Skocz do zawartości

wonski

Stały forumowicz
  • Postów

    153
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Ostatnia wygrana wonski w dniu 23 Sierpnia

Użytkownicy przyznają wonski punkty reputacji!

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    Dom 140m2
  • Instalacja
    70/30 grzejniki ,podłogówka,docieplony 15cm styropian
  • Kocioł
    Rtb Feniks 16

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia wonski

Entuzjasta

Entuzjasta (6/14)

  • Współtwórca
  • Pierwszy post
  • Oddany Unikat
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później

Najnowsze odznaki

8

Reputacja

  1. Niestety u mnie pomimo że jako tako funkcjonował w okresie przejściowym gdy paliłem parę godzin dziennie i wyłączał piec po dojściu do zadanej temp.,to teraz w moim przypadku musiałem sobie dać z nim spokój i przejść na www .W domu mam prostu Smart Home i termostaty które sterują głowicami na grzejnikach, zrobione 3 strefy z różnymi temp.i harmonogramami grzania ,czujnik albo za szybko wyłączał piec gdzie pomieszczenia jeszcze się niedogrzały albo "walczył" jak już grzejniki się zamknęły a on nadal próbował dojść do zadanej(i tu właśnie był problem oszukiwaniem przez niego). Ogólnie jak dla mnie największym jego problemem jest jego konstrukcja i ten wystający kabelek z czujnikiem który trochę miesza z temperaturą .Mam kilka różnych czujników temp.i wilgotności wifi i dosyć fajnie funkcjonują,tutaj mogli zrobić albo na kablu albo na samych bateriach(testowałem na bateriach i co jakiś czas się rozłączał) a nie 2 w 1 taka nieszczelna kobyłę.Szkoda że nie można podłączyć jakiegokolwiek innego czujnika a ten to faktycznie może służyć za zewnętrzny bo do tego mógłby się nadać (jak ktoś ma duże przekłamania z www)
  2. Temperatura taki standard na tej mocy a przy tak ocieplonym budynku jak byś palił cały czas przy tych temperaturach bliskich +- 5 stopni i jadło ci te ok 35 kilo to trochę dużo(co będzie jak przyjdą mrozy). Spróbuj przetestować i palić cały dzień ,budynek wtedy będziesz miał nagrzany i piec nie będzie musiał lecieć na pełnej mocy żeby nabić te 2 stopnie do temp.jaka utrzymujesz tylko jak już dobiję to będzie sobie pyrkal na minimalnej mocy.
  3. Kompresor wbudowany widzę że masz na off kocioł -oczyszczanie, oczywiście musisz wejść w opcję dystrybutora ale jak działa to chyba jest ok. Co do zejścia na tak niską wartość to jak ci działa i nie ma problemów z kontrolą płomienia to zastanowił bym się tylko wtedy nad temp. spalin żeby nie była za niska bo mogą być problemy z piecem i kominem(skraplanie i rdzewienie komina/czopucha). Spalanie tak jak piszesz te 18kg na 13 godzin szału nie robi ale też nie jest tragiczne, jednak nie grzejesz cały czas i nawet jak spadnie o te 2 stopnie to piec buja się z dużą mocą i niestety konsumpcja rośnie(spróbuj grzać cały czas bez harmonogramu i wtedy zobaczysz)Nie napisałeś jaką powierzchnie masz do grzania bo u mnie na 140m2 (70/30 grzejnik/podłogówka)przy pracy ciągłej 24h na razie tak ok 20kg(tylko ja steruję termostatami + głowice elektroniczne i mam 3 strefy z różnymi temp.i tu mam harmonogramy grzania a nie w piecu). W zeszły roku też walczyłem jakby tu najlepiej ustawić żeby jak najmniej spalił ale korekty rożnych ustawień niewiele dały i liczę się z tym że u mnie na ten metraż spali ok.3,5-4 tony.
