Skocz do zawartości

pablo40

Forumowicz
  • Postów

    37
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez pablo40

  1. Witam Panowie!!!

    Zastanawia mnie czy macie jakieś sprawdzone sposoby na czyszczenie wymiennika w kotle. Jak wiadomo grubość twardego osadu w granicach 2mm to spadek sprawności kotła o kilka procent. Wymiennik w swoim kotle zawsze czyszczę za pomocą szczoty i kawałka płaskownika(skrobak) przyspawanego do pręta. Jednak jest u mnie warstewka osadu twardego jak kamień ;) . Ostatnio postanowiłem z tym powalczyć poprzez wygrzanie kotła - zasuwał około 2 godzin na 75 stopni z dodatkiem sadpalu - efekt mizerny. Twarda warstwa pozostała. Opukiwanie odpada - przegrody pionowe - szczeliny około 3cm - nic nie wejdzie,macie jakieś pomysły aby jakoś "ogolić go do blachy"?? ;) i zwiększyć sprawność??

    Jest jeszcze metoda wypalenia na " sucho ", jednak wymaga spuszczenia wody z układu CO. Polega ona na wypaleniu wnętrza paleniska stalowego kotła, suchym drewnem gdy kocioł jest bez wody. Podobnie można wyczyścić ruszt grilla wkładając go do ogniska. Metoda skuteczna ale wymagająca uwagi, problem to spuszczanie i ponowne napełnianie układu CO.

  2. Witam...jestem tu nowy i proszę o pomoc.

    Z pół roku temu kupiłem 3 letni,dość duży dom.Jak wraz z nastaniem chłodnych dni włączyłem ogrzewanie podłogowe zaczęły pojawiać się stuki w podłodze...efekt jakby jakiś wąż metalowy skakał pod podłogą.Po szeregu próbach stwierdziłem,że stuki te wydobywają się w momencie jak serwomotor otwiera się w lokalnej rozdzielni.

    Gdy czujnik temperatury stwierdzi,że jest za chłodno daje impuls do serwomotoru który to następnie w ciągu kilku minut się zamyka otwierając w ten sposób pojedyńczy obwód podłogowy.W momencie puszczania wody w dany obwód grzewczy następuje ten stukot....(wierzcie mi,wkurza mnie to strasznie i jest bardzo hałaśliwe).Wykręciłem serwomotor i powoli sam zacząłem wciskać grzybek i efekt wydał mi się podobny.Pompa która pompuje wodę w te obwody na manometrze pokazuje ponad 2 bary (gdzieś 2,2 bara).Nadmienię,że mam ogromny dom i że tych instalacji podłogowych jest b. dużo.Poszczególne obwody nie są dłuższe niż 130metrów.Dzwoniłem po różnych fachowcach lecz nie dostałem dobrej porady może ktoś z Was może mi pomóc????

    pozdrawiam rr

    Pompa założona jest na zasilaniu, zawory z siłownikami też na zasilaniu podłóg. Stukot następuje w momencie zamykania siłownikiem zaworu, pod koniec zamykania gdy szczelina między grzybkiem a gniazdem zaworowym jest mała, strumień przepływającej wody zamyka go gwałtownie i następuje stukot. To co masz na belce zasilającej rozdzielacza, powinno być na powrocie a to co na powrotnej, powinno być na zasileniu. Uderzenia hydrauliczne świadczą o zbyt gwałtownym zamykaniu przepływu.

  3. Witam ,po pierwsze w złym miejscu zamontowana jest jest kapilara od głowicy to ta miedziana rurka , powinna być za głowicą czyli na belce górnej , wtedy powinno to trochę lepiej pracować . pozdrawiam

    wg zdjęcia górna belka to zasilanie, kapilara powinna być zamontowana na belce powrotnej czyli w tym przypadku na dolnej. Jeżeli grzało ok w poprzednich latach to może być też problem samego zaworu. Odkręć tę białą głowicę i sprawdź czy trzpień zaworu/ taki bolec/ daje się wcisnąć w zawór. mógł się przyblokować.

