Skocz do zawartości

prezzz

Nowy Forumowicz
  • Postów

    3
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez prezzz

  1. Tak, to też biorę pod uwagę jako opcję. Chociaż przy 14 grzejnikach do wymiany w całym domu doszłoby sporo kosztów, dlatego myślałem bardziej w kierunku "wykorzystać to, co mamy i wymieniać tam, gdzie istniejące grzejniki okażą się niewystarczające". Nie wiem tylko, czy to sposób, który ma prawo się udać 🙂 .
  2. Jako założyciel postu jak najbardziej przeczytałem tę informację. Opublikowałem post na dwóch forach, które wydały mi się najbliższe tematowi, na którym znam się niewiele - w związku z czym prosiłem o pomoc. To nasz pierwszy dom wolnostojący, stąd wiele tematów jest dla mnie nowych. Dom ma już kilkanaście lat, więc ma swoje problemy. Z pewnością nie raz jeszcze będę prosił o pomoc mądrzejszych od siebie. Tego postu w ogóle by nie było, gdyby nie rozbieżność między mocą sugerowaną przez apkę "ciepło właściwe" (którą wiele osób, jak widzę, poważa jako stosunkowo wiarygodne źródło informacji), a instalatora. Zdaję sobie sprawę, że być może trafiłem na instalatora-handlowca, który chce wepchnąć nieświadomemu klientowi produkt możliwie najdroższy i na jak najwyższej marży (zresztą stanowczo odmówił zapoznania się z wygenerowaną stroną wyników apki, gdy mu to zaproponowałem). A ja tymczasem po prostu nie chcę wydać 40k na urządzenie, które będzie niewystarczające do ogrzania domu. Odnośnie meritum, przeczytałem i przyjąłem do wiadomości całą treść wyjaśnień na stronie aplikacji. Rozumiem tym samym, że pompa o mocy rzędu 8 kW z dodatkowymi grzałkami powinna z