Skocz do zawartości

Seba900

Forumowicz
  • Postów

    43
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Seba900

  1. Kolego napisz coś wiecej o tym domu i jakie to ma być gazowe zwykłe bo skoro pytasz o zbiornik to myślisz chyba o gazie płynnym a przy jego cenie nie warto nawet się nad nim zastanawiać bo pójdziesz z torbami. Napisz też jakiej mocy masz ten kocioł miałowy? Podaj też coś o onstalacji masz tam kaloryfery czy podłogówkę?

  2. Dodam coś z praktyki o wentylatorze wyciągowym spalin umieszczonym na wylocie komina.

    Aktualnie już 3 rok rodzicie uzytkują takie urzadzenie i powiem tak wcale nie trzeba bo czyścić codziennie wystarczy raz w roku po sezonie i tyle. Fakt ingeruje w przekrój komina ale przy kominie 14x14cm i tak nie da się palić bez tego wentylatora.

    A dla bezpieczeństwa polecam zamontowac dodatkowo zasilacz UPS i wtedy nawet w razie braku prądu mamy spokój.

  3. Jest sporo kalkulatorów na stronach producentów tylko patrz na parametry wody zasilającej bo od tego głównie zależy moc kaloryferów. Ogólnie polecam je przywymirarować może nie drastycznie ale warto to zrobić.

    A co do mieszkania 65m2 i w te mrozy co są obecnie 250zł/m-c na gaz no ja w cuda nie wierzę.Nawet trzymając tam 17-18 stopnie w dzień i jeszcze ze 2 mniej w nocy przy super ociepleniu ścian to niewykonalne.

  4. Nie podpowiem jaki kocioł kondensacyjny byłby dobry bo nie grzeję gazem ale radzę zastanowić się nad takim pomysłem sam kocioł kondensacyjny jest drogi a na bank nie spowoduje spadku rachunków za gaz.Jeśli już wymianiać kocioł to proponowałbym na taki z zamknięta komorą spalania wtedy nie trzeba tak intenesywnego nawiewu do mieszkania jak przy kotle atmosferycznym.

    Nie daj się zwieść niby większej sprawności kotła kondensacyjnego, fakt ma on wyższą sprawność ale przy odpowiednio niskich temperaturach wody w instalacji czyli najlepiej sprawdza się przy podłogówce ewentualnie trzeba sporo przewymiarować grzejniki żeby móc je zasilać wodą o niskiej temp i jednocześnie dać radę zagrzać mieszkanie. Sam u siebie choć grzeję kotłem węglowym mam większe grzejniki niż by potrzeba i naprawde zdaje to egzamin. Co by można radzić by zmniejszyć koszty niskim nakładem kosztów może ekrany zagrzejnikowe chyba że już je masz, można założyć rolety zewnętrzne, zamontować drugie drzwi wejściowe bo pewnie na klatce w kamienicy jest zimno bo kto miałby tam grzać.

  5. Tak może z innej beczki proponuję wypróbować takie można by powiedzieć bezinwestycyjne rozwiązanie.

    Mając bojler podłączony pod C.O. który posiada grzałkę elektryczną proponuję grzejąc ciepłą wode latem po prostu włączyć ją do prądu na cały cząs bez wyłączania na co czy też podgrzewania na 2-3h przed kąpielą.

    Przyznam szczerze że też na poczatku tak robiłem bo wydawało mi się że w ten sposób oszczędzam a okazało się że jest wprost przeciwnie.Kiedy grzałka włączona jest cały czas przy pomocy termostatu woda jest tylko dogrzewana od 30-35 stopni a nie od np10 czy15.

  6. A ja odpowiem może trochę inaczej że warto zastanowić się nad wentylatorem wyciągowym spalin który instaluje się na wylocie komina.

    Przy tak niskim oraz o małym przekroju kominie palenie nawet z dmuchawą może być uciążliwe.Ogólnie palenie miałem w ogóle nie uda się przy naturalnym ciągu.

    Przy wentylatorze spalin wystarczy miarkownik albo zwykły sterownik sterujący pompą co ( bo przy stałym ciągu można na stałe ustawić dopływ powietrza na niskim poziomie i palenie będzie ok.

  7. Folię w ramkach ciągle jeszcze widuję u starszych mieszkańców. Nieźle w tej roli sprawdza się roleta we wnęce okiennej.

     

    Nie jestem zwolennikiem piecokuchni - ze względu na ich wyjątkowo niską sprawność przy paleniu ciągłym. W takim mieszkaniu nie wystarczy przepalić - grzać trzeba kilkanaście godzin na dobę (a najlepiej na okrągło). Dobry piec ceramiczny uważam za lepsze rozwiązanie (ekonomiczniejsze).

