Skocz do zawartości

Dawid5

Forumowicz
  • Postów

    18
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Dawid5

  1. Hej Dzięki za odpowiedź. 1. Czy Inwerter jakiś konkretny współpracować może z takimi grzalkami, czy każdy? Czy musi mieć minimalne wymagania? 2. Sterownik o którym piszesz jakich szukać i gdzie można coś takiego kupić, co polecasz? Tak przez www lub aplikacja na telefon jak będzie wsparcie możliwość ustawien - super by było. Ważne żeby można było określać dni i godziny pracy grzałek oraz aby najpierw była autokonsumpcja urządzeń w domu a nadwyzka tylko i wyłącznie na grzalki. 3. Grzalki rozumiem z termostatem i anodą magnezową rozumiem? Przy grzałce 6kW jestem w stanie nagrzać bufor z 40stopni do 70stopni w 5h i w "okienku" nocnym 22:00-6:00 się spokojnie zmieszczę zimą. Rozbić to na 2 grzalki góra i dół, czy jedna grzalka na środku będzie ok? Niechcialbym żeby połowa bufora była niedogrzana. 4. Montaż najpierw grzałek z termostatem i ich podlaczenie do sterownika, a potem montaż PV+Inwerter czy na odwrót, czy nie ma to znaczenia? Niechcialbym kolidować rozwiązania później. 5. Jeszcze jednak ważna kwestia moc przylaczeniowa i moc umowna w budynku to 14kW. Czy w związku z montażem PV 9kwp i grzalki 6-7kW powinienem zwiększyć moc przylaczeniowa i umowna, czy jedno z drugim nie ma znaczenia?
  2. Witam Planuje montaż PV na dachu + do tego Inwerter. Jednakże oprócz autokonsumpcji na codzienne użytkowanie chce z naprodukcji korzystać i przekazywać prąd do grzałek elektrycznych, które będą podłączone do bufora 1000l. I teraz główna kwestia instalację PV planuje 8-9kwp(tyle sie zmieści na dachu), chce to połączyć potem z grzalkami. Znalazłem taki zestaw na allegro(konkretnie przetwornica),link https://allegro.pl/oferta/zestaw-do-grzania-wody-w-bojlerach-1650w-4-pv-mono-11746551729?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_dio_przemysl_pla_pmax&ev_campaign_id=17961365656 Pytania: 1. Czy moc paneli nie będzie zbyt duża wzgledem takiego rozwiązania solarnego? 2. Czy instalacja musi działać w sposób taki PV-->Inwerter-->Przetwornica-->Grzałki do bufora, czy zamiast przetwornicy jest Inwerter który zastapi mi przetwornicę? 3. Jak tym sterować? Zależy mi żeby nadwyzka z autokonsumpcji była przekazywana na grzalki i żeby grzalki grzały bufor do określonej temperatury (65-70stopni), po czym się wyłączały i kolejne nadwyzki szły do ZE. Obecnie bufor jest podłączony do kotla na pellet i automatycznie się załącza, gdy temperatura spadnie do 40stopni i dobija do 70stopni, po czym się wygasza (do bufora i kotla na pellet sa podlaczone kable, ktore mierza temperature bufora góra i dół). I czeka ponownie aż spadnie temperatura na buforze do 40stopni. 4. Większość firm z PV nie instaluje takich kompleksowych rozwiązań, czy jest ktoś z woj. Dolnośląskiego lub Opolskiego kto byłby chętny podjąć się takiego montażu do zamontowania grzałek wraz z możliwością sterowania(chciałbym mieć możliwość ustawienia godzin taryfy nocnej żeby w okresie zimowym kiedy nie ma w ogóle uzysku z PV,grzać także ewentualnie w taryfie nocnej 22:00-6:00)? Dzięki za wszelkie podpowiedzi i odpowiedzi.
  3. Tutaj na zdjęciu zaznaczono na czerwono jedna rura cieplej wody druga zimnej
  4. Zaznacz mi na zdjęciu w którym miejscu powinna być ta pompa zamontowana + jaki model dobry wybrać? Nie rozumiem tylko dlaczego na wejściu podłogówki u góry jest bardzo gorąca woda ( skoro nie ma pompy która do góry by pompowała wode) zdjęcie poniżej Dodatkowo wygrzewa pojedyncze pomieszczenia? Odnośnie 2flaszek nie ma problemu, muszę znaleźć teraz fachowca do zrobienia tego. Chyba, że jesteś gdzieś z moich okolic to wtedy się dogadamy (Priv)
  5. 1. Pompy są trzy przy każdej z podłogówek (góra i dół) + trzecia na zdjęciu nr 3 która jest umieszczony miedzy piecem na pellet a buforem( zalaczajaca sie przy 55stopniach pieca), innych nie mam. 2. Tak jest to esbe vta 322 - odkręcałem go jeszcze nawet dziś i zgodnie z instrukcja skręcałem maksymalnie w tą stronę--> służy do tego jak mocno ciepla woda jest w kranach.
