Skocz do zawartości

mig12345

Forumowicz
  • Postów

    11
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez mig12345

  1. od 35 przy rozpalaniu do 50, a jak zamkną sie glowice to temp zasil minus 4-5 st czyli w okolicy 60. To o temperaturze. badziej mi chodzi o to jak zauważyc stan ieprawidłowy. jakies osadzanie czegoś - smoły? Piec jest suchy i czysty (nie licząc nieco popiołu i sadzy na sciankach) Smoła sie pokazała jak kilka dni paliłem drewnem z altanki - ale wtedy mogła - niska temp płomienia.... Pytam bo piec (szufladowy protech) przez rok działam bez mądrych zaworów i pilnowania temp powrotu i wyglądał dokładnie tak samo jak po wydaniu prawie tysiąca na zawory i siłownik... Sprawdzałem dokladnie wszystkie zakamarki....

  2. Mam dylemat jak w tytule:

    Kotłownia w piwnicy, mam możliwość zabudowy boilera zarówno obok pieca jak i bezpośrednio pod pionem łazienkowym (pratycznie jedyne rozbiory z boilera). Odległość od pieca do pionu to ok 7-8m poziomej rury. Stara instalacja bedzie rozkuwana wiec wykonanie cyrkulacji to nie problem. Piec węglowy - podajnikowy na miał. Co bedzie bardziej ekonomiczne?

    czy blisko pieca i długie rury ciepłej wody (starty wody i ciepła, mimo izolacji) czy wieksze straty na dłuzszych rurach co.... ???

     

    Pomozcie w decyzji

     

    --

    Pozdrawiam

    Michał

  3. Najwięcej da założenie zaworu zwotnego (np. klapowy - mało zakłóci obieg grawitacyjny) na obiegu wody (CO) ogrzewającej boiler. Taki sam boiler (4 cm styropianu) traci u mnie po 24 godz ok 7-max 10st. albo po prostu wieczorem zamknij zawór .

  4. Paliłem przez 2 miesiące groszkiem z wegla brunatnego

    Piec z podajnikiem szufladowym. Wrażenia bardzo pozytywne.

     

    Zużycie ok 40-50 kg na dobę - max. (zeszły rok - było tylko kilka dni mrozów)

    Minimalne ilości popiołu- biały pyłek, który jeszcze dał sie ubić B)... objetość tak 1/4 obj węgla lub jeszcze mniej.

    Długi okres trzymania żaru (tlenia) (podtrzymanie co 50 min)

    wady: zbyt małe szczeliny w nadmuchu palnika - mimo mocniejszej dmuchawy zawsze nieco kopcił, ale to raczej problem pieca a nie węgla.

    Dymienie z podajnika - przystosowany do szczelnego miału

    w sumie ciekawy experyment... :)

  5. To może moje wrażenia. Pomiar dość dokładny bo jesienią zworkowałem miał i ustawiłem w sztaplu by wysechł. Zważyłem kilka worków - średnio 22kg/szt.

    Teraz wystarczy robić kreski na 'scianie' przy załadunku do zasobnika.

    I tak: Listopad 19 worków 22kg (ciepło było)=418 kg

    Grudzień 620 kg

    Styczeń- bedzie juz prawie 30 worów... ;(

    orientacyjnie przy dodatnich temp. dużo mniej niż 1 worek na dzień- piec wiecej zużywa na podtrzymanie niz na grzanie

    Grudzień - przecietnie ok. zera czyli ok. 1-1,5 worka/dzień

     

    przy mrozach ok. 15-20 - ostatnie dni=blisko 2 worki ale wyaraźnie poniżej.

     

    Budynek 10x12x6 (klocek gomułkowski) ocieplony sciany 10 cm dach 5 (do wymiany)

    piec taurus szufladowy 25kw

    temperatury 21/19 (noc i dopołudnie)

  6. witam wszystkich !!! chciał bym sie podzielic moim doswiadczeniem z miałem (granulacja do 4 cm) z wegla brunatnego.

    Moge powiedzieć ze jest to IDEALNY OPAŁ!!!!!!! oczywiscie jezeli jest sie posiadaczem pieca z podajnikiem szufladowym (taki mam). kupiłem na składzie wegla wegiel brunatny 190zł tona niektóre bryłki miały ponad 4 cm ale w wikszoci były taki od 2cm tak wiec użyłem kruszarki i zkruszyłem i co sie okazało.

    [..]

     

    napisz cos wiecej o tej kruszarce. :-) . Po poprzednim piecu zostało mi ze 3 tony sortym. orzech - niestety gęsty przetykany bryłami tak 6-7 cm - nowy piec (stary niespodziewanie zakończył zywot) tego nie łyka - to szufladowiec na miał.

    Acha. węgiel kamienny!

     

    Pozdrawiam

  7. Witam wszystkich!

    Sytuacja (wymiana pieca co i prawdopodobna wymiana kilku grzejników- a może i rurek ) zmusiła m,nie do szybkiego uzupełnienia wiedzy instalacyjnej. A jest czego się poduczyć - ostatnie gruntowne szkolenie przechodziłem w czasie zakładania aktualnej instalacji, a to juz 25 lat!, w tej dziedzinie to już inny swiat....... Licze na kompetentne uwagi i pomoc bardziej bywałych w temacie.

    Kilka słów o mojej instalacji: rury stalowe, grzejniki - najróżniejsze, część (prawie cały parter) wymieniona na nowe panelowe. Te nowe mają zwykłe zawory (bez głowic), stare - z jednym wyjątkiem - bez zaworów. W dodatku gałazki przyłączeniowe różne od 1/2 do 1 cala. Nie podgrzewam wody przez CO. Budynek ok. 180m2 izolowany do k=0,29[...]

    Wiosną wymieniłem piec (poprzedni sie zezłomował :-( ).

    Nowy to Taurus Gaur 25W (miałowy-tłokowy). Sam piec działa i ma sie bardzo dobrze. Zdałem sie całkowicie na firmę instalacyjną (troche z lenistwa i nieznajomości tematu) i powstała instalacja jak na schemacie:

    http://www.sklep.insbud.net/articles.php/id/16 - górny rysunek - bez sterowania. Chciałbym zastosować regulację temperatury przy pomocy termostatu pokojowego, z możliwością róznej temperatury w pokojach... w - prawdopodobnie coś zbliżonego tak jak na tym schemacie.

    Czy moglibyście doradzić elementy sterowania (siłownik, sterownik, temostat) - zawór 3 drog. jest prod. Honeywell.

    Przy recznym ustawieniu zaworu na mały przepływ w obwodzie grzejnikowym - <30% występuje sytuacja, kiedy niektóre grzejniki przestają grzać - prawdopodobnie bede musiał je, a raczej pozostałe, przekryzować, lub pozakładac zawory - zwykłe ew. termostatyczne(?).

    Czy zastosowanie pompki - rys dolny z linka powyżej- zastąpi w jakimś zakresie konieczność regulacji przepływu (kryzy)?

    A może przy takiej instalacji sensowniejsze jest zabudowanie zaworu 4 dr. ze stosownym sterowaniem? Zmiana nie byłaby specjalnie kłopotliwa. Tylko czy w przypadku braku 'obciążenia' obwodu piecowego grzaniem wody jest to sensowne i celowe?

    I czy wymiana instalacji na na cienkorurkową porawiłaby możliwośći regulacji - czy wręcz przeciwnie?

    Poradzcie - wciaż obracam sie w tych sprawach po omacku....

    np. tytułowy sterownik z siłownikiem - miał Ktoś z nim do czynienia?

    Pozdrawiam

    Michał

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.