Skocz do zawartości

daro0778

Forumowicz
  • Postów

    13
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez daro0778

  1. Z tym przekrojem rur efektywna grawitacja nie jest możliwa. Doucz się. Pogadamy ;) To na jakiej zasadzie działa każdy kocioł jeżeli załączy pompe wg ciebie? Ten z zaworem 3-drożnym nie jest grawitacyjny a ten bez jest??? (oba mają pompy i tą samą konstrukcję) Wiesz co to grawitacja?

    Wszystko działa sprawnie i efektywnie.

  2. Witam

    To mój pierwszy post na tym forum wiem że moje pytanie sie tu powtarza

    ale chyba już od roku nurtuje mnie pytanie i męczy mnie wybór pieca na paliwa

    stałe, szukam szukam i tak naprawdę nie wiem który konkretnie jest dobry a zarazem

    nie uciążliwy napewno odpada piec tylko na drewno wprawdzie fajne piece ale trzeba mieć

    sesonowane drewno i miejsce, na groszek nie wiem zaczyna być bardzo drogi piece drogi

    często się cos w nich psuje, byłbym za piecem chyba na wszystko ale żeby ten piec miał

    konkretne właściwości częste chodzenie męczy, nie jestem leniem ale jak teściu chodzi

    co chwilę do pieca miesza dokłada to nie wiem. Czy ktoś cos mi poleci jakiś konkretny kocioł?

    Myslałem też o piecu z firmy piec-trot ale nikogo nie mogę znaleść z uzytkowników tego pieca

    jak by ktoś miał byłbym wdzięczny bo osiągi tego pieca są niby super ale piec chyba za mało

    reklamowany.Z góry za wszelkie podpowiedzi pomórzcie coś wybrać żebym mógł spać spokojnie

     

     

    https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?showtopic=1940

  3. Wszystko metodą prób i błędów. Zacząłem od ustawień fabrycznych. Dążyłem do jaknajwiększego odzysku ciepła z węgla. wydłużałem czasy podtrzemania podawania i przerwy w podawaniu przy pozostawieniu minimalnych porcji(tzw. na lato). teraz jest 50s. podawania i 30min. przerwy.

    Następnie zająłem się nawiewem, stanęło na 5 biegu z 10dostępnych i przysłoniętym( przysłona jest mniejsza od wlotu). Histereza CO na 2stC. a CWU na 4st.C. Temperatura załączania pomp jest o 5stC niższa od temperatury zadanej. Nie ma konieczności montowania zaworów 3 czy 4 drożnych bo w kotle i tak jest stała temperatura. Jak jest za niska to sterownik nie pozwoli załączyć pompy a co za tym idzie nie dopuści do znacznego spadku temperatury.

    Co do temperatury rano to nie sprawdzałem ale teraz sam jestem ciekaw. Jak sprawdzę to napiszę. Ale nie będzie to łatwe bo musiałbym wstać przed 6:00 ;) Napewno nia spada poniżej 16,5stC bo wtedy załączyła by się pompa ponieważ taką mam ustawioną temp. nocną a nie włącza się w nocy. po 7:00 mam już zadane 21stC.

    Wcześniej miałem grzanie przez dzień ustawione z dwoma przerwami dwugodzinnymi w ciągu dnia ale wydaje mi się że nie było to oszczędne rozwiązanie.

    Ale się rozpisałem.....

    a nie grzeję już od 20:00

  4. Witam. Trochę smutno na tym forum bo prawie każdemu coś nie działa a u mnie wszystko jest OK ;)

    Od 3 lat mam piec Osiek II ze sterownikiem Tech ST-77. Palę miałem, Retopalem albo drewnem.

    Podłączony mam również zbiornik CWU 200l. w domu 200mkw ogrzewam 2 kondygnacje mieszkalne, pralnię 25mkw i garaż 35mkw. Budynek 30 lat nie ocieplony. Zużycie ok 1 t/m-c. Przez 2 lata ustawiałem piec a w tym roku tylko sypię i wybieram. Jak odpaliłem początkiem października to nie gaśnie do dzisiaj. Okresowo oczywiście jest czyszczony Ma to duże znaczenie. W domu 21stC. Programator pokojowy ustawiony na grzanie od 6:00 do 20:00 regulujący sterowanie pompy, nie mam żadnego zaworu czterodrożnego jest tylko bezprzewodowy programator tygodniowy podłączony pod pompę. Na piecu w godzinach ogrzewania 65stC a w nocy sterownik automatycznie obniża mu temp o 10stC. Instalacja z kaloryferami również została wymieniona. Mam zamiar zrobić jeszcze jedną małą poprawkę ale to już na przyszły sezon. (każda kondygnacja mieszkalna będzie miała swój str=erownik i pompę)

    Jak ktoś ma jakieś pytania to chętnie pomogę. (przynajmniej jeżeli chodzi o ten zestaw.