  4. Ogólnie jak patrzyłem u ciebie to w sumie raczej nie jest źle ,w sekcji zasobnika bym poprawił korekcje pelletu ma to jakiś wpływ na poprawne wyświetlanie zużycia,widziałem że masz kompresor wbudowany na off ?(jakiś błąd czy co) ,moc zjechałeś do 1kw(nie włącza ci się stabilizacja płomienia? ) i te korekcję O2 masz trochę wysokie, choć widzę że niektórzy też mają tak wysoko nawet wszystkie parametry na 250 i nic się nie dzieję(ja tak miałem ale coś było z sondą i mi wymienili bo teoretycznie powinno wahać się ok. 100 ) .A jakim pelletem palisz i ile ci go schodzi np.przy -5>+5 ,przeważałeś dobrze pellet, jak budynek ocieplony,czy masz jakieś głowice na grzejnikach(zwykłe ,elektroniczne) ,instalacja na sprzęgle czy może na buforze.Ja przez pierwszy rok też próbowałem ustawić jak najlepiej i podglądałem różne piece ale każdy ma inny budynek czy wymagania co do komfortu cieplnego i nie wszystkie parametry i ustawienia innych użytkowników będą akurat do twojego pasować.
  5. Faktycznie większość Polskich konstrukcji to chamskie dodanie do starego ekogroszkowego wymiennika palnika na pellet i zapakowanie go w ładna obudowę+ dodanie sterownika (przeważnie techa lub pluma) i jechaniu na pid gdzie miałem tak 14 lat temu w piecu na ekogroszek.Nowe konstrukcje nie opierają się na takich wymiennikach i faktycznie Winghager czy HDG to inna liga .Sam miałem ten problem z wyborem i postawiłem na Duński Rtb Feniks i to jest faktycznie bezobsługowy piec z sondą lambda w zestawie,czyszczenie sprężarką, kompresja popioły itd.i bajecznie prostym jak i bardzo rozbudowanym sterowaniem które opiera się na kompensacji pogodowej a nie na starym sterowaniu Pid.I tak włączasz piec i poza dosypywaniem pelletu raz na 2 tygodnie(u mnie zasobnik 240kg ale są też większe),wysypaniem popiołu raz na 3 tony i czyszczeniem przez serwis(żeby mieć 3 letnią gwarancję) raz na sezon grzewczy to nie robisz nic więcej.No dobra ,jedyną rzeczą o której trzeba pamiętać to dobry certyfikowany pellet a nie żaden z lokalnego tartaku czy łusek słonecznika bo mogą być problemy z zatykając się fotodioda czy sterowaniem tlenu w piecu .
  6. Z tym czujnikiem to faktycznie jest dziwnie u mnie mam ustawione tak żeby w miarę zgadzał się z termostatami sterującymi głowicami na grzejnikach i nawet to działa(choć oszukuję niemiłosiernie tak nawet do 0,7 stopnia w stosunku do tego co jest w pokoju i muszę ratować się ustawieniem większego offsetu na głowicach i termostatach żeby jakoś to współgrało )A faktycznie czy się odpali room temperature czy nie to i tak go interesuje tylko pogodowka,nie wiem też za bardzo jak ma ustawioną histerezę bo czasami odpala gdy spadnie temp.o 0,2 stopnia a np.wczoraj odpalił dopiero jak spadło o prawie 1 stopień.Co do rozpalania kotła to u mnie nie jest źle bo wczoraj miałem odpalone prawie cały dzień i rozpalił mi się chyba z 5,6 razy .
  7. Wcześniej jak dobrze pamiętam ktoś już się wypowiadał w temacie ciśnienia na wygaszonym kotle i powinno oscylować tak w granicy 20,9% (u mnie taką wartość mam na postoju) ale widziałem na innych piecach i 18% i też dużo ponad 21%. Temat był poruszany tak na początku wątku o RTB Feniksie bo był problem z jakąś serią sondy lambda i ludzie mieli problemy z ustawieniem spalania.
  8. Co do kalibracji sondy to jak odpalali mi piec to cały czas miałem ok.100 potem tak po pół roku skalibrowalem sam według instrukcji i też podobnie.Po tym jak mi wymienili sondę na nową to po kalibracji mam to samo czyli ok.100. Ogólnie jak rozmawiałem z serwisantem to sonda niby sama się kalibruje i nie potrzebne jest jej ponowna kalibracja a faktycznie też zauważyłem u innych użytkowników że wygląda to różnie i mają inne parametry.Ciezko powiedzieć od czego to zależy, czy od średnicy komina,jego wysokości, przepływu powietrza a może od jeszcze czegoś innego że każdy ma inaczej .A przy okazji co miałeś z płytą główną że ci wymieniali i ile taka przyjemność kosztuję (czy była jeszcze na gwarancji) bo jak tak szybko pada elektronika w tych piecach to trochę słabo