  6. 1) Bypass nie ma wejścia na klucz tzw ampułowy - jest odkręcany na dole na górze, sama ręką. 2) Temperatura od 22:00-13:00 dziś wzrosła z 22stopni do 24stopni (wszystkie powyższe ustawienia bez zmian) 3)Kierunek pompy i przepływów jest tak jak na tej instrukcji wysłałeś od góry w tą stronę--> (słychać ta wodę) 4) Bufor 1000l jest zasialny kotłem na pellet do temperatury 70stopni po czym wygaszany. Jak histeryza spadnie do 40stopni wtedy załącza się ponownie. 5) Pompa na dole przy piecu załącza się przy 55stopniach dopiero i wtedy zaczyna pompować wodę do bufora. Po wygaszeniu bufora wyłącza się. 6) Schemat instalacji w kotłowni
  7. Godzina 22:00 pompa 2 bieg, rotametry 6 z 8 uruchomione przepływ na otwartych od 1.5-2.0 l. Temperatura ustawiona na 35stopni. Temperatura obecna 22stopnie na termometrze przy rozdzielaczu. Czekamy... Zdjęcia bypass
  8. No to mogę albo na 3biegu na silownikach zmniejszyć doplyw na 1-2l lub zmniejszyć obroty pompy na 1bieg wtedy wszedzie poziom 1l. Co lepsze zatem? Od zmian w ciągu dnia żadnej różnicy nie ma, ciągle ta sama temperatura czyli 22stopnie. Jednakże na dole na 1 biegu (przeplyw 1l) niezależnie od temperatury na dworze i jak mocnych mrozów utrzymuje zadana wartość na o wiele większej powierzchni podłogówki, nawet zwiększając wartość z domyślnych 25stopni do 30stopni na 100m2 na 1 biegu pompa daje rade wygrzać pomieszczenia i podbic temperature w ciagu 24h(nawet zinny garaż w którym mam podlogowke). Moim zdaniem coś innego jest przyczyna, bo odkręcając tylko grzejnik łazienkowy + łazienkę dogrzewa bardzo szybko w ciągu całego dnia do wysokiej temperatury, lecz przy większej ilości pomieszczeń ma problem. Skoro pompa podbija temperaturę na wybranych pojedynczych pomieszczeniach, to winowajcą chyba jest sama podłogówka (gdzieś najwidoczniej ta woda się zatrzymuje i ma problem)
  9. Ok zakręcone pokrętła zaznaczone na żółto powyżej góra i dół. Co z pokrętłem na biebiesko zaznaczonym, czy nie ma on znaczenia?
  10. Temperatura na rozdzielaczu (białe pokrętło) jest ustawiona na 40stopni, pompa 3 bieg. Silowniki/białe pokrętła na dole odkręcone maksymalnie,leżą tylko nieruchomo. Odnośnie rotametrów to przekręciłem maksymalnie jak się dało w stronę od siebie --> . Przekręcając w stronę do siebie <-- poziom przepływu spadał z 3 na na 2 lub 1. Podsumowując przy odkręconych 6 rotametrach przepływ na 5 jest między 2,5-3, a na jednym jest poziom 2 - pompa działa na 3 biegu ciągle. Odpowietrznik automatyczny zakręcony maksymalnie nic nie kapie. Obejście baypassowe (srebna rurka) są dwa pokrętła góra i dół odkręciłem oba na maxa. Pozostaje rozumiem czekać aż temperatura zacznie wzrastać? Zdjęcie regulatora z ustawiona temperatura Zdjęcie na żółto zabezpieczenia baypassowe odkręcone a na niebiesko zaznaczone pokrętło ma być zakręcone czy odkręcone?
  11. Wszystkie na które puszczam wodę czyli 6 z 8, na 3 biegu pompy są wszystkie rotametry w okolicach 3, jeden jest w okolicach 2. Ogólnie na pompie obecnie wskazuje 22-23 stopnie i minimalnie czuć ciepło w każdym z pomieszczeń ogrzewanych wzgledem pomieszczeń nieogrzewanych, lecz pompa nie chce ruszyć do wyższej temperatury. Tak jak pisałem wyżej pozostawiając 1 lub maksymalnie 2 pomieszczenia do wygrzania pompa daje wtedy radę i podnosi temperaturę do zadanej, przy większej ilości odkreconych rotametrow temperatura gwałtownie spada, słychać że chodzi szybciej pompa, doplyw wody do instalacji takze idzie i wg mnie praca jest prawidłowa.
