Mieszkam w domu (powierzchnia około 200-220m2) w tej chwili ogrzewam go za pomocą pompy ciepła 10,5 kW i kominka 8kW.
Niestety tegoroczna zima pokazała pazurki i ten duet się nie sprawdza :-( koszty prądu są astronomiczne. Dopalam właśnie zapas drewna, który przy łagodnej zimmie jeszcze by został.
W związku z tym podjąłem decyzję zmiany sposobu ogrzewania. W domu kotłownię mam zagospodarowaną, nie mam dodatkowych drzwi więc nie mogę tam postawić pieca.
Mam za to wolnostojący, ocieplony garaż 10x6,5m z użytkowym ocieplonym podaszem. Wpadłem więc na pomysł, żeby tam postawić piec (nie będę nosił węgla przez salon ;-) i wyrzucał szaf z kotłowni).
W kotłowni mam zbiornik na wodę (bufor) - 500 litrów, który zasila CO i CWU. Ma 3 podłączenia, jedno do pompy ciepła, jedno do solarów (nie wykorzystywane) i jedno do zasilania CWU.
Pompa utrzymuje zadaną temperaturę na wyjściu ze zbiornika (50 stopni C) potem mam dwa obwody (podłogówka około 100m2 i grzejniki góra domu)z osobnymi pompkami cyrkulacyjnymi i zaworami 3 drożnymi, którymi steruję ręcznie (mam ustawione i właściwie nic z tym nie robię).
Z domu do garażu będzie jakieś 55m. Około 8-10 metrów będzie przebiegać przez nie ogrzewany garaż, reszta pod ziemią (planuję zakopać rury minimum na metr) no i kawałek w domu przez kotłownię.
Teraz problemy, które mnie nurtują.
1. jakie są słabe strony tego pomysłu, zagrożenia, których być może nie widzę?
2. jaki przekrój powinna mieć rura od pieca do zbiornika (na zbiorniku jest na oko około 1cal - w instrukcji coś piszą o 22mm)?
Jakie rury zastosować ? Myślałem o plastikowych z krążka, ponieważ mam awersję do tych zgrzewanych, chciałbym żeby po drodze w ziemi nie było żadnych połączeń.
W domu mam wszędzie rehau zaciskane pneumatyczne i sprawdza to się doskonale.
3. jak skutecznie ocieplić taką rurę w ziemi(mam swoje pomysły, ale nie chcę nic narzucać, może macie lepsze od moich)?
4. jaki piec do takiego rozwiązania, normalnie wziął bym 24kW, ale czy nie wypadało by doliczyć coś na straty przesyłowe, na wyziębianie rur w garażu, który jest co prawda ocieplony, ale dogrzeje się tylko z pieca. Normalnie następny to 38kW, czy to z kolei nie będzie za dużo? dom z cegły max + styropian 15cm 0,032 W/mK termoorganiki
5. jak to wysterować ? Założenie jest takie, że np. piec ma utrzymywać temperaturę wody w zbiorniku np. 70-80 stopni.
Czy to jest logiczne ? Czy temperatura powinna być raczej niższa ?
6. czy dla takiej odległości muszę zastosować jakąś specjalną pompkę cyrkulacyjną
7. zastanawiałem się nad zastosowaniem jakiegoś niezamarzającego czynnika w instalacji, żeby się nie martwić o zamarznięcie wody w instalacji, gdyby np. piec wygasł. Czy to jest możliwe ?