Skocz do zawartości

Gabriel

Stały forumowicz
  • Postów

    162
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    4

Odpowiedzi opublikowane przez Gabriel

  1. 30 minut temu, gmaj22 napisał:

    Nie do kotła pelletowego. Ale zrób  taniej i prościej...

    Czyli jednak polecasz zrobić jak w projekcie. Zawór temperaturowy oraz sprzęgło ? Piec na pelet. Nie chodzi żeby było tanio ale intonacyjne było skutecznie i sprawnie wszytko działało. 

  2. Trzy grzejniki żeliwne łącznie 48 żeberek, oraz aluminiowe krakowskie jakieś 50 żeberek. Łazienka to obecnie grzejnik regulus. Chce zrobić osobno choćby z tego powodu aby nagrzać tylko w łazience. Na starych żeliwnych nie rady założyć żadnych zaworów. Dwie pompy musza być. Testowane ze starym piecem na kilka sposobów. Jeszcze wybór kotła przede mną :) 

    2 godziny temu, gmaj22 napisał:

    Tu racja, zwłaszcza w tak rozległej instalacji. Lepszym rozwiązaniem jest obniżenie temperatury za mieszaczem po wyłaczeniu termostatu pokojowego. O ile sterownik kotła/mieszacza posiada taką opcję.

    Piec będzie Kołton Bio Pellkompakt lub Metal Fach SEG. 

  3. W dniu 28.08.2020 o 19:41, sambor napisał:

    Twój ostatni schemat jest Ok

    Jest głównie stosowany do kotła na pellet.

    Układ który pokazałem z zaworem 4D jest stosowany do kotła węglowego

    Czy jakieś zalecane zmiany ? Obecnie mogę jeszcze wszytko w kotłowni. Układ jest otwarty piec na pellet. Jeszcze nie wybrany, ale pewnie metal fach seg lub kołton biopellkompakt 15KW

  4. W dniu 28.08.2020 o 17:04, sambor napisał:

    Co jest identyczne?

    Który post?

    Popatrz jak masz pompy

    Czyli góra od zaworu 4D oraz CWU jest dobrze ?  Zostaje kwestia powrotu. Myślałem o zaworze temperaturowym tylko czy jest sens.

    Dopiero teraz zobaczyłem, że pompa jest na powrocie. Znalazłem podobny schemat na forum.

    Czy taka konfiguracja jest OK, czy zamiast zaworu 3D można dać zawór 4D  (który to posiadam wraz z siłownikiem szkoda by dokupować ale jeśli trzeba to trzeba) i czy sprzęgło jest konieczne i czy warto ? 

    Oczywiście na każdej pompie zawór zwrotny, zwory, filtr.image.thumb.png.69c3da8989058f14e54facb2dc2e884f.png

     

     

      

  5. W dniu 28.08.2020 o 16:28, sambor napisał:

    ALEŚ TY BEZNADZIEJNY - WYCZERPAŁEŚ WSZYSTKIE ZŁE MOŻLIWOŚCI.

    Teraz już masz dobry schemat: druga pompa idzie równolegle do pierwszej.

    Nie zapomnij o naczyniu wzbiorczym.

     

    Ten schemat był dwa dni temu prezentowany na forum, a tobie się nawet nie chciało przeglądnąć kilku tematów

    Czyli to co wysłałem jest identyczne z Twoim na jednym zaworze 4D. 

  6. W dniu 28.08.2020 o 15:13, sambor napisał:

    Też nie będzie dobrze, po pierwsze jak masz sprzęgło z wieloma wyjściami - moim zadaniem pomyłka- to niższe zasilanie odbioru ma temp niższą niż temp powrtu górnego obiegu,

    Samo sprzęgło wymaga pompy między kotłem a sprzęgłem.

    A tak na poważnie po grzyb ci to sprzęgło???

    Dajesz pompy wprost do kotła i spoko.

    Pompa kotłowa zostaje.

    Czyli schemat drugi dolny ?  Pompy prosto z kotła to chyba nie jest najlepsze rozwiązanie. Ponowne załączenie obniży temperaturę kotła o ładnych kilka stopni.

     

    Chyba o coś takiego chodziło ?