     

    Pozdrawiam.

  5. Jeżeli zawory zwrotne są, to pytanie: jakie? Jeżeli byłyby to zawory zwrotne sprężynowe lub grzybkowe wspomagane sprężyną, to nie pozwoliłyby na przepływ grawitacyjny.

    Pozdrawiam

     

    O ile się oriętuję to zawory zwrotne zapobiegają przed obiegiem wstecznym, np żeby 1 pompa nie cofała (ciągła) z drugiego obiegu

    a ja potrzebuję zamknąć obieg gdy jest nie potrzebny

  6. Zawory zwrotne są, ale one nie mają nic wspólnego.

    Te straty tylko wydają się małe bo:

    W trybie czuwania piec włączając się 2x na godzinę zużywa ok garści węgla, przynajmniej u mnie, ale jeżeli temperatura spadnie poniżej zadanej to już musi się załączyć na dłuższy czas i węgla zużyje kilkakrotnie więcej. Różnica pomnożona przez czas w którym powinien być w stanie tylko czuwania już daje znaczne ilości niepotrzebnie spalonego węgla.

    Ustawienia które mam na piecu pozwalają właśnie na spalanie w trybie czuwania tylko garści węgla, i tak to działa w trybie letnim gdy podgrzewam tylko CWU a pompa CO jest dodatkowo odcięta zaworami kulowymi.

    Natomiast co do tego czy faktycznie ciepła woda przeciska się przez wyłączoną pompę to: Tak, rurki zasilające za pompą są gorące.

    Więc jak widać za sezon można sporo zaoszczędzić.

  7. Ja jestem zdania, że nie należy nic zmieniać. Generalnie jest taka opinia, że pompa CO powinna się włączać już od niskiej temperatury (rzędu 40 stopni). Tak więc fakt, że piec włącza się wcześniej niż ustawienia "przepalania" jest jak najbardziej w porządku. Ciepło nie jest na pewno tracone, gdyż "idzie w obieg". Ustawienie "przepalania" na 29 minut (w Twoim przypadku) nie oznacza, że pompa nie ma prawa wcześniej się włączyć. To ustawienie generalnie służy do tego, żeby piec nie wygasł a utrzymał "żar".

     

    Pozdrawiam

    Marcin

     

    Nie pompa się wcześniej włącza tylko podajnik. Pompy w tym czasie nie pracują gdyż są wyłączone przez regulator pokojowy. A pomimo to przez nie przeciska się ciepła woda z obiegu i temperatura na kotle spada.

     

    Mimo wszystko jestem zdania, że to ciepło jest stracone ponieważ jak w domu jest ciepło bo np. jest ciepły słoneczny dzień, to nie potrzebuję dodatkowego ciepła z kaloryfera. A piec wtedy powinien mieć jak najdłuższe przerwy w podawaniu. I powinien wykorzystywać minimalne ilości opału. To jest wg mnie oszczędność i do niej dążę. Dlatego chcę zlikwidować niechciany upływ ciepła z kotła przez grawitację.

  8. Witam Wszystkich.

    Może na początek napiszę co jest w kotłowni:

    Kocioł Osiek II

    Sterownik ST-77

    Bojler 200l z pompą w obiegu

    CO ma dwa równoległe obiegi po 1 pompie na każdy. Na sterowniku włączona jest stała pompa CO a załączanie odbywa się przez steronik w pomieszczeniu. (również po jednym na obieg).

    A teraz problem. Sterownik na piecu pilnuje stałej temperatury wody w kotle. I paliwo powinien podawać tylko wg nastawów przepalania-ustawione 29min. Ale jest tak, że piec włącza się szybciej gdyż grawitacja przeciska się przez pompe co powoduje spadek temperatury w kotle przed tymi 29min i włącza się szybciej aby dogrzać.

    Chcę zamontować elektrozawory przy pompach CO. Załączały by się razem z pompami.

    Pytanie: czy to dobre rozwiązanie czy macie może inny pomysł?

    post-3316-1223159222_thumb.jpg

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.