Skocz do zawartości

KrzysztofOwoc

Forumowicz
  • Postów

    14
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez KrzysztofOwoc

  1. Między rozdzielaczami a pompami są rury z tworzywa, średnica zewnętrza 26 mm, wewnętrzna chyba 20. Jeśli to tłumienie, to czemu objawia się tylko podczas grzania cwu?
  2. Nie znam dokładanych wartości, ale podłoga ma ok 60 mkw, jest 6 w miarę równych pętli, po 10 mkw na pętlę (rozłożona co jakieś 15 cm). Czyli zgrubnie szacując dłuższa pętla może mieć ok 100m
  3. Mam po 6 pętli na rozdzielacz. Dwa rozdzielacze, po jednej pompie obiegowej do każdego.
  4. Przepływy są dość niskie - przy pompach na 3'cimbiegu ok 1 l/min
  5. Próbowałem zmieniać biegi np. lewa pompa na I, prawa na III - wtedy zwiększa się moc (przepływ) na pompie (w stosunku do III biegu na obu) Afrizo ATM 361, zawór trójdrożny termostatyczny Ręcznie, są na stałe rozkręcone na max (im dłużej się nad nimi zastanawiam, tym bardziej jestem przekonany że to błąd w komunikacji z hydraulikiem, ale to osobny temat)
  6. Dzień dobry, Zastanawia mnie szum dochodzący z instalacji, z pomp obiegowych (zmniejsza się też wtedy ich moc, wyświetlana na obudowie). Z tego co zaobserwowałem występuje on tylko gdy grzana jest CWU. Wtedy zawór trójdrożny jest przestawiany z bufora CO na bojler CWU. Pompy pozostają nadal podłączone do bufora CO, więc przepływ wody powinien odbywać się normalnie - tylko bufor nie jest dogrzewany. Głośniejsza praca ustaje, gdy zawór wraca znowu do pozycji grzania bufora CO. Pompy są ustawione na bieg "najniższa charakterystyka przy regulacji stałej ciśnienia (CP1)". Dokumentacja: https://malec-pompy.pl/wp-content/uploads/2022/03/INSTRUKCJA_EPO_Malec-Pompy.pdf Czy to jest objaw który powinien niepokoić czy normalna praca? Jakie mogą być przyczyny? Uproszczony schemat układu: Film z głośną pracą: I z normalną pracą:
  7. Czyli jeśli go zlikwidować zamiast rozkręcać, to zwiększyłby się przepływ, a co za tym idzie szybciej nagrzealby się pomieszczenia?
  8. Szczerze mówić nie wiem, znam się na ogrzewaniu tyle co przeczytałem w internecie (i jakieś podstawy jeszcze ze szkoły). Taką miał wizję hydraulik który montował piec gazowy (wtedy jeszcze nie było pompy ciepła). Znalazłem kiedyś ten zawór w filmiku: Nastawiałem nim temperaturą przy wygrzewaniu podłogi, a teraz jest rozkręcony na 6
  9. Dorzucam na szybko zrobiony schemat, czarna linia ciągła to zasilanie, przerywana to powrót. Na niebiesko sterowanie. Pompa ciepła i piec gazowy (nie działa - nie ma przyłącza i pewnie długo jeszcze nie będzie, bo gazownia mimo podpisania umowy nie chce go zrobić - i stąd całe zamieszanie, montowanie pompy ciepła w budynku który nie był pod nią projektowany) docelowo mający być źródłem szczytowym. Zawór trójdrożny do przełączanie pomiędzy buforem CO a CWU. Potem dwa zestawy z zaworem trójdrożnym, mieszającym termostatycznym i pompą obiegową na piętra. Starałem się oddać ogólną koncepcję układu. Pominąłem sporo elementów które chyba nie mają większego znaczenia. Nie znam się też na hydraulice więc mogłem pomieszać nazwy.
  10. Rurki są co 15 cm (patrząc po zdjęciu trzy małe czerwone kratki) Na podłodze są panele winylowe (4mm grubości) z podkładem do podłogówki (axton 0,006 m²K/W). W łazience płytki gresowe. Jeśli chodzi o ocieplenie od góry to poddaszu jest wełna mineralna 30 cm, ściany to pustak 25cm i styropian 15 cm. Od dołu jest chyba 10 cm styropianu, ale tu akurat nie jestem pewien, musiałbym poszuać (nie ma piwnic, dom stoi "na ziemi"). Tak, tylko u mnie zaraz za pompą jest bufor 200l bez wężownicy, także chyba niewiele pomoże w budynku. Między buforem a podłogówką są dwie pompy Malec EPO 25-6-180 (spróbuję narysować schemat i wrzucić). Właśnie z tymi schematami to jest problem, nikt ich nie ma, nawet jak ma to nie chce dać do wglądu, a jak już jakiś wybłagam to zazwyczaj nie przedstawia mojego domu, tylko ogólnie coś mniej więcej podobnego...
  11. U mnie jest PEX16 (16 mm średnicy zewnętrznej) z rozdzielacza na podłogówkę. Trochę mi się nie podoba pomysł podciągania temperatury źródła (pompa ciepła) czy ustawiania pompy obiegowej na maksymalną moc - zapłacę więcej za prąd. Miałem nadzieję, że da się to poprawić jakoś "hydraulicznie". To może jednak da się inaczej regulować te rotametry (pytania 1 w pierwszej wiadomości)?
  12. Ok, chciałem zapytać czy to że przy maksymalnym ustawieniu pompy obiegowej, przebiegi do 1,5 l/min to nie problem (jeśli np okaże się że w większości pomieszczeń jest za zimno nie mam już jak zwiększyć przepływu)
  13. Dzień dobry, Jakie powinny być ustawione przepływy na ogrzewaniu podłogowym? Na zdjęciu poniżej belka rozdzielacza, 6 pętli (ogrzewają parter, ok 60 m2). Ogólnie instalacja znajduje się w domku jednorodzinnym, parter + piętro, 100% podłogówka, dwa obiegi z dwoma pompami, zasilane pompą ciepła z buforem co. 1) Jak regulować układ taki jak zdjęciu? Z tego co widziałem przeważnie na rotametrach są plastikowe opaski do regulacji przepływu. U mnie ich nie ma, nie chce na siłę kręcić, żeby nie popsuć. Do tej pory kręciłem tylko niebieskimi kurkami na powrocie (zgodnie ze strzałkami +/-). Coś tu nie zostało założone, czy to po prostu taki model, że ustawia się tylko na belce powrotu? 2) Przy maksymalnym rozkręceniu niebieskimi kurkami, przepływ na pętlach to 1 - 1,5 l/min przy pompie obiegowej ustawionej manualnie na najwyższy możliwy bieg. I znów, w internecie zazwyczaj spotkałem się z tym że maksymalne nastawy to 2-3 l/min. Czy to taki urok instalacji czy powinienem się niepokoić i podjąć jakieś kroki zanim sezon grzewczy zacznie się na dobre? Zdjęcie rotametru przy wyłączonej pompie, ma na celu pokazanie z bliska modelu do pytania 1.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.