Witam
Na początku przytoczę kilka informacji odnośnie mojego problemu.
Otóż posiadam dom 146m2, pustak MAX w środku styropian 12 cm. Trzy lata wstecz hydraulicy zrobili mi instalację centralnego ogrzewania w nowo postawionym budynku. Jako że sam zakupiłem kocioł KTM 20KW firy Tilgner, instalatorzy nie chcieli mi zamontowac zaworu trójdroznego tłumaczac się tym, iż piec w którym można palić zarówno eko-groszkiem jak i innym opałem np: drzewem musi pracować w układzie otwartym, tak więc zamontowali mi wymiennik ciepła (APV Thermotech GmbH OHC 30/20 AE28)
Pierwszy problem polega na tym, że kiedy pale drzewem, to temperatura szybko rośnie na piecu, a wymiennik nie zdąża tego odebrać, tak wiec woda sie zaczyna gotować w piecu, a na wymienniku zaledwie 60 st, dlatego wkładam po dwa góra trzy kawałki opału co 15-20 minut.
Regulacja pompek nie wiele pomaga.
Drugi problem polega na tym że paląc eko - groszkiem w zime temp na piecu 70 st a za wymiennikiem zaledwie 55 st. Tak wie muszę palić ok dwóch dni żeby temp w domu osiągnęła wartość 23 st przy -10st na dworze.
W załącznikach przedstawiam schemat mojej kotłowni i prosze o podpowiedzi czy przerobienie na zawór trójdrożny coś pomoże? Czy jest sens przerobienia, jeżeli tak to bardzo proszę o jakieś schematy lub wskazówki.
Wiem że na tym forum jest dużo znakomitych fachowców, którzy skłonni są podzielić się swoją wiedzą, dlatego tylko tu mam pełne zaufanie.
Gdyby czegoś brakowało postaram się szybko uzupełnić.
Pozdrawiam i przepraszam za błędy.