Skocz do zawartości

mineks600

Forumowicz
  • Postów

    6
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia mineks600

Żółtodziób

Żółtodziób (2/14)

  • Pierwszy post
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie
  • Starter dyskusji

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Tak tylko caly czas odnoszę się do zadziałania układu grawitacyjnego opisanego powyzej w przypadku braku prądu i bez udziału pompy. Po wyłączeniu pompy bedzie mozliwy tylko grawitacyjny przesył ciepłego czynnika tak więc przy skrajnej sytuacji gdzie będziemy rozpalać zimny piec bez pompki to moze szalec sterownik pieca.
  2. Baca350 czy mozesz rozwinąć swoją sugestię dot. odpowietrzania. Myślę że odpowietrzniki automatyczne przy rozdzielaczach nie zdadza egzaminu, pewnie przy podejsciu zasilania grzejników trzeba będzie montować. Piec to Zębiec KMW 16 Czyli jak dobrze rozumiem rury w poziomie przeniosą czynnik?
  3. Bojler bedzie z podwójną węzownicą i o poj 150l takze cos odbierze ciepła w razie braku prądu. A jak wygląda sprawa powrotów z grzejników czy muszą mieć wszystkie spad w kierunku pieca? A zeby dać rozdzielacz powiedzmy 8 drogowy pod stropem to trzeba byłoby wiercić w wylewce przerelmbel na 8 podejsc, a i po wylewce trzebaby było chociaż minimalny spad ustalić. Czy jak zasilanie nie będzie postępowo prowadzone ku najwyzszego punktu(chodzi o to prowadzenie w podłodze) gdzie wznios pionu bedzie chwilowo prowadzony w poziomie to przepchnie cieply czynnik do grzejnika? Zastanawiałem się nad propozycją kolegi baca350 i jest to mysle do zrealizowania. Wyglądałoby to tak. -główny pion od pieca pod rozdzielacz 1(8 podejsc) umieszczony pod stropem 1 pietra(partetu)podejsice Cu28mm. od rozdzielacza 1 po wylewce i częsciowo po scianie do grzejników z bocznym(górnym) podłączeniem - Cu15mm. -przedłużenie pionu głownego pod strop 2 piętra do rozdzielacza 2 (4 podejscia) i od niego znowu po wylewce i częsciowo po scianie do grzejników(Cu15). Alternatywnie zastanawiam się nad zastosowaniem Alu-PEXA od rozdzielaczy do grzejników. Łatwiej go będzie prowadzić, ma mniejszy promień gięcia od miedzi i w jednym kawałku jak będzie to powinien wytrzymać te deklarowane 90 st piecyk na paliwo stałe zresztą sterowany automatyką.
  4. Moja Instalacja jest niezrobiona ale przygotowana do adaptacji a i tak pewnie zrobie układ rozdzielaczowy, mimo że zdaje sobie sprawę że w razie braku prądu układ grawitacyjny nie zadziała poprawnie. Można dobudować system awaryjny zasilany akumulatorem i przetwornicę napięcia dostosowaną na potrzeby pompki takze prawdopodobnie problem braku energii jest do rozwiązania ale... Rury polecą podłogą przez rozdzielacze na kazdym piętrze. Pewnie tylko jeden grzejnik w piwnicy który jest przed rozdzielaczem będzie funkcjonował grawitacujnie. Ale zastanawia mnie dlaczego na rozdzielaczu ma powstać bariera dla ciepła wybijanego od pieca do góry. A gdyby zachować chociaż minimalne spadki od pionu zasilania do grzejników rozdzielacze umieścić wysoko( wyżej od wejscia grzejnika) kaloryfery zmienić na te z bocznym przyłączeniem a powroty również położyć ze spadem w kierunku pieca .tylko rury z miedzi miekkiej bedzie trudno w scianach prowadzić w jednym kawałku. Problem jest ciekawy i warty przemyśłeń chociaż z drugiej strony można to zrobić trójnikowo z wstrętnymi(dla mnie) rurami na wierzchu i z nostalgią do dawnych hektolitrowych stalowych instalacji wykonać to po staremu...
  5. Tak też myślałem. Jednak zrezygnowanie z układu rozdzielaczowego wiąże się z prowadzeniem rur z zachowaniem praw grawitacji. Jest tez bardziej kłopotliwe przy montażu i ze względów ekonomicznych chyba droższe. A co w przypadku gdy projekt został już zrealizowany i mamy awarie prądu w srodku zimy? Jestesmy skazani na 30% grzanie?
  6. Witam Mam pytanie do fachowców. Dotyczy ono działania(zadziałania) układu grawitacyjnego w układzie pompowym otwartym w przypadku awarii prądu. Chodzi o zrealizowanie takiej instalacji mianowicie: -Budynek 2 piętrowy z kotłem w piwnicy -naczynie wzbiorcze na wys ok 8m od wyjscia z pieca - wyjscie z pieca Cu 28mm przez układ pompowy,za pompą Cu 22 mm do rozdzielaczy i CWU - grzejniki z podłączeniem dolnym podejscie miękkie CU15 zasilanie jak i powrót prowadzony po podłogach więc nieco niżej od rozdzielaczy. w sumie na 2 pietrach jest 12 grzejników Dodam ze najnizej polożony grzejnik jest wyzej od wyjscia pieca o ok 120 cm. Pytanie czy grawitacja zadziała w takich rurkach z CU (przy zachowaniu 100% wydajnosci grzania grzejników) o takiej srednicy. Ze względu na charakter instalacji(układ rozdzielaczowy i prowadzenie rur w podłogach) spadki nie są zachowane(głównie chodzi o powroty do pieca) i może być problem ze sprawnością układu. Proszę o sugestie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.