  12. Niestety nie ja zlecałem wykonanie podłogówki tylko poprzedni właściciel, nie mam także schematu. Z tego co piszesz i wymogi jakie są: "Długość jednej pętli powinna mieć maksymalnie: 80 metrów bieżących dla rur o średnicy 14x2 mm 120 mb - dla rur o średnicy 16x2 mm 150 mb - dla rur o średnicy 20x 2,25 mm" Czy przyczyna zatem może być zbyt duża ilość mb rur? A jeśli tak to jak ewentualnie jestem w stanie to zweryfikowac bez schematu podłogówki, są jakieś urządzenia do tego? Edit. Parter tam gdzie jest podłogówka ma ok 100m2, a piętro ok 83m2 - patrzę na powierzchnię użytkowe pomieszczeń z projektu. Nie mam tak jak wyżej pisałem schematu położenia rur. Jednakże na dole jest większy metraż do ogrzewania i pompa daje rade na 1 biegu. A na górze nawet przy odkręconych nie wszystkich pomieszczeniach nie podnosi temperatury przy 3 biegu.
  13. Witam Posiadam dom z samą podłogówką (góra i dół). Ogrzewanie piec na pellet + bufor 1000l. Problem jest z podłogówką na piętrze, a mianowicie czy chodziła by pompa na 1 czy na 3 biegu nawet cały dzień nie podnosi temperatury do zadanej. Na parterze na 1 biegu pompa bez problemu podnosi temperaturę do ustawionej na pokrętle i ja utrzymuje cały czas i to na 5 pomieszczeniach. Odnośnie piętra to pompa odpowietrzona oraz rotametry widać że chodzą prawidłowo (1 czy 3 bieg zasysa więcej wody). Przy ustawieniu tylko np. 2 pomieszczeń do ogrzania na górze (np. Łazienka + grzejnik łazienkowy), pompa dobija do np. 40 stopni, wygrzewa fajnie pomieszczenia, ale jak odkręcę dodatkowe pokrętła na rotametrach inne pomieszczenia do wygrzania, to nagle spada bardzo szybko,lecz nawet po 1 czy 2dniach (na 3 biegu) nie jest w stanie dobić do wyższej temperatury. Strzałka czerwona zaznaczyłem pokrętła na rozdzielaczach, które służą do odpowietrzania. I tak na dole odkręcając pokrętło przy włączonej pompie nic nie kapie z wody. Na piętrze sączy się woda i nie przestaję kapać, dopóki nie zakręcę, syczenia powietrza nie słychać, tak jak pisałem wyżej pompe odpowietrzalem odkręcając śrubę i zlewając wodę i ponownie ja włączając. Szukam przyczyny lecz nie mogę jej znaleźć, czy pompa na górze jest zbyt słaba może, lecz to ten sam model co na dole, która świetnie sobie radzi. Żadnych dziwnych odłogsów przy pracy pompy nie słychać. Podłogówka dół Podłogówka piętro
  14. Doszly nowe pomysly. Rozważam zakup i montaż fotowoltaiki + grzalek. Główne pytanie to czy przy zakupie foto(poniżej 10kwh bo taka moc wyczytalem w internecie dogrzeje bufor w pelni 1000l bez strat), ma jakikolwiek sens? Zużycie mam ok 4kwh/rocznie samej energii. Na 10kwh obecnie brak funduszy czy 5,6,7kwh ma jakikolwiek sens? A resztę dogrzewać kotłem? Kolejna kwestia to czy w przypadku foto+ grzalek - sens ma taryfa g12 i jak to się przekłada względem g11?
  15. Nie mam niestety miejsca na montaż bojlera w kotłowni nawet na takiego malucha 200l. Czy bufor ma wbudowana wężownice cwu - tego nie wiem podeślę później zdjęcia jak to wygląda u mnie. Odnośnie pompy mieszającej wodę w buforze,mam obecnie z kotla na pellet połączone kabelki (góra i dół) do bufora ,które pobierają temperaturę górna i dolna z bufora i przekazują informacje do kotla czy dalej ma palić pelletem. Jak dobija góra i dół do 70stopni wygasza się. Rozumiem ta pompa mieszająca wodę jest pomocna przy zastosowaniu grzałek i pilnowaniu aby cały bufor miał stała temperaturę a nie tylko góra?