  4. czesc posiadam piec ogniwo 1.7 kw i sterownik solar pk-24 i wentylator ewmar-nes zuzywam duzo wegla 6 ton na calom zime pomieszczenie grzewcze 90 m3

    A jaki węgiel, jakie ściany, jaki dach, jakie okna, jakie grzejniki, jaka temperatura w pomieszczeniach? Dane pieca to jedno a pozostałe dane to drugie. Czy napewno 90 m3 a nie 90 m2?

  5. Mam pytanie...ile kosztowałoby mnie zainstalowanie ogrzewania centralnego (piec węglowy) w mieszkaniu o metrażu 65m2. Sa to dwa pokoje, kuchnia i łazienka. Chodzi mi konkretnie o koszt samej instalacji, ponieważ materiały chcę kupić używane.

    Z góry dziękuję za pomoc

    Co rozumiesz przez używane? Robocizna to 150 do 250 zł za tzw punkt. U ciebie to ok 10 do 14 pkt. Czyli wiesz już ile! Jeśli materiał jest używany, to spec powinien doliczyć sobie jego przygotowanie do montażu.

  6. niewiem na co łączył ci krócice do rozdzielacza teflon czy len jeżeli teflon to szajs, częściowo widać że leje z Pexa weź sobie dwa klucze i dokręć tylko jednym zakątruj jeżeli to nie pomoże trzeba rozebrać rura musi być wy kalibrowana by pasowała do ringów jakie tam się znajdują, bo tego może też być wina złączki najlepiej z dwoma oringami.

    Na zdjęciu widać, że na len. Teflon bije na łeb konopie lniane, trzeba tylko umieć go używać :) Do dokręcenia użyj kluczy 22 na sześciobok przy rozdzielaczu, a na nakrętkę 24. Klucz 22 trzymaj nieruchomo, 24 dokręć odrobinkę. Jeśli nic to nie pomoże, bierz za łeb fachowca niech poprawia. Co jest zasilane z tego rozdzielacza? Te złączki nazywają się Westol ZBK 16x1/2" z gwintem zewnętrznym.

  7. Nie jestem doświadczony w tej materii ale czy nie jest tak że jak spuszczam wodę z rury biegnącej od zbiornika z powietrzem to po zakręceniu zaworu ubytek wody który wypuściłem z instalacji nie uzupełnia się automatycznie ze zbiornika wyrównawczego i nie potrzeba uzupełniać go aż po same brzegi aż się przeleje? Zastosuję się jednak do Twojej sugestii i zobaczymy czy coś pomoże:-)) Opiszę Ci efekty.Pozdrawiam.

    Stary, jeśli spuszczasz wodę i powietrze z układu to logiczne, że musisz uzupełnić wodę w układzie! A w zbiorniku wyrównawczym koniecznie. Przed każdym rozpaleniem kotła!

  8. Witam.

    Mam problem z pompą co jakis czas zapowietrza się, a wtedy temperatura na kotle wiadomo rośnie :)

    Może opiszę moją instalacje. Ogrzewam ok 70m

    Piec 15KW z pieca redukcja 1i1/2 na 1 cal następnie zawór 4d i dalej 1 cal na pompe i dalej to już pex 25 do rozdzielaczai 16 na grzejniki. Powrót z rozdzielacza pex 25 -> stal 1 cal zawór kulowy i dalej do zaworu 4d.

    Powrót z zaworu 4d do pieca jest rura stalowa 1 cal. Naczynie 25L otwarte .

    Dodam iż kotłownia znajduje się obok domu i rury są puszczone w ziemi ( oczywiście są dobrze izolowane ).

    Wszystko widać na rysunku.

     

    Podejżewałem zawór zwrotny który najpierw był za pompą że jak pompa nie pracuje to się tam poduszka powietrzna robi. No to zmieniłem za pompą dałem zawór kulowy i odpowietrznik a zaw. zwrotny dałem przed pompą za filtrem.

    Niestety dalej co jakiś czas trzeba odpowietrzać pompę( tyle że teraz troszkę dłużej :) .

     

    Mam jeszcze dwa pomysły lecz chciałem sie zapytać was o rade.

    1. to przełożenie pompy na powrót i zamontowanie jej w pionie ( teraz jest w poziomie)

    2.to usunięcie zaworu zwrotnego i przerobienie rury wzbiorczej, przy podłaczeniu do pieca trójnik zamiast kolana tak by z pieca rura do zbiornika wzbiorczego szła prosto do góry, a do zaworu 4D pozostało by tak jak jest.

