Skocz do zawartości

mircio26

Forumowicz
  • Postów

    95
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia mircio26

Entuzjasta

Entuzjasta (6/14)

  • Od roku na pokładzie
  • Miesiąc później
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Współtwórca
  • Oddany Unikat

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Dużo by tu pisać na temat pomp. Ja mam Atlantic i to urządzenie rządzi się swoimi prawami. Generalnie ta pompa jest do podłogówki, a nie do grzejników, a do tego jeszcze gdy jest przewymiarowana. Chciałem tylko tylko stwierdzić, że przy za dużej pompie takiej jak moja, gdy się wyłączy, a ma się duży bufor to ten postój może być większy, a temperatura z powrotu mimo że niższa jakieś ciepło daje i w rezultacie nachylenie krzywej może być mniejsze. Moja pompa producentowi sie po prostu nie udała. Ona nie startuje od spadku temperatury na zasilaniu (wynosi 1*C fabrycznie bez możliwości zmiany) co przy grzejnikach jest niemożliwe (podłogówki OK) lub wymuszonego czasu zatrzymania. Czyli wyższe temp zewn zamiast wydluzac cykle miedzy załączeniami to skracają. Taka to konstrukcja
  2. I tu Kolego masz rację, że lepiej jak wraca zimna woda i modulacja nadąża za temperaturą układu. I to, że przy buforach pompa wyłączy się na defrost, a za chwilę z uwagi na temperaturę obiegu- również masz rację. Tak się dzieje u mnie. Tylko pamiętaj, że duży bufor spowoduje to, że temperatura zasilania będzie mogła być mniejsza dla utrzymania temperatury w budynku, gdy pompa robi przestoje. A to, że przewymiarowana pompa bierze więcej prądu to trzeba by było sprawdzić wymieniając na mniejszą. Pewne jest natomiast to, że cykli włączeń jest dużo więcej. Ja przy grzejnikach, przewymiarowanej pompie, gdzie powinna być pewnie koło 8-9kW, a mam 11kW, po zastosowaniu buforów, z 2-3 startów na 1h (przy temp zew ok. 5-8*C) zszedłem do 1 uruchomienia co 1h i 10min, a przy 1*C start co 1h i 40 min. Przy temperaturze zewnętrznej -2*C pompa wkręca się do 40% po starcie. Czas przestoju ma 45min. Podsumowując: jeśli ma się dobraną pompę prawidłowo to nie kombinować. Mnie zmusiła sytuacja. Moje modyfikacje były trochę kosztowne, ale nie miałem wyjścia - fachowcy!
  3. Twoim buforem tu jest podłogówka
  4. Równoległe to chciał Ci pewnie zamontować aby uchronić się przed ewentualnym złym doborem mocy pompy i niewystarczającym przepływem układu. Oczywiście każde zwiększenie zładu, to jest na plus przy defroście. W Twoim przypadku, jeśli masz pompę dobrze dobraną to wg mnie zbędny gadżet. Bufor na powrocie spowoduje to, że schłodzona woda na zasilaniu, trafi do bufora na powrocie i po lekkim zmieszaniu, temperatura powrotu będzie trochę wyższa, co spowoduje to że pompa nie będzie musiała się wysoko wkręcać aby podgrzać wodę do temperatury zasilania wynikającej z krzywej grzewczej. Jeśli chcesz tak mniej- więcej zobaczyć jak się zmieni temperatura po zmieszaniu to gdzieś w internecie jest kalkulator temperatury wody po zmieszaniu różnych temperatur.
  5. Nic nadzwyczajnego. Taki spodek jest normalny. Ja mam pompę Atlantic przewymiarowana i na powrocie mam dwa bufory 500l (łącznie) + ok 100 l instalacji. Instalacja 100% grzejniki. U mnie przy takiej pojemności buforów pompa praktycznie nie odczuwa defrostu, bo po jego zakończeniu praktycznie wraca na to samo obciążenie co przed.
  6. Cześć Doradźcie mi proszę grzejnik do łazienki pod pompę ciepła. Obecny grzejnik to Terma WARP S 1100x500 - jest za słaby. Jak grzałem na ekogroszek to nie było problemu. Obecnie w łazience jest trochę chłodno. Max wysokość grzejnik który się zmieści do sufitu to 1350mm. Zasilanie grzejnika najlepiej dolne zespolone.
  7. A powiedzcie mi - z powyższych wykresów 80Hz to odpowiada jakiemu obciążeniu sprężarki w %?
