Skocz do zawartości

mariowentylarz

Forumowicz
  • Postów

    15
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez mariowentylarz

  1. Najtaniej i najprościej kocioł/grzałka elektryczna. Szczególnie jak masz PV z zapasem.

    Ewentualnie sprawdź, czy nie możesz dać większych grzałek na PC.

    Opcja kolejna, czasem się sprawdza - dodatkowa klimatyzacja split np. w salonie, która może służyć właśnie do dogrzewania w okresie szczytowym. Jednocześnie zapewni chłód latem.

    Kocioł na drewno/inne paliwo stałe sprawdzi się na pewno, ale nie będzie to już rozwiązanie bezobsługowe.

    Z drugiej strony takie awaryjny kocioł na paliwo stałe, to dobra alternatywa na wypadek braku prądu (awarii, wojny itp.). Trzeba mieć jednak na uwadze zapewnienie dodatkowego zasilania (generatora) na pompę obiegową, czy automatykę kotła.

  2. Mniejsza średnica to większe opory i potencjalnie szumy od wysokiego przepływu wody. Na 2 pomieszczenia łącznie to minimum pex20 jeśli mówimy o średnicy zewnętrznej. To już zabawa projektowa zależnie od ilości przyborów sanitarnych, tak żeby zachować odpowiednio niską prędkość wody w rurach.

    VSH - wygląda jak zawór bezpieczeństwa (safety valve) z zaworem zwrotnym. Równie dobrze mógłbym zamontować osobno zawór zwrotny i zawór bezpieczeństwa. 8 bar? Mega dużo. Większość urządzeń jest na max 6 barów i to bym sugerował. Warto sprawdzić na ile maksymalnie jest urządzenie.

    Jeśli to nowy budynek, to lepiej wstawić reduktor ciśnienia za głównym wodomierzem i ograniczyć w ten sposób skoki ciśnienia w całym budynku. Reduktor pozwoli na nastawę ciśnienia, a nie tylko redukcję i upust wody jak w przypadku safety valve'a (zaworu bezpieczeństwa).

     

  3. 9 godzin temu, pawlopawlo napisał(a):

    Zgadza się,zastanawiam się jeszcze czy między szybami też się nie rozszczelniło i brak próżni też się do tego nie dokłada.A czy mostek mógł powstać np.przy niedokładnym obsadzeniu ościeżnicy?Przemarza pianka tudzież jakieś jej braki?

     

    Jak ościeżnica osadzona w zimnej ścianie to tutaj ciepłe obsadzenie nic nie pomoże. Podeślij zdjęcie jak to wygląda.

  4. Wykroplenie w okolicy ościeżnicy okiennej sugeruje mostek cieplny w tym miejscu. Mostek na tyle znaczący, że dochodzi do wykroplenia na powierzchni przegrody. Do tego brak sprawnej wentylacji, duża wilgotność w pomieszczeniu od oddychania przebywających dzieciaków i warunki do wykroplenia idealne.

    Czy tak może być @pawlopawlo ?

     

  5. Wypowiem się z perspektywy projektanta wentylacji - długość jak w życiu - nie jest najważniejsza.

    Opory powietrza są proporcjonalne do prędkości do kwadratu. Co więcej im mniejsza średnica kanału, tym strata ciśnienia jest większa. Zależności jest więcej, więc moim zdaniem warto zlecić projekt specjaliście.

    Wykonawcy najczęściej nie są projektantami, a praktykami - z efektem bywa różnie.

    Profesjonalny projekt będzie uwzględniał nie tylko niski koszt inwestycyjny, ale również, jak nie przede wszystkim akustykę, koszty eksploatacyjne, dostęp do czyszczenia itd.

    Pamiętać należy, że Wykonawca gdy dostanie projekt od Inwestora najczęściej będzie proponował swoje rozwiązania - najczęściej ułatwiające jemu życie :) 

  6. Na pewno coś da. Warto jednak zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa.

    Przykładowo, z racji tego, że urządzenie to pracuje na zmianę nawiewając powietrze z zewnątrz oraz wyrzucając powietrze na zewnątrz będzie okresowo powodować nadciśnienie i podciśnienie.

    Jeśli urządzenie montujemy w pomieszczeniu z kominkiem to może dojść do zaburzenia ciągu kominowego i cofania się spalin. Warto to mieć na uwadze.

  7. Dzień dobry,

    Chciałem się przywitać na forum. Profesjonalnie zajmuję się kwestiami cieplnymi oraz branżą sanitarną (głównie HVAC).

    Chętnie dzielę się wiedzą. Często poruszam tematy cieplno-wilgotnościowe, które zahaczają o ogrzewanie, wentylację itp.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.