Skocz do zawartości

Szach

Forumowicz
  • Postów

    5
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia Szach

Nowicjusz

Nowicjusz (1/14)

  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Reacting Well Unikat
  • Pierwszy post

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Witam ja z jeszcze jednym tematem, który już mocno odjechał od tematu głównego tego wątku 🙂 Co do programu CP to już dużo zostało powiedziane ale jeszcze pozostaje temat ulgi termomodernizacyjnej. Bo o ile na CP się raczej nie złapię (czy to z powodu dużego zapotrzebowania budynku na energię czy to z innych powodów kwalifikujących do programu) to teoretycznie z ulgi bym mógł skorzystać i np jeśli mógłbym odliczyć od dochodu około 40 tys zł to teoretycznie około 4 800 PLN Urząd Skarbowy by mi zwrócił. A obok takiej kwoty przejść obojętnie nie mogę 🙂. I tu moje pytanie do zorientowanych czy zakup pieca (np tego attack) na Słowacji daj możliwość skorzystania z tej ulgi w Polsce. Czy taka faktura teoretycznie zawierająca VAT ale naliczony na Słowacji uprawnia do rozliczenia z polskim US? Nie znalazłem w necie informacji na ten temat. Staram się to jakoś wszystko wyliczyć i wyważyć bo jeśli nie będę mógł takiej faktury uwzględnić w odliczeniu (w US) to się powoli przestaje opłacać ten wariant z zakupem pieca na Słowacji. A jak uwzględnimy jeszcze możliwość zakupu w Polsce pieca na VAT 8% to już w ogóle bez sensu.
  2. No zgadza się - obecne zasady są w konsultacji ale z grubsza można już zerkać - pewno nie wiele się zmienią. Treść z artykułu ma mniej więcej odzwierciedlenie w dokumentach (w konsultacji) ale już widać że o kant d... można to potłuc bo za dychę to ja tego szajsu (wniosków, faktur, certyfikatów kontroli itp) robić na pewno nie będę. https://www.gov.pl/web/funduszmodernizacyjny/program-priorytetowy-czyste-powietrze
  3. Tu znalazłem trochę informacji o nowych zasadach dofinansowania w programie czyste powietrze. https://www.czystepowietrze.eu/aktualnosci/nowe-zasady-programu-czyste-powietrze-wytyczne-progi-dochodowe-i-wysokosc-dotacji Generalnie sporo jest zmian. Podnieśli progi dochodowe w podstawowym dofinansowaniu i zmienili progi dochodowe na osobę w tych kategoriach z podwyższonym dofinansowaniem. Ale mocno odchudzili kwoty dofinansowania. Teraz wymiana tylko pieca jest możliwa w budynkach o zapotrzebowaniu poniżej 120 kWh/(m2*rok). Jeśli zapotrzebowanie budynku jest większe musisz zrobić dodatkowe inwestycje termomodernizacyjne aby osiągnąć poziom (80 lub 120kw) . Jeśli założymy nawet ze budynek spełnia te normy i możemy wymienić tylko kocioł to i tak dofinansowanie (w poziomie podstawowym) to max 50 % kosztów kwalifikowanych i nie więcej niż około 10 tys zł. To ja nie wiem czy to się opłaca biorąc pod uwagę różnice w cenach kotłów na Słowacji i cała ta papierologię (ocena energetyczna budynku, faktury wnioski itp) . Dziwne że na tej liście są kotły Attack ale tylko w wersji 25 i 35 kw (dpx slx z lambda lub profi) ale już tych 30 kw nie ma https://lista-zum.ios.edu.pl/
  4. No ale to oznacza, że decydując się na kocioł ze Słowacji: - w najgorszym razie "nie" będzie dotacji - "nie" obowiązuje gwarancja (mam nadzieje że będzie chociaż rękojmia o czym wspominałeś) Poza spełnieniem kwestii legalności to sporo tego "nie" 🙂 Tak więc każdy musi sobie sam policzyć.
  5. Dzień dobry Taki kocioł na Słowacji kosztuje 2611 euro czyli przy euro około 4.3 wychodzi 11300 PLN. Biorąc pod uwagę cenę w Polsce 15000 PLN (30 kw) wydaje się być super promocją. https://www.stavebninyonline.sk/index.php?target=categories&category_id=2287&page=2 Na tym przykładzie widać jak te wszystkie dopłaty itd deregulują rynek. Realna cena takiego kotła to pewno około 10 000 PLN albo i mniej ale ze względu na dopłaty ceny drastycznie rosną. Dopłaty nie są dla kowalskiego tylko dla firm - to taka zawoalowana pomoc publiczna. Dlatego przepisy narzucają dodatkowe obostrzenia aby rynki krajowe się nie przenikały. I na tej samej stronie znalazłem taki zapis (poniżej). Czyli rozumiem że nawet jak nie chce tych dopłat (albo mi nie przysługują) to i tak nie mogę kupić kotła na Słowacji z Gwarancją? Dobrze rozumiem? Ważna informacja! Sprzedajemy wyłącznie kotły przeznaczone na rynek słowacki ! Dlaczego to jest ważne? Każdy producent elementów grzejnych musi spełniać rygorystyczne normy bezpieczeństwa (zarówno europejskie przepisy, jak i normy krajowe) obowiązujące na poszczególnych rynkach. Oznacza to, że kocioł przeznaczony na konkretny rynek zagraniczny musi zostać przez producenta dostosowany do danego rynku zgodnie z odpowiednimi normami, ale taki kocioł nie będzie spełniał normy STN obowiązującej na terenie Republiki Słowackiej . Dla Ciebie jako klienta oznacza to, że kocioł, który nie jest przeznaczony na rynek słowacki, nie może zostać uruchomiony przez autoryzowanego serwisanta (nie może on oficjalnie uruchomić urządzenia, które nie spełnia normy STN obowiązującej na terenie Republiki Słowackiej) i taki kocioł nie jest objęty serwisem gwarancyjnym na terenie Republiki Słowackiej. Czy mogę to obejść (kupując kocioł poza Słowacją, ale ukrywając go przed technikiem serwisowym)? Oczywiście, że nie! Każdy kocioł musi mieć unikalne oznaczenie numeryczne zawierające informację o kraju użytkowania . Serwisant dokonuje uruchomienia urządzenia, w tym odnotowuje interwencję przy urządzeniu zarejestrowanym w serwisie konkretnego producenta pod konkretnym numerem kotła.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.