    (Teraz mam tak że jest redukcja z 1i1/2 cala na 1 cal kolano 1, rurka 1 cal 30 cm, trójnik, z trójnika na zawór 4d i z drugej strony kolano do góry i 1,5m rury wzbiorczej 1 calowej do zbiornika)

     

    Instalacja jest odpowietrzona ( tak mi się wydaje) , urzytkowana od pażdziernika.

    Wywal tylko odpowietrznik na powrocie! :)

  9. Witam.

     

    Mam problem dość poważny, nie dawno stwierdziłem ze należało by wyczyścić filtr skośny przed pompa, więc zakręciłem zawory przed i za pompą, odkręciłem filtr okazało sie ze było mega syfu, wiec wyczyściłem siateczkę skręciłem, odkręciłem zawory odpowietrzyłem pompę, jednak przy włączaniu mam około 6 uderzeń jak by ktoś mi młotkiem po rurach prał.

     

    Co może być tego przyczyną dodam, że wcześniej nic takiego się nie działo.

     

    Pozdrawiam.

    a na jakim biegu jest pompa?

  10. Z tym wysokim stożkiem nie przesadzaj, stożek powinien być szerokości otworu retorty, jedna z przyczyn szlakowania i nie dopalania groszku to czas podawania ciut za długi. Ustawienie dmuchawy jest w normie, możesz spróbować otworzyć lub przymknąć przesłonę na dmuchawie/ płomień powinien być jasnopomarańczowy bez tworzenia się sadzy. Otwórz drzwiczki i sprawdź patrząc na płomień zamykając i otwierając przepustnicę na dmuchawie. Samo zapadanie się stożka to nie powód do zmartwienia, dopóki żar jest widoczny u wylotu retorty jest ok. Zmień czas podawania o jedną sekundę, jeśli nic się nie zmieni jeszcze o jedną, itd. Z tych 10 sek. w czasie podawania ujmij 1 może 2 sekundy, a w przerwie w podawaniu dodaj 2 lub 3 sekundy. Pamiętaj- nigdy nie zmieniaj ustawień hurtem o kilka lub kilkanaście sekund. Czasem wystarczy 1 sek. Prosty reg. pokojowy możesz kupić za 70-80 zł, pozwoli na oszczędność kilku kg groszku! Możesz ustawić na kotle 55 lub 57 stopni, też zmniejszy to dzienne zużycie.

    PS A gdzie mieszkasz?

  11. Witam,

     

    Mam prośbę oceńcie pozostałą część instalacji min.:

    -czy ilość i miejsca rozmieszeń odpowietrzników są w porządku

    -czy powrót bojlera jest we właściwym miejscu

    -czy ta pompka nie jest zbyt mała (budynek 2 piętrowy, naczynie na wysokości 3,5m nad poziomem pieca, pow grzewcza 180m2.

    Jeśli macie inne uwagi to piszcie.

     

    pozdrawiam

    Na powrocie, jeśli już mają być te odpowietrzniki to mechaniczne a nie automatyczne!!!

    pompka 25/40 trochę za mała, 25/60 bardziej wydajna.

    a co z rurą bezpieczeństwa z zasilania kotła do naczynia? nie widzę! Widzę natomiast zawory kulowe na zasileniu CO, zawory bezpieczeństwa tak do końca bezpieczeństwa nie zapewnią!

  12. A ile stopni jest na zasilaniu z kotła? na jakim biegu pracuje pompa? Jakiej firmy? Czy podłogówka ma własną pompkę? Różnica między górą a dołem grzejnika to 10 do 20 stopni C, jest to normalne. Gorzej gdy początek i koniec grzejnika ma zdedcydowanie różną temperaturę. "...Góra parzy a dół ledwie cieply." Mierząc ręką to 50 st parzy a 35 st ledwo ciepłe, różnica 15 st.

  13. Ja znam te kotły. Co rozumiesz przez oszczędności w spalaniu? czy masz regulator pokojowy? czy masz pogodówkę? czy masz zawór 4 lub 3 drogowy? Jak wygląda kopczyk w retorcie? Czy przerzuca nie zupełnie spalony opał? czy jest priorytet CWU? Generalnie przy takich temperaturach na zewnątrz jest to pole doświadczalne. Podawanie na podtrzymaniu, nie wpływa tak znacząco na zużycie opału lecz na jego całkowite /lub nie/ spalanie. Parametry masz zbliżone do ustawień fabrycznych. Podaj więcej informacji ale na temat tego o co pytam.

