Skocz do zawartości

Ciepelkoo

Forumowicz
  • Postów

    6
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Ciepelkoo

  1. Cześć. Zaczynam pierwszy sezon palenia kotłem MPM DS 14 z buforem 800l. Pomiędzy mam laddomat z wkładką 78 stopni i do tego sterownik tech i-2. Mój hydraulik nie za dobrze orientował się w kwestii elektryki i sterowania takim sprzętem dlatego szukam obecnie najlepszych ustawień (hydraulika jest na pewno w porządku, po prostu starszy gość). Zawór trójdrożny i pompka na dom działa bez zarzutu, nawet na grawitacji idzie gdyby zabrakło prądu. Na jakim algorytmie powinna być podłączona pompa laddomatu w sterowniku tech i-2? Może ktoś ma takie połączenie i poda wgl wartości załączenia, delty, histerezy itd ? I jeśli jest to algorytm z czujnikiem na buforze (styk napięciowy 2) to w którym miejscu (wysokości) powinien się on znajdować ? Bo ogólnie z tego co wnioskuję pompa laddomatu powinna się uruchomić w miarę jak najwcześniej po rozpaleniu i wyłączyć w momencie kiedy kocioł jest zimniejszy niż dół bufora. Ale w takim ustawieniu laddomat wychłodzi bufor. Jeśli da sie znowu czujnik na górze bufora to jeśli góra będzie prawie 90, a dół 60 to zacznie wyłączać laddomat i 'ciągnąć' kocioł do ponad 90 stopni przy min. delcie 1.. wtedy znowu tech wyrzuca alarm, wyłącza laddomat, a kocioł miałczy. Pytam, bo szukam różnych ustawień i mam problem z wychładzaniem bufora. Wczoraj naładowałem bufor do ładnej temperatury 90 góra i 90 dół. Była godzina 22:00. Rano o 5 było 50coś góra i 40 dół. Dlatego szukam kogoś kto ma podobny zestaw z tym sterownikiem. Domek ocieplony 10cm, jedno piętro ze 120m2,grzejniki aluminiowe (około 120 żeberek, nie liczyłem dokładnie, bo drabinka w łazience), bez podłogówki, układ otwarty, palone drewnem bukowym z małą dokładką węgla na przekładkę, żeby był żar. Udało mi się raz, że ciepło od tej 22 utrzymało się do 19 dnia następnego, ale standardem jest, że bufor jest pusty w okolicy 11:00-11:30. Liczyłem, że kupując taki zestaw nie będę miał problemu z tym, że rozpalam wieczorem i ciepło utrzymuje się do następnego dnia kiedy wracam z pracy i po prostu rozpalam kolejny raz.. W obecnej sytuacji mam z tym problem. A w sumie nie ma jeszcze jakiegoś specjalnego zimna.. ps. bufor bez wężownicy
  2. Witam. Chciałbym kupić przetwornice do awaryjnego zasilania, będzie używana może raz w roku, dlatego nie biorę pod uwagę agregatu. W zimę mam akurat akumulatory pod domem od jednej maszyny rolniczej 😅 Do przetwornicy byłaby podłączona pompa co wilo pico 1/4 (20w), siłownik zaworu afriso (nwm,jaki pobór), sterownik tech i2 (15w) i laddomat pompa (drugi bieg, ~60w). Czy coś takiego w wersji `3000w` dałoby radę pociągnąć moją kotłownie ?Https://a.aliexpress.com/_mNp8sEs Nie mówię, że konkretnie ta sztuka i że na pewno z ali, ale są sprzedawane różne wersje mocowe i nie wiem czy szukać 2000w czy 4500w itd. Więc gdyby ktoś mi mógł pod tym względem doradzić to byłbym wdzięczny za pomoc.
  3. Aha 😅 czyli mam zły czujnik przypisany do laddomatu. Zmienię w sterowniku przed następnym paleniem. Przy wkładce 63 którą mam jak ustawie 70 to chyba będzie uruchamiać laddomat i wyłączać co kilka minut. Najlepszą opcją byłaby zmiana wkładki na 72.
  4. Jak zalaczę pompe ręcznie w tech to wygląda na to, że dopiero wtedy jest ten mały obieg kociol-laddomat-powrót do kotła. I po pewnym czasie termostat przepuszcza z bufora jak dobije temperatura. Więc dlatego mam problem z uruchamianiem laddomatu z czujnika na powrocie. Ciepła woda po rozpaleniu dochodzi do laddomatu, ale nie wraca do kotła dopóki ręcznie nie odpalę pompki.
  5. Tak, sterownik tech uruchamia pompę. Czujnik jest zamontowany bezpośrednio na powrocie wody za kolankiem od kotła w stronę laddomatu (żółta kropka na rysunku).Nawet na otwartym krótkim obiegu kotła po rozpaleniu temperatura powrotu wzrosła do 32 stopni, ale jak zamknąłem to spadła na 23 i po ponownym otwarciu już wgl nie wzrosła. Nawet w trakcie palenia na tej rurce powrotnej jest 56 stopni przez obecną wkładkę w laddomacie, czyli będzie wychładzać bufor jeśli dobrze rozumiem Sprawdzałem laddomat i jest podłączony poprawie, pompa jest od strony podłączenia kotła.
  6. Cześć Wszystkim. Posiadam od dwóch miesięcy piec MPM 14kw + laddomat z wkładką 63^ + bufor 800l. Ze sterownikiem tech i2. Ale wiadomo teraz są pierwsze momenty, bo w lato nie było za bardzo jak to przetestować. Mam problem z uruchamianiem i wyłączaniem laddomatu.. Hydraulik założył czujnik na powrocie z kotła i zalecił mi taką wkładke jaką mam. Pierwszym problemem jest to, że zadana temperatura uruchomienia to 40 stopni, ale tzw. mały obieg nie działa.. Po rozpaleniu rura z kotła do laddomatu jest gorąca (+75 stopni, po dłuższej chwili ta do zbiornika wyrównawczego też robi się ciepła), ale laddomat nie puszcza wody na powrót. Więc mój czujnik pokazuje temperature około 23 stopnie.. Jak załączę pompę laddomatu ręcznie to wiadomo wszystko zaczyna działać. Do tego temperatura zadana na czujniku 40 stopni chyba, wychładza później mój bufor, bo po wypaleniu ogrzewa wodę w kotle.. W jaki sposób mogę to rozwiązać ? Czy jeśli mały obieg nie działa z wyłączoną pompką to jest coś nie tak z wkładką laddomatu ? Wkładkę ogólnie pewnie zmienię na 72 na następny sezon, bo już wiem o co z nią chodzi. Ale obecnie zależy mi na tym, żeby pompka laddomatu załączała się wcześnie, żeby był ten obieg, ale, żeby wyłączała się przy tych 70 stopniach, (wgl przy ilu powinna się wyłączać pompka laddomatu, 80? Kiedy ładuje bufor do pełna.) Czy moim jedynym wyjściem jest zamontowanie czujnika temperatury spalin i podpięcie go pod tech i2 i szukanie odpowiedniej temperatury? Będę wdzięczny za wszelką pomoc, bo sam tego nie rozwiążę.. p.s. układ otwarty, żadnej podłogówki, wężownicy, bojlera. Kocioł, drzewo i grzejniki aluminiowe, jedno piętro.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.