Skocz do zawartości

oklahoma

Forumowicz
  • Postów

    7
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez oklahoma

  1. Witam,

     

    woku wielkie dzięki za zainteresowanie.

     

    Oczywiście chcę założyć zawór bezpieczeństwa i to zaraz przy wyjściu z kotła trójnik - pionowo do zaworu oraz w bok do instalacji - docelowo myślę jednak o przewierceniu się przez stropy i wynieś zbiornik na strych (obecnie nie ogrzewany).

    Dodatkowy "zabezpieczeniem" będzie sama nowa instalacja z lutowanej miedzi - teoretycznie powinna się "rozszczelnić" znacznie szybciej niż kocioł.

    Następna myśl: zauważyłem ostatnio w kilku schematach (na forum) zawór różnicowy pomiędzy wyjściem z kotła, a rozejściem na grzejniki (jako bypass zaworu 4D i pompki) - może to jest rozwiązanie. Natomiast obawiam się sytuacji że jeżeli sterownik kotła wyłączy pompę CO a załączy CWU to na boiler może pójść woda z grzejników zamiast z kotła.

     

    Pozdrawiam, Artur

  2. Projekt do kasacji,nie wiem czy jesteś instalatorem czy marzycielem.Cały układ w błędach,wydaje mi się że należało by zlecić to w dobre ręce.Nie rozumiejąc tego co jest w pokazanym rysunku ,powstaną jeszcze błędy na etapie prac.Dobrze że jest miejsce w co na spadek ciśnienia.Ale w tym projekcie nic nie ma przemyślanego,kreślenie kresek na papierze to nie układ co.

    Zator w układzie ,brak zabezpieczeń w cwu ,to główne problemy.

     

    Witam ponownie,

     

    Nie jestem instalatorem, ani marzycielem, jestem właścicielem domku z lat 60-tych z istniejącym systemem CO w którym wymieniam kocioł oraz dokładam bojler dla CWU.

     

    W pierwszym poscie tego wątku opisałem moją sytuację, lecz powtórzę to jeszcze raz:

    - instalacja grawitacyjna, spawana, stalowa i w tą część instalacji nie mogą/chcę zbytnio ingerować,

    - zamówiłem nowy kocioł STALMARK 17kW oraz bojler 140l dwu-płaszczowy

    - po poczytaniu m.in. tego forum stwierdziłem ze powinienem założyć zawór 4D (dla ochrony kotła) oraz dwie pompki obiegowe,

    - ponieważ miałem i mam kilka wątpliwości pozwoliłem sobie poprosić szanownych użytkowników tego forum o poradę.

     

    Dlatego proszę również Ciebie kolego himani przeczytaj jeszcze raz od początku wszystkie moje posty oraz udziel konstruktywnej porady jak mam zdobić aby było ok.

     

    Pozdrawiam, Artur

  3. Żle zrobione ,będziesz mieć problemy.Wyziębisz cały dom w przypadku braku zasilania prądu.Jeśli to układ będzie zamknięty,

    wyprowadż żonę i dzieci do sąsiada.

     

    Witam,

     

    Dziękuję za zainteresowanie kolego himani

    Natomiast proszę o rozwinięcie co źle zrobione, chciałem przypomnieć że układ nie będzie zamknięty bo mam otwarty zbiornik wyrównawczy podłączony do jednego z grzejników z tym, że po wymianie koła będzie za zaworem 4D oraz pompką.

     

    Pozdrawiam, Artur

  4. Witam,

     

    Dziękuję za odpowiedz.

     

    Po przeczytaniu nowych wątków: czy tak jest prawidłowo? oraz Gdzie naczynie przeponowe ?? mam wątpliwości co do lokalizacji otwartego naczynia, tzn. już wiem że tak jest nieprawidłowo ale przy mojej obecnej konstrukcji domu (kocioł w piwnicy i jeden lub dwa stropy do przejścia) jest to nie do przejścia co najmniej przed tym sezonem grzewczym.

    Moje pytanie czy dla poprawy bezpieczeństwa zastosować naczynie przeponowe na powrocie do kotła i/lub zawór/zawory bezpieczeństwa?

     

    Parametry mojej instalacji to:

    Kocioł 17kW jak już pisałem STALMARK, do ogrzania: obecnie ok 60m2 (przewidywana rozbudowa do 120 po adaptacji poddasza), dom z lat 60-tych nie ocieplony ściany 40cm gazobeton, okna nowe plastikowe, bojler 140l płaszczowy; grzejniki żeliwne klasyczne żeberka - obecnie działa grawitacyjnie uważam że bardzo dobrze (mimo dużej pojemności nagrzewa się szybko i równomiernie).

     

    Pozdrawiam, Artur

  5. Witam wszystkich serdecznie,

     

    Ponieważ wymieniam zabytkowy kocił na kociołek z podajnikiem STALMARK po przeczytaniu kilkunastu a może kilkudziesięciu wątków, artykułów w necie w zasadzie wiem co powinno być i jak lecz mój problem na tym, że istniejąca instalacja jest spawana i "kończy" się poniżej wyjścia z pieca.

     

    Na w zasadzie wszystkich schematach które widziałem zawór 4D jest w najwyższym punkcie małego obiegu, a najniższym dużego. W moim przypadku jest to trudne do zrealizowania więc może pompa obiegowa może działać pionowo w dół (jak na schemacie) lub poziomo a potem zrobię syfon.

     

    Druga wątpliwość czy w tym układzie pompa potrzebuje równolegle zawór różnicowy.

     

    Ew. co jeszcze powinno być (odpowietrznik, filtr siatkowy, zaworki kulowe itp).

     

    Pozdrawiam, Artur

    post-3055-1222544017_thumb.jpg

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.