Skocz do zawartości

Zerik

Forumowicz
  • Postów

    6
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia Zerik

Żółtodziób

Żółtodziób (2/14)

  • Miesiąc później
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Pierwszy post
  • Starter dyskusji

Najnowsze odznaki

4

Reputacja

  1. Mógłbym się wycofać z węgla i faktycznie używać pieca wyłącznie do spalania drewna, ale skoro to i tak nic nie zmienia w temacie wymogu dołożenia jeszcze buforu to chyba jednak mocno się zastanowię czy nie zostać już wyłącznie przy ogrzewaniu gazowym a postarać się szybciej docieplic budynek.
  2. Miejsce by sie znalazlo, ale dolozenie buforu to tez przerobki w instalacji i koszty beda łącznie juz srogie.. A planowalem jednak zakup kotla z wlasnej kieszeni, a po prostu z czystego powietrza skorzystac za rok/dwa ''jedynie'' w celu ocieplenia scian/stropu/fundamentow, ale z tego co sie orientuje to nawet wystepujac tylko o dotacje na ocieplenie scian, musze miec zgodne z programem zrodlo ciepla, czyli kociol 5 klasy i tu znow wracamy do punktu w ktorym nawet jesli kupie teraz np. Ogniwo classic DS 5 klasy to bez bufora nie uznaja mi go jako 5 klasowy i nie dostane dofinansowania na ocieplenie..
  3. Poprawcie mnie jesli sie myle, ale chyba w tych planach skorzystania z dotacji na termo modernizacje z programu czyste powietrze po zakupie takiego kotła nici jesli nie mam bufora(mowa tu o dotacji w przyszlosci na docieplenie budynku a nie wymiane zrodla ogrzewania). Umknelo mi to, a przegladajac teraz oferty roznych producentow widze informacje, ze wymagana jest praca z buforem, wiec obawiam sie, ze jesli taki kociol pracowalby u mnie bez bufora to bedzie traktowany jak bez klasowy..
  4. Z aplikacji wychodzi mniej więcej cos takiego, aczkolwiek tak jak wspomnialem dom nie ma jednolitej grubosci scian oraz materialu z ktorego jest zrobiony. 2/3 budynku to konstrukcja z lat 60-70 na zuzlowych pustakach (grubosc sciany to okolo 40cm), a 1/3 budynku zostala dobudowana 20 lat temu z innego materialu i jest tez ocieplona styropianem i tam dwa pomieszczenia co prawda mniejsze niz te w starej czesci nagrzewaja sie o wiele wiele szybciej i duzo lepiej trzymaja temperature, ale obliczenia zrobilem jakby budynek byl w calosci wykonany tak jak stara czesc..
  5. Witam, Zwracam sie do Was o porade dotyczaca wyboru kotła. Posiadam starego kopciucha (Ogniwo 17kW ktory w tym roku po 21 latach w koncu sie rozszczelnił), w tym roku tez zamontowany w kotlowni zostal kociol gazowy dwufunkcyjny - w domysle latem pod CWU, ale tez poczatkiem/koncem sezonu grzewczego zamierzalem grzac gazem, natomiast w miesiace zimowe kiedy temperatura jest w okolicach 0 i ponizej grzac dom(i CWU) jak dotychczas czyli w 70% drewnem i 30% weglem. Dom 100m2 budowany jeszcze w latach 60-70 do grzania jest parter, poddasze jest nie ocieplone i nieogrzewane, jest tez piwnica(rowniez nieocieplona i nie grzana). Jesli chodzi o czesc uzytkowa czyli parter, to tutaj kwestia wyglada tak, ze 1/3 domu to dobudówka, ktora ma ocieplone sciany zewnetrzne, natomiast pozostala czesc jest nieocieplona z zewnatrz(jedynie podczas remontow od wewnatrz byly ocieplane podlogi/sufity czy sciany wata mineralna). Biłem sie z myslami i w