  14. Witam!

    kupiłem nowe dwupoziomowe mieszkanie (piętro z użytkowym poddaszem), zaczęła się jesień sezon grzewczy, a w domu zimno, mimo tego że wszystkie grzejniki grzeją wydawałoby się ok! Przykład z dzisiaj, grzejniki na poddaszu rozkręcone na 3 z kawałkiem, za oknem +8 st.C a w mieszkaniu +18!!! Grzejniki buderus vk-profil 500x1000 typ 22 (dwupłytowe). Załamka, strach pomyśleć kiedy za oknem będzie -20 !!! NIE WIEM CO ROBIĆ ? Mało tego zużycie ciepła za październik (był to ciepły miesiąc) 1315 kWh czyli 4,7 GJ. Załamka, coś jest nie tak !!! czy ktoś może coś zaradzić ?? Budynek jest ocieplony (silka + styropian 10 albo 12 cm) ogrzewanie miejskie. Z tego co się orientuje poddasze ocieplone dwiema warstwami (wełna mineralna) i ostatnia warstwa 9ta która zakrywa krokwie) z czegoś innego, nie znam się na tym więc trudno mi powiedzieć, oczywiście folia i na koniec gipsokarton. sam nie wiem, czy to zbyt słaba moc grzejników ?? nadmienię, że grzejniki o których pisałem są w pomieszczeniach o powierzchni 16 m2 z tym że są to pomieszczenia ze skosami czyli użytkowej powierzchni trochę mniej, dwa okna połaciowe velux. Proszę o radę!

    Ja nie jestem za robieniem z mieszkania puszki aluminiowej, mam inną wiedzę na tematy izolacji! W budynku jeszcze nie zamieszkanym, nie ocieplonym i murowanym tradycyjnie z 1,5 pustaka, bez instalacji, zostawiłem wiadro z wodą na środku mieszkania, w zimie zamarzło kilkakrotnie. W następnym roku ociepliłem chałupę 10 cm styropianu i nadal nie ogrzewana chałupa i wiadro z wodą/ już w celu doświadczenia czy zamarźnie/ o dziwo nie zamarzło, choć zima była zbliżona do poprzedniej. Nic dodać nic ująć!

    Ale do rzeczy: jakie parametry masz z ciepłowni, tzn temp. zasilania/powrotu? Wg mnie ktoś nie dobrał odpowiednich grzejników. wg tabel grzejnik V22 500/1000 przy temp zasil/powr/pom.- 75/65/20 ma moc 1470 W, natomiast przy temp 55/45/20 ma tylko 720 W/ wg wsp. korekcyjnego/. Może masz zbyt skryzowane we wkładkach termostatycznych?

    PS do kolegi heso- mnie nikt wiedzy do głowy nie wbijał! Ale po co w zimie zakładamy kurtki i płaszcze, skoro i tak ciepło z nas ucieka?

  15. blok, 3-cie (na 4) pietro. Na 4 piętrze kaloryfer jest odpowietrzony. A takie pytanie - skoro zawór zasilający przepuszcza, zawór wylotowy też (tak twierdzi hydraulik) to czemu ciepła woda nie może przepchać tej zimnej(lub czemu tylko 1 drabinka jest ciepła) Kaloryfer podobno nie jest zatkany (zresztą takie rury to ciężko byłoby przytkać)? czy może być odpływ np. w piwnicy zakręcony albo coś? ale chyba nie bo sąsiadce z 4 piętra grzejniczek "ładnie" grzeje i nie ma problemów.

    Odpowietrzenie zasilenia tego grzejnika wymaga gimnastyki, odpowietrznik grzejnika jest niżej niż gałązka zasilenia. Ten grzejnik nie powinien być tak podłączony! A jeśli już tak, to na zasilaniu powinien być trójnik z odpowietrznikiem. Odpowietrzysz teraz a za jakiś czas pompa ponownie "nagoni" pęcherzyki powietrza i zablokuje przepływ.

    post-11832-1258587764_thumb.jpg

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.