Skocz do zawartości

muchrem

Forumowicz
  • Postów

    36
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Odpowiedzi opublikowane przez muchrem

  1. Miałem problem ze swoją instalacją przy uruchomieniu. Woda w piecu prawie się gotowała a na grzejniki nie chciała iść. Dopiero zacząłem upuszczać wodę na rozdzielaczu na belce powrotnej i ruszyło. Pewnie było coś zapowietrzone jak to w nowej instalacji. Jakiś czasz później chciałem sprawdzić czy przy zaniku prąd pójdzie obieg grawitacyjnie na zasobnik cwu przez zawór klapowy. Woda doszła do 90stopni i rosła a w zasobnik nie odbierał ciepła. Włączyłem pompę obiegową na grzejniki ale stało się to samo co przy uruchamianiu instalacji, czyli pompa pracuje ale woda w układzie nie krąży. Nie wiem co się stało, bo przy normalnej pracy gdy pompa się uruchamia przy 50stopniach nigdy nie miałem problemu.

    Dziś chciałem podnieść temperature na piecu aby wypalić nieco nalot w komorze zasypowej. Nim sie zorientowałem temperatura na piecu przekroczyła 90stopni. Pompka od CO cały czas pracowała, były przymknięte dwa grzejniki i gdy zobaczyłem temperaturę na piecu to je otworzyłem. Ale stało się podobnie jak przy uruchamianiu ze pompa pracowała a gorąca woda przestała iść w obieg.

    Zastanawia mnie podłączenie naczynia wyrównawczego do powrotu instalacji.

    Czy przy wzroście temperatury nie tworzy się ciśnienie i dodatkowo słup wody działający na powrót nie powodują blokady dla krążenia wody. Może standardowe podłączenie naczynia na zasilaniu na jednej rurze by coś zmieniło?

    Ma ktoś jakieś sugestie?

     

    74918796cfb68adf.jpg

  2. Co do grawitacji to się domyślałem ze nie będzie działać ale miałem nadzieje ze w może minimalnym stopniu zadziała.

    A o wzniosie pisałem w kontekście ze jest odpowiedni spadek dla odpowietrzenia.

    Zastanawia mnie podłączenie naczynia wyrównawczego do powrotu instalacji.

    Czy przy wzroście temperatury nie tworzy się ciśnienie i dodatkowo słup wody działający na powrót nie powodują blokady dla krążenia wody. Może standardowe podłączenie naczynia na zasilaniu na jednej rurze by coś zmieniło?

  3. Odcinek od zbiornika cwu do pieca idzie ze wzniosem w kierunku naczynia wyrównawczego.

    Co do powietrza za zaworem zwrotnym to myślę ze w tej chwili jest wszystko odpowietrzone bo działa bez problemu. Zastanawiam się tylko czy jeśli znowu dojdzie do wzrostu temperatury czy nie będę miał problemu z obiegiem tak jak to się stało wcześniej

  4. Miałem problem ze swoją instalacją przy uruchomieniu. Woda w piecu prawie się gotowała a na grzejniki nie chciała iść. Dopiero zacząłem upuszczać wodę na rozdzielaczu na belce powrotnej i ruszyło. Pewnie było coś zapowietrzone jak to w nowej instalacji. Jakiś czasz później chciałem sprawdzić czy przy zaniku prąd pójdzie obieg grawitacyjnie na zasobnik cwu przez zawór klapowy. Woda doszła do 90stopni i rosła a w zasobnik nie odbierał ciepła. Włączyłem pompę obiegową na grzejniki ale stało się to samo co przy uruchamianiu instalacji, czyli pompa pracuje ale woda w układzie nie krąży. Nie wiem co się stało, bo przy normalnej pracy gdy pompa się uruchamia przy 50stopniach nigdy nie miałem problemu. Może ktoś ma pomysł czemu tak się stało?