     

    Nie wiem również jak wygladałoby od strony prawnej (pozwolenie na budowę?) przerobienie CO gazowego na CO na opal stały. Dodatkowo autor wątku nie jest właścicielem lokalu.

    Zależy co rozumiemy przez pieco-kuchnię czy zwykły piec kuchenny z większą podkową czy prawdziwą piecokuchnię np taką http://www.hydro-term.pl/ sam użytkuję model tego producenta o mocy 6kw w moim mieszkaniu z mogę takie rozwiązanie z czystym sumieniem polecić to świetna sprawa.Moje mieszkanie ma 40m2 i nawet w ostanie mrozy zimą po -20 stopni w mieszkaniu było spokojnie 23 st a mieszkam nad piwnicą nieogrzewaną i z jednej strony sąsiad też nie pali.

    Rodzice mają model o oczko więszy czuli 8-10kw na piętrze domu o powierzchni 100m2 i tam też piecokuchnia sprawdza się znakomicie.Dla swojej wygody warto do niej dokupić elektroniczny miarkownik ciągu Unister i wtedy mamy prawie całkowią automatykę przy paleniu. Obsługa pieca sprowadza się do wrzucenia opału i usuwania popiołu.

  8. do takiego mieszkania nie radziłbym kominka zgody na to na bank nie dostaniesz a przy robieniu na lewo tez sporo z tym problemów będzie.

    Mogę coś polecić z własnego doświadczenia bo mam takie samo metrażowo mieszkanie a centralne ogrzewanie sprawdza się znakomicie:

    W kuchni mam piecokuchnię 6kw ( to normalny kocioł górnego spalania z płytą grzejną), do niego podpięte 3 grzeniki płytowe i jedna drabinka w łazience.Oczywiście także bojlej dwupłaszczowy 100l (dodatkowo z grzałką elektryczną używaną latem).Obieg wymuszony pompą do tego zawór 4-drogowy i termostaty na grzenikach płytowych. Założyłem też elektroniczny miarkownik ciągu co diametralnie poprawiło wygodę przy paleniu( miarkownik steruje klapka dopływu powietrza oraz pompą c.o.

  9. Powiem tak:

    Ten kocioł który proponujesz jest górnego spalania i nie ma siły palić w nim samym miałem w sprzyjających okolicznościach można mieszać miał z węglem ale nie radziłbym w proporcjach większych niż 30% miału i 70% węgla bo inaczej w kotłowni czeka cię wędzarnia.Radziłbym rozejrzeć się za kotłem miałowym jeśli dalej planujesz go jako podstawowe paliwo wprawdzie jest nieco droższy ale napewno o wiele ekonomicznej będzie się w nim palić. ( no i miał zawsze jest najtańszy z sortymentów węgla)

    Co do mocy kotła to ok 15kw spokojnie wystarczy.

  10. Podstawowe pytanie brzmi czy ma ona osobny komin dla kotła który chce tam podłączyć czy jest on wspólny razem z sąsiadem ponad nią.A co do zmian ogrzewania to do gazowego również by trzeba osobny komin chyba że mowimy o kotle z zakmnięta komora spalania i wyprowadzeniu spalin przez ścianę.

  11. Co do zaworów termostatycznych to nie widzę problemów przy miarkowniku tylko zostaw przynajmniej w łazience grzejnik bez termostatu i powinno być ok.No i oczywiscie bojler na grawitacji warto dać najlepiej dwupłaszczowy zamiast takiego z wężownicą (do której już trzeba dodatkowej pompy)

  12. Chyba to będzie najlepsze i rzeczywiście najtańsze rozwiązanie, rozglądnij się za kotłem z dolnym spalaniem z w miarę dużą komorą zasypową żeby długie kawałki drewna do niej wchodziły i powinno to grać a co do czyszczenia komina warto tak z 4 razy na rok warto to robić dla swojego spokoju i braku problemów, ja dodatkowo używam sadpalu ale to już jak kto woli.

  13. To prawda że piec gazowy z zamkniętą komorą spalania będzie dobry a ostatnio dość potaniały i do tego bezpieczny,choć zapewne będzie w piwnicy więc to ryzyko zatrucia raczej małe by było.Co do grzejników to nie ma świszczących i nie świszczących czy szumiących to tylko zależy od prędkości przepływu wody w nich czyli nie za mocna pompa i po sprawie a dla pewności jeszcze zawory termostatyczne na grzejnikach i problem szumów praktycznie nie występuje

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.