     

    KOTŁOWNIA 3.jpg

  7. Witam zwracam się z prośbą o ocenę instalacji. Kocioł na pelet. Obieg 1 obejmuje cały dom, obieg 2 tylko łazienka. W domu tylko grzejniki bez podłogówki. Pompy obiegowe sterowane dwoma termostatami pokojowymi więc każdy obieg bedzie działał niezależnie od drugiego. Po osiągnięciu w pomieszczeniu zadanej temperatury dana pompa się wyłączy. Piec również steruje osobno pompą kotłową.  W obu przypadkach można regulować temperaturę na grzejniki jednak w jednym bedzie taka sama na wszystkie, a w drugim łazienkę będzie można dogrzać szybciej. Jeszcze jest pomysł aby zamiast zaworów 3D dać po prostu zawory temperaturowe 55stopni ale nie bezie wtedy żadnej kontroli jednak czy jest potrzebna jeśli i tak termostat pokojowy wyłączy zasilanie na grzejniki ?

    KOTŁOWNIA 2.jpg

    KOTŁOWNIA.jpg

  8. W zeszłym roku w trakcie zimy wumieniałem jeden żeliwny grzejnik na aluminiowy. Jeżeli chodzi o oddawane ciepło to nie ma nawet co porównywać. Grzejnik aluminiowy aż tryskał ciepłem, różnica ogromna na kożyść nowego gzrejnika. Wymianiałem 10 żeberek żeliwnych na 10 aluminiowych. Żeliwne,stare, grzejniki grzeją i to bez problemu. Są gorące jak potrzeba rozkręcić. problem tkwi w oddawaniu ciepła. Aluminiowe jakoś lepiej dogrzewają pomieszczenie.

  9. Poczytałem troszkę i popytałem i jednak regulusy nie są takie fajne. Co do mocy grzejników to chyba się nie zgodzę. W pokoju dziennym mam obecnie 24 żeberka żeliwne. Jak założę 24 aluminiowe to bedzie napewno za goraco. Żeliwne wystarczały w zeszłym roku, w tym mam docieplony dom steropian 12cm. Czym grozi przewymiarowanie grzejników?

     

    Myślę, ze optymalna moc gzrejników w nowych domach oraz tych dobrze izolowanych to 80W/m2. Moc 130W dobierało się jak dla mnie dla instalacji sprzed 15-20 lat gdzie domy były nieocieplone, stare piece i instalacje, moło wydajne grzejniki. Oczywiście ja się nie znam i moge się mylić. Takie moje spostrzeżnie małe.

  10. Wymieniam grzejniki bez większych przeróbek, nie mam jakoś ochoty rozwalać ścian i kłaść nowe rury. Może nie chodzi tyle o koszty co ta robota i obowiązkowy remont w całym domu raczej nie jest o przyjemne. Więc tylko gzrejniki. Duzo osób poleca mi Galanta nie wiem czemu.

  11. Witam!

     

    Jakiś czas temu wymieniałem piec poszło sprawnie z pomocą forum. Teraz planuję wymienić grzejniki stare zeliwne na nowe. Tu moje pytanie jakie grzejniki polecacie? Purmo, a moze Galant lub coś innego. Lepiej płytowe czy zeberkowe. Co do gzrejników to wymienić muszę obecne ciekną, nie działają i nie mozna wymienić zaworów, ciepła dają tyle co nic pewnie kamienia w nich do połowy.

     

    Grzejniki dobiera się 40W na m3 czy coś pomyliłem? Dom z lat 90siątych, podwójny mór, ocieplony steropian 10cm.

  12. Witam!

     

    Ja się nie znam, ale jakoś nie moge rozszyfrować tego rysunku. Po co drugie zasilanie dla CWU? Pomyśl o głównym zaworze tuż nad piecem, a bezpieczeństwo bezpośrednio przed tym zaworem. Zawory zwykłe wkręcane zamiast kulowych tak dla BHP zebyś przypadkeim niezamknoł któregoś. Kulowy sie zepsuje i problem z wymianą. Nawali kręcony to tylko wymiana głowicy. Co to za zawory pionowe? Wstaw zawór klakowy bo spręzynowy szumi.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.