     

    74918796cfb68adf.jpg

     

    Schemat ze zdjęciami są w tym temacie:

    https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/10362-schemat-co-i-cwu/page__view__findpost__p__91634

  5. Instalacja prawie na ukończeniu. Zostało parę drobiazgów do zrobienia i będzie test palenia.

    Zrezygnowałem z zaworu klapowego na zasilanie grzejników i podłogówki. Pompa na grzejniki i podłogówkę będzie załączana równocześnie wiec obejście zbędne.

    Reszta wygląda jak na wcześniejszym schemacie. Dziękuje za porady i podzielę się wrażeniami po odpaleniu.

     

    post-14504-0-90857500-1320595197_thumb.jpg

    post-14504-0-98098400-1320595203_thumb.jpg

    post-14504-0-56850200-1320595210_thumb.jpg

    post-14504-0-00642000-1320595218_thumb.jpg

    post-14504-0-62413900-1320595226_thumb.jpg

  6. Panowie, powiedzcie jak to jest z tym łączeniem miedzi z kształtkami ocynkowanymi. Wyczytałem że jest niezalecane ze względu korozji. Czytałem też że nie stosuje się ocynkowanych złączek w instalacji gdzie temperatura wody przekracza 60 stopni. U moich rodziców jest kotłownia działająca już 15 lat bez problemów i są użyte złączki ocynkowane. Czy ktoś widział zniszczoną instalacje przez łączenie różnych materiałów?

    W załączniku jest artykuł opisujący ten problem.33.pdf

  7. Czytałem o kilku minusach tego sterownika:

    -Sterownik po wyłączeniu zasilania pamięta wszystkie nastawy, ale nie pamięta że miał włączony PRIORYTET CWU trzeba włączyć od nowa - (kłopotliwe gdy w nocy na chwilę prąd wyłączą.)

    -Jeżeli nie ma włączonego priorytetu i pracują obie pompy, to pompa CWU powinna się wyłączać, gdy temp. pieca spada poniżej temp CWU, by nie wychładzać bojlera.

    -Brakuje przełącznika LATO/ZIMA, by na lato ręcznie nie przestawiać sterownika, by nie grzał CO, a tylko CWU, lecz, gdy dojdzie do przegrzania pieca np.85stC to włącza pompę CO i w ten sposób schładza piec.

    Zaletą sterownika jest jego niska cena.

     

    Zna ktoś inne sterowniki do obsługi 3 pomp?

  8. Posiadam piec zębiec kwkd i poszukuje sterownika do pomp.

    Chciałbym aby sterownik mógł obsługiwać sterowanie pompą CO, CWU, podłogową.

    Znalazłem sterownik firmy TECh ST-40 który obsługuje 3 pompy ale jest on przystosowany do pieca z podajnikiem, a mnie interesuje sterownik samych pomp.

    Zna ktoś taki sterownik, bo wszystkie jakie widziałem obsługują tylko 2 pompy - pompę co i cwu.

    Czy pozostaje zakup 2 sterowników?

  9. Witam.

    Kilka słów wstepu, piec dolnego spalania zębiec kwkd 15kW, zasobnik lemet 300l z jedną wężownicą. Do zasilenia jest 8 grzejników i 6 obwodów podłogówki. Wszystko na rozdzielaczach, przy podłogówce zawór 3 drożny termostatyczny i pompa.

    Oba rozdzielacze zasilone z pieca jedną rurą. W celu obniżenia oporów gdy pompa CO nie będzie pracować to pompa podłogówki ma ciągnąc wodę przez zawór zwrotny klapowy( czy lepiej zastosować obejście BYPASS z zaworem kulowym?)

    Zasobnik cwu będzie ładowany osobną pompą. Zapomniałem narysować odpowietrznik na zasilaniu.

    Czy ktoś może ma jakieś uwagi do schematu?

    1708c4e684b62453.jpg

    • Zgadzam się 1
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.