  8. Cześć. Ja tak miałem tylko na Atlanticu. Defrost co 40min. Z 2,5kg czynnika było 1,5kg. Po uzupełnieniu jak ręką odjął
  9. Sezon grzewczy się praktycznie skończył i teraz jest chwilę czasu aby usunąć niedomagania układu. Tak jak już wcześniej wspominałem, mam przewymiarowaną pompę. Założyłem bufor równolegle i trochę rozwiązało to mój problem. Za buforem pompką steruje termostat pokojowy poprzez sterownik Tech I-2. Trochę rozwiązało mój problem ponieważ pozostaje jedna ułomność tej pompy jakim jest brak możliwości ustawienia histerezy na zasilaniu, co powoduje, że pompa aby zatrzymała się na postój, to albo musi przebić temperaturę nastawy, że po wymieszaniu w buforze nie spadnie temperatura na zasilaniu poniżej temperatury z krzywej, w przeciwnym razie włączy się 2-3 razy zanim dobije. Zastanawiałem się czy nie można zarządzać pracą pompy poprzez zewnętrzny sterownik (w moim przypadku Tech) poprzez styki ex1 ex2 ex3 w pompie. Histerezę bufora ustawiłbym sobie na Tech-u, a ten poprzez styk napięciowy lub bez dałby zezwolenie na start pompy. Czy może ktoś ogarniał taki sposób sterowania? Proszę o podpowiedź.
  10. Pytanie do użytkowników tejże pompy, czy ktoś zaobserwował ile włączeń macie na godzinę? Czy faktycznie, jak zadać takie pytanie w Google to wyskakują strony gdzie opisują tak: Aby zapewnić prawidłową pracę pompy ciepła, sprężarka powinna włączać się dwa lub trzy razy na godzinę. Wówczas urządzenie może pracować stabilnie i z najwyższą efektywnością. Jakie jest wasze zdanie?
  11. Też planuje sobie rozbić na dwa obiegi tylko obydwa grzejnikowe. Na jeden muszę dać trochę wyższy parametr bo to parter, mniej okien- generalnie chłodniej. Męczy mnie ta pompa, bo ona w parę minut dobija bufor, mimo że obiegi pootwierane. Nie robiłem jeszcze tego, ale chyba wezmę pirometr i zacznę mierzyć zasilanie i powrót na grzejnikach i je pokryzować aby ogarnąć deltę, może coś to pomoże.
  12. Nigdzie nie mogłem tego znaleźć, czy ma faktycznie zaprogramowaną histerezę wody zasilającej. Przy wpływie temperatury wew od 10 do 90% na pewno,gdy tylko temperatura spadnie od zadanej o 1* czyli np. Zadana 38, spadło na 37 to pompa startuje, chyba, że jeszcze nie minął minimalny czas zatrzymania sprężarki, jeśli natomiast minął to na 100% wystartuje. Jeszcze obserwuje, ale wydawało mi się, że przy tych wskazanych przez Ciebie ustawieniach czyli: wpływie temp wew 100%, również wystartuje po spadku o 1*. W moim przypadku wówczas popracowała 5 min, dobiła do zadanej, a nawet ją przekroczyła o 1* i stop. Wytłumacz mi jak masz zgrane termostaty od pomp obiegowych względem PC. Jaka temp wew zadana na pompie, a jakie na termostatach i jakie histerezy Potwierdzam, nie ma żadnej histerezy 2-3*. Zasilanie spadło o 1* i pompa wystartowała. Tatar2305 wysłałem Ci wiadomość na Priv. Jeśli nie byłby to problem to prosiłbym o odpowiedź. I jeszcze jedno pytanie. Czujnik zasilania masz na pompie czy przeniosłeś go na bufor?
  13. Mam obecnie na próbę zmienione: nastawa temp wew 22.5C, max temp wyjścia 37*, wpływ 100%. Pompa się zatrzymała, pompa obiegowa również. I teraz jest tak: mimo, że temp wewnętrzna spadła do 22.3* to pompa w dalszym ciągu nie wystartowała. Tatar2305 czy Ty na pewno masz ustawiony wpływa na 100%? Widzę u Ciebie na wyświetlaczu krzywą grzania, a ta jest widoczna do 90%, a przy 100% znika
  14. Teraz mieniłem i mam 38. Wcześniej grzałem na krzywej
  15. Wydaje mi się, że u mnie sprawę załatwiło by przeprogramowanie sterownika, aby ten dawał zgodę na start jeśli temperatura zasilania spadnie 3-4 stopnie, a nie jak teraz ma to mniejsze od razu po spadku 1*. Ale czy to jest możliwe to nie wiem. Trzeba by było Siemensa odpytać.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.