  16. Ok masz rację, realnie 3.5kwh/10kg pelletu da mi z 40 do 70 stopni, co przy kwocie pow. 2tyś zł za pellet staje się dopiero nieopłacalne, lecz nadal G12 jest lepsze,przy obecnych cenach. Przy wyliczeniach z 30stopni do 70stopni wychodzi oplacalnosc dopiero przy cenie pelletu powyżej 2.6tys/tonę (przy sprawności kotla 3.5kwh) - przeliczając niezależnie od mocy grzałek, jednakże zakres od 40 do 70stopni przy pełnym buforze i włączonych podlogowkach w zupełności wystarczał, nie ma potrzeby u mnie robienia większej histeryzy. Bufor nie mógłby mi spaść do temperatury 25stopni z racji iż woda użytkowa do kąpieli będzie zbyt zimna. Wychodzi z tego, że im niższa histeryza tym zwiększa się oplacalnosc na rzecz G12. W zimie zamykam się z tego co liczę w lepszej opłacalności pelletu,jeśli jest pow. 2k, a latem przy histeryzie 10stopni z 40 do 50- tylko kapiel głównie)- 1 raz dziennie wychodzi mi 6.72zl*100workow pelletu(35kwh- 10kg)=672zl (powyżej tej kwoty pellet jest nieopłacalny), nie licząc kosztów rozpalenia pelletu. Prosba o weryfikację przeliczeń czy dobrze to policzyłem.
  17. Hej Tak faktycznie zapomniałem doliczyć koszty dystrybucji u mnie 0.20zl/netto/kwh, czyli łącznie (0.26+0.20)*23%*35kwh=19.80zl (19.80*67 worków po 15kg pelletu)= ok 1330zl + większe zużycie w taryfie G12 dziennej to max wszystko powyżej 1500zl ceny pelletu staje się dla mnie nie opłacalne. Moc umowna na fakturze: 14Kw Ilość faz: 3 Zabezpieczenie A: 25 G12 Tauron od 22:00-7:00 - czyli okno na 9h 1. Jaka zatem maksymalna moc grzałek zakupić? Czy te 14kw to oznacza, że grzalki mogą mieć np. maksymalnie do 10kw, a reszta powinna pozostać w rezerwie na inne włączone urządzenia? 2. Odnośnie sterownika chodzi bardziej o urządzenie,które pokaże mi ilość zużytego pradu,czas włączenia/wyłączenia, ustawienie harmonogramu czasu pracy, temperature, czy coś takiego jest do kupienia? 3. Grzalki jakieś konkretny rodzaj jest polecany, postawić na jedną o dużej mocy czy lepiej dwie? Podsumowując po 22:00 urządzenia włączone to tylko tv,lodówka, czasami zmywarka (1-1.5kwh) = łącznie z urządzeniami zamknę się w zakresie tych godzin że zużyciem myślę ok 2-3kwh,jeśli dobrze liczę. Miedzy 22:00-7:00 grzalka 9kw w 4h nabije do danej temperatury + nawet mam bufor 5h na ewentualne straty w bieżącym cyklu zużycia (włączona gora+dół podłogówka). Obecnie 70stopni na buforze wystarcza mi na ok 24h przy włączonych obu podłogówkach (z wyłączonym piecem).
  18. Witam Posiadam dom 165 m2 powierzchni użytkowej, góra i dół domu ogrzewanie podłogowe, bez żadnych kaloryferów. W kotłowni posiadam bufor o pojemności 1000l,połączony z kotłem na sam pellet. W sezonie jesienno-zimowym, czyli okres październik-marzec zużywam ok 3-4ton pelletu. W okresie wiosenno-letnim ok 1tony maksymalnie, łącznie 4-5ton(cały rok). Piec uruchamia się wtedy jak w buforze spadnie temperatura do 40 stopni C. ładuje do 70 stopni C i się wygasza. Bufor dość długo trzyma ciepło w przypadku samej wody użytkowej. Nastały jednak czasy, że pellet nie kosztuje już 1tyś/tonę tylko 2.5tyś/tonę, a prognozy są nawet do 3tyś/tonę. Wtedy za cały rok koszt zużycia (pelletu+energii+zasilacz ups 24h)= Wyjdzie grubo ponad 15tyś zl/rok. Zastanawiam się mocno nad zakupem grzalki/grzałek elektrycznych o określonej mocy,odpowiedniej do bufora + przejście na taryfę G12 + ustawienie harmonogramu włączania grzalek (Nocna taryfa u mnie 0.26 netto + 5% VAT, nawet 23% od sierpnia wychodzi w miarę wg mnie korzystnie). Wg moich obliczeń podgrzanie wody z 40stopni C do 70C przy buforze 1000l i grzalkach/grzałek do 9kw, będę potrzebował 4h pracy i krecenia licznika, czyli 9kw*4h pracy*(0.26*23%)=11.52zł (standardowo spalam ok 15kg pelletu +/-), przy cenie pelletu do 1tyś zł,licząc wzrost kosztów energii taryfy dziennej G11 vs G12 (zwykłe użytkowanie), to wg mnie przy cenach pelletu powyżej 1tyś zl/tonę staje się to nie opłacalne vs taryfa G12+ grzalki. Pytania: 1. Czy moje wyliczenia są poprawne? 2. Jeśli grzałki/grzałka jest dobrym rozwiązaniem- proszę o polecenie co warto zakupić + jakie sterowniki do tego i podanie kosztu +/- ? Dzięki
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.