  9. Też tak jak ty przez pierwszy rok robiłem różne korekty(i za bardzo nic to nie dało) ale tak naprawdę wydaje mi się że piec sam sobie reguluję jak ma działać , a niedopalony pellet(u mnie raczej były gródki spalonego pelletu) występowały tylko jak przepalałem po parę godzin jesienią i wiosną bo w zimie przy pracy ciągłej nic takiego nie zauważyłem(najprawdopodobniej efekt częstego rozpalania).
  10. U mnie przez pierwszy rok wszystkie wartości oscylowały od 200 do 250 do czasu jak padła sonda,po wymianie sondy teraz wszystkie parametry oscylują tak od 60 do 120.Widziałem na innych piecach że ludzie mają nawet stałe 250 na wszystkich parametrach i sam się zastanawiałem czy tak ma być i do czego to zależy .
  11. U mnie wymieniłem w zeszłym roku na Duńczyka Rtb Feniks (pełna automatyką,czyszczenie sprężarką z odpopielaniem,nawet nie mam ją zajrzeć czy się pali bo zamkniętą komorą spalania)praktycznie wysypuje popielnik raz na 3 tony a czyszczę raz na rok(ogólnie robi to serwis) i jak bym miał większą kotłownie to też zrobiłbym sobie jakiś silosik na parę ton i miał z głowy dosypywanie pelletu. Ogólnie przy moich ok 140m to w zimie raz na 2 tygodnie spokojnie starczy dosypać(zasobnik 230kg ale można dobrać jeszcze większy coś ponad 300kg)
  12. Albo zakup sobie piec który sam czyści kompresorem który ma wbudowany w zestawie ale to inne widełki cenowe (ok.20 tysi)sam mam taki duński Rtb Feniks 16 kw i oprócz tego jest totalnie bezobsługowy (raz na rok czyści go serwis) to ma dużo bardzo nowoczesnych rozwiązań(sonda lambda w zestawie,fotodioda,kompresor popiołu,pełne sterowanie w chmurze Stokercloud,kilka zasobników do wyboru ,i wiele więcej)Mam go od roku z zasobnikiem 230kg i oprócz wyniesienia skrzynki z popiołem raz na 3 tony i wrzucenia pelletu co 2 tygodnie nie robię przy nim faktycznie nic a tak jak pisałem czyści się co 20kg kilkoma strzałami powietrza z wbudowanej sprężarki
  13. Z tego co wiem Rtb Feniks jast na liście ZUM więc raczej nie ma problemu(a dofinansowanie czemu nie bierzesz, przecież to ładnych parę tysi do przodu),a co do pelletu od początku używam Poltarex i złego słowa nie mogę o nim powiedzieć(choć jest bardzo lekki bo po przeważniu z tych 6 min.wychodzi mi ok 1kg) z 4 ton jeden niecały popielnik a po pierwszym serwisie zero spieków i może z 2 szufelki popiołu na ściankach wymiennika.Najważniejsze żeby była klasa A1 i miał wszystkie certyfikaty i nie daj boże z jakiś łusek słonecznika lub podobne wynalazki bo jak chłopaki z Eneconu opowiadali to mieli klienta który w to poszedł i po krótkim czasie poszła mu fotodioda i parę innych rzeczy i cały piec do totalnego czyszczenia.W tym roku wziąłem 50/50 z Barlinkiem bo miałem w dobrej cenie, tańszy pellet to bym sobie odpuścił bo mogą być problemy a różnica na tonie te 2-3 stówy to nie jest chyba tak dużo żeby później latać i kombinować bo coś się stało.Ja za swojego 16kw w zeszłym roku dawałem 21tysi. z zasobnikiem 230kg.
  14. Właśnie kolega Sales dużo też mi pomógł w ustawieniach i konfiguracji Homematic(za którą serdecznie dziękuję)i faktycznie u siebie oprócz głowic na grzejnikach ,centrali sterującej(spiętej w homeasistant na rasberrypi) pokusiłem się na zakup styków okiennych, czujników zalania,dymu,gniazdek IP i jeszcze paru rzeczy. Można to wszystko spiąć elegancko w całość i bardzo prosto tym sterowac przez ich chmurę(Access pointy) lub lokalnie(CCU3). Ogólnie firma ma bardzo dużo rozwiązań Smart Home lecz w Polsce słabo znanych lecz względnie tanich w zakupie(oczywiście Allegro,Olx) w stosunku do rozwiązań które są u nas.
  15. No widzisz to jesteś na wygranej pozycji bo budujesz nową chatę i masz możliwość przetestowania systemu na tym co teraz masz.U mnie niestety muszę lecieć na tym co mam i kombinuję jakby to wszystko spiąć tak by jak najlepiej chodziło.Narazie nie narzekam bo fajnie bezobsługowo to śmiga ale wiadomo zawsze może być lepiej.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.