Skocz do zawartości

wszczesn

Forumowicz
  • Postów

    15
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    180 m2
  • Kocioł
    MPM DS 12-14 kw

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia wszczesn

Żółtodziób

Żółtodziób (2/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

3

Reputacja

  1. Obawiam się że w moich okolicach czyli Nowym Sączu, będzie problem z zakupem tego materiału. Poszukamy.
  2. Tak bede musiał zrobić. Jeszcze pytanie czy ktoś wymieniał płyty z szamotu na dnie komory zawirowywacza??
  3. Zauważyłem że żar dostaje się głeboko w przegrodę, czasem aż do komory wyłożonej szamotem i może to jest powodem kopcenia. Jezeli płomien nie przechodzi przez przegrode palnika na całej jej grubosci tylko powstaje praktycznie na wyjsciu przed samym zawirowywaczem nie jest w stanie dopalic sadzy. Czy idę w dobrym kierunku? Dzieje się tak z dwóch powodów: mocno pochylona blacha redukująca zasyp oraz wypalona płytka szamotowa pod przegrodą. Nie ma już takiego progu który ograniczał przedostawanie sie żaru do komory z szamotem. Czy ktoś wymieniał już płyty szamotowe na spodzie i wie jak one są tam mocowane?
  4. Brawo!!! O to w tym wszystkim wlasnie chodzi! Ma byc czysto a niekoniecznie drogo. Nie kazdego stac na wymiane calej instalacji. Nie kazdy chce/moze robic generalny remont i pruc sciany zeby puscic nowe rurki zamknietej instalacji pod kociol gazowy. Sa tez tacy ktorzy chca byc eko ale tez ograniczyc koszty.
  5. Moze i domorosłe ale skuteczne. W tym kraju zeby cos bylo dobre to musi kosztować kilkanascie tysi?? Samorządy ktore nie radza sobie z eliminowaniem prostych kopciuchow zamiast edukowac to wprowadzaja chore zakazy palenia wszystkim poza gazem. W pewnych przypadkach nawet peletem. Chore! Ciekawy jestem jaką definicje bufora przyjmą osoby przeprowadzające ewentualne kontrole kotłow. Czy zasobnik cwu 300 l bedzie wg nich buforem i na jakiej podstawie ktos stwierdzi czy kociol jest przerobiony czy nie. Zarzadaja specyfikacji? Wiem ze ten post jest off topic ale cóz.
  6. Własnie wszystko szczelne. Sprawdzane płomieniem świecy. Czopuch krótki, jakies 10 cm i prosto w komin. Nie mam pomysłu gdzie moze jeszcze łapac lewe powietrze. Miedzy scianką wymiennika a zawirowywaczem/płytką szamotowa ustawiona na nim?
  7. Na ten moment nie mam z czego zrobic plytki ale cos wykombinuje. Jesli chodzi o powrot to raczej jest wygrzany. Na sterowniku zaworu 4 drogowego mam ustawiona temp min powrotu na 45 stopni. Wiem ze troche mało ale przy ciaglym paleniu temp powrotu jest zawsze powyzej 55 stopni.
  8. Stara pekla i rozpadła sie przy wyciaganiu jakis czas temu wiec nie wiem. Napisze do MPM i wtedy sie przekonamy. Na ten moment przesunołem zawirowywacz blizej przegrody. Ze wzgl na temperature, pale drewnem wiec trudno o ocene.
  9. Dzieki za podpowiedz. Czyli dałem ciała redukując grubosc zawirowywacza chcąc zbliżyć sie do wymiarów pierwotnych. Wtedy to działało więc... Mało tego, nawet reklamowałem ten zawirowywacz w MPM ze za "gruby" mi zrobili w stosunku do oryginału. Powietrze przez zasyp naprawde minimalne, wtedy mniej kopci. Mam zainstalowane oryginalne kątowniki w komorze zasypowej. Zauwazylem ze kiedy na zasyp wrzucę trociń to przy otwartych drzwiczkach zasypowych powietrze idzie na palnik przez te kątowniki, wezyry??, spalanie jest idealne. Płomień biały, tylko iskry lecą. Muszę zamówic nową przegrodę i sprobować naciąc skos na górnej jej częsci. Boje sie ze ta moze peknac podczas nacinania.
  10. Witam wszystkich! Mam prośbe o pomoc z poniższym problemem, szczególnie do użytkownika Piecuch 19. Jestem użytkownikiem kotła DS 12-14 kw od lata 2016. Ogrzewam ocieplony dom o powierzchni około 180 m2 plus zasobnik cwu 200 l. Na początku udawało mi się ogarniać kociołek nawet przy pracy na małych mocach. Kocioł jest trochę przewymiarowany. Wymiennik miałem czysty, płomień ładnie wirował i widać było dopalanie gazów w zawirowywaczu. Od czasu kiedy zamowiłem nową dyszę oraz zawirowywacz u producenta, zaczeły się problemy. Nowy zawirowywacz był szerszy, wystawał głebiej w kierunku komory zasypowej, wiec stwierdziłem ze go delikatnie zwęże do pierwotnych wymiarów. Dodatkowo, otwory napowietrzające są teraz wiekszej srednicy niż w oryginale. Nie zwróciłem uwagi czy wymiary dyszy były takie same czy nie. Od tamtego czasu nie mogę dojsc z kotłem do ładu. Przy delikatnym paleniu, pale cały czas, kopci, płomien żółty lub czerwony nie wiruje w zawirowywaczu ale praktycznie idzie prosto na wymiennik. Nie ma znaczenia jaką szelinę dla PW ustawię, bardzo cięzko uzyskać efekt dopalania gazów w zawirowywaczu. Temp na kotle utrzymuje miedzy 70 a 85 stopni. Przy obecnych temperaturach ruszt zredukowany oryginalną blachą do jednej trzeciej. W przypadku niższych temperatur, redukuję max o połowę. Pale na miarkowniku węglem Orzech II z Wesołej. PP w popielniku otwarte na zapałkę na dole klapki. Przesłona w drzwiczkach popielnika otwarta na max. Eksperymentowałem z nią, nie widzę różnicy. Przesłona w drzwiczkach zasypowych otwarta na moze 2 mm (zasyp górny). PW Komin 10-11 metrów o wymiarach 20x20 wkład ceramiczny. Jakieś pomysły, uwagi? Chciałbym uniknąć nietrafionych eksperymentów w okresie grzewczym. W załączniku kilka zdjęć obrazujących problem. Dwa ostatnie zdjecia obrazują palenie drewnem. 20200117_182649.mp4 20200117_182649.mp4 20200117_182649.mp4
  11. wszczesn

