależnie i najczęściej pojedyńczo załączając piec. Pracuje on wtedy grzejąc ok 1/3 budynku. To właśnie wtedy temp. powrotu osiąga najwyższą wartość. Gdy zdarzy się sytuacja że włączą się jeden lub dwa pozostałe powrót jest wyczuwalnie chłodniejszy a ilość kondensatu większa. Kocioł włącza się średnio co 1-2godz. i pracuje mniej więcej tyle samo. Czy można to jakoś zsynchronizować.
  10. Jako nowy na forum witam wszystkich. Niedawno uruchomiłem ogrzewanie podłogowe w nowym budynku gospodarczym o pow. 230m2. Po miesiącu całość się już podsuszyła i wygrzała. Przez ostatni tydzień przy dodatnich temp. zewnętrznych i ustawionych 16st C w środku dzienne zużycie gazu (GZ 50) ustabilizowało się na poziomie 10m3 z bardzo małymi wahaniami. Budynek ocieplony, kocioł kondensacyjny ULRICH , ustawiony na 45st C , tylko podłogówka, bez grzejników. Nie wiem czy to dobrze ale hydraulik uszczęśliwił mnie trzema rozdzielaczami KAN 77a którymi sterują regulatory pokojowe. Proszę o poradę w nast. sprawie. W jaki sposób zwiększyć temp. wody idącej w podłogę bez zwiększania jej na piecu. Obecnie do ustawionego na max zaworu termostatycznego dociera woda o temp. zbliżonej do ustawionej na kotle (45st C) przez pompę idzie już chłodniejsza a na dolnym termometrze sięga 28st. Na powrocie ma ok. 22. Gdy ustawię na kotle 56st C to będzie to odpowiednio 35 i 27.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.