sumie jest tak do tej pory czy nie zostac juz wylacznie przy gazie(bo zamontowany kocioł gazowy jest wystarczajcy na ta powierzchnie), przelknac pewnie nie male rachunki za grzanie gazem w zimie przy tak slabym ociepleniu budynku, ale z drugiej strony jako ze opalu mam juz przygotowane na prawie 2 sezony + opcja posiadania 2 zrodel ciepla jednak przemawia do mnie za tym, zeby zakupic nowy kociol. Ocieplenie scian zewnetrznych calego budynku jak i ocieplenie poddasza(a przynajmniej stropu) oczywiscie jest w planie, ale ze to tez spore koszty to chcialem to na spokojnie zrobic pewnie dopiero w 2026(pewnie posiłkujac sie programem czyste powietrze). Instalator jeszcze zakladajac gaz wspomnial mi, ze gdybym planowal kiedys zakup nowego pieca na wegiel/drewno to zebym sie nie sugerowal moca tego starego (wspomnaine 17kW), tylko szukal czegos w granicach 8-10 max 12kW. Widzialem, ze np. MPM ma nawet kotly 6kW, aczkolwiek nie mam pojecia czy bylby wystarczajacy w moim przypadku. Tutaj zwracam sie do Was, moze ktos ma doswiadczenie na tyle aby cos doradzic, badz moze ktos uzytkuje jakis nowy kociol przy podobnych warunkach i metrazu. Z gory dzieki za pomoc.
  6. Dzień dobry, Mam pytanie, bo ktoś tutaj ma doswiadczenia z tego typu kotłami. Mianowicie, z racji, ze dotychczasowy kociol po 20 latach zakończył żywot, a termomodernizacje w postaci ocieplenia scian, stropu itd. planuje dopiero najwczesniej za jakies 2 lata i z racji tego, ze opalu w postaci wegla i drewna mam juz przygotowane na 2 sezony to chcialem zakupic kociol ktory w domysle posluzy mi te 2-3 lata conajmniej. Mam tez kociol gazowy dwufunkcyjny zalozony tego roku ktory domyslnie mial pracowac zamiennie(tzn. przy pogodzie takiej obecnie uzywam jeszcze gazu, ale przy mrozach powiedzmy grudzien-marzec korzystalbym z wegla/drewa) z dotychczasowym kotlem na drewno/wegiel, ale z racji tego ze to stary dom w duzej mierze bez ocieplenia to w tych zimowych miesiacach korzystalbym jeszcze z pieca na wegiel i drewno, do czasu wykonania termomodernizacji. Najtansze kotly (w mocach okolo 10-13kW) jakie widzialem to Ogniwo Classic 10kW za okolo 6000zl, Defro to juz 7-8 tysiecy. Natomiast przegladajac OLX widze ogloszenia z nowymi kotlami o podobnej mocy w kwotach rzedu 4000zl - 4500zl z osprzetem typu sterownik, dmuchawa i z deklaracjami, ze sa to kolty klasy 5. Przyklady takich ogloszen jest sporo olx-> kotly i piece co -> w zakresie 4000-4500zl o mocach typu 10-12kw Podobnych ogloszen jest sporo, wiekszosc z nich nie podaje firmy, a hasla typu "kotly pleszewskie", "kotly z pleszewa" itd . Przyznam, ze z racji tego, ze jak pisalem nie szukam kotła na 10lat i wiecej, a sprzetu na kilka sezonow to mozliwosc zakupu kotla za polowe, albo i dwa razy mniej kusi. Moje pytanie brzmi czy ktos moze ma doswiadczenie z tego kotłami i sprzedawcami? Ciekaw jestem tez jak wyglada ta kwestia klasy 5 tych kotłow, czy to tylko kwestia naklejki ktora kazdy moze sobie nakleic na kotle.. z racji, ze przy termomodernizacji mysle o programie Czyste powietrze, to tez istotne dla mnie, zeby to byl kociol klasy 5, bo tylko w takim przypadku bede sie mogl ubiegac o dofinansowanie na docieplenia.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.