    Kocioł DS MPM

    Ja naprawdę nie szukam poklasku. Dla mnie jest to nowy temat (jak widać pierwszy post), wiec po prostu się waham i dlatego pytam zanim piec wyjedzie od dostawcy. Nie ma problemu żeby dopłacić 300 pln i zamówić większy ale czy to będzie miało sens. Dom nie ma certyfikatu czy jak to się tam nazywa, wiec mogę tylko polegać na wyliczeniach z ww strony lub opiniach innych, bardziej doświadczonych użytkowników. Pale węglem, ale mam też dostęp do własnego drewna, wiec przy umiarkowanych temp z niego właśnie korzystam. Poza sezonem ogrzewam tez CWU oczywiście tylko drewnem. Zamierzam zamówić węgiel orzech z f-my Sambudrol.
  12. wszczesn

    Kocioł DS MPM

    Witam wszystkich! Temat poruszany już nie jeden raz, ale chciałbym poznać Wasze konkretne doświadczenia w temacie doboru mocy MPM DS do ogrzewanej powierzchni. Zamówiłem DS-a w wersji 12-14 kw. Dom parterowy, częściowo podpiwniczony z zagospodarowanym poddaszem. Dom z końca lat 70-tych budowany oczywiście w stylu gospodarczym. Większość materiału to pustak leszowy docieplony w 2004 styropianem 10 cm. Na poddaszu zabudowa lekka na konstrukcji oraz wełna 20 cm na skosach. Powierzchnia ogrzewana to 180 m2 + zasobnik Galmet 200 L. Kaloryfery mieszane stalowe + aluminium. Instalacja stalowa, spora średnica rór. Z kalkulacji na cieplowlasciwe.pl wychodzi, iż zapotrzebowanie na ciepło to 15kw przy temp wewnętrznej 21C. Zalecana moc kotła zasypowego to 16-19kw. Z tego co rozumie,15kw to moc jaka będzie potrzebna do utrzymania średniej temp wewn 21C w najzimniejszy dzień roku (-22C). Mieszkam w rejonie Nowego Sącza. Wszyscy wiemy jakie mamy ostatnio zimy, dlatego zdecydowałem się na kocioł 12-14kw a nie 17-19kw. Wszyscy piszą, że ds ma śmigać na wysokich obrotach, wiec dlatego stwierdziłem że będzie lepiej jeśli wezmę słabszy, niż ten wynikający z obliczeń na cieplowlasciwe.pl Rozmawiałem kiedyś z przedstawicielem MPM i jeśli dobrze pamiętam, mówił mi iż udało im się wyciągnąć w warunkach laboratoryjnych 16 kw z pieca 12-14 kw. Wiadomo, teoria, ale jeśli to prawda, tzn. że potencjał jest. Proszę o Wasze opinie na ten temat. Czy decyzja jest sensowna? Czy ktoś z Was dobierał DS-a na podstawie wyliczeń ze strony cieplowlasciwe.pl i czy wyliczenia pokrywają się realiami? Może ktoś z MPM zajmie głos w tej kwestii. Wprawdzie pieniądze już przelałem, ale prosiłem o wstrzymanie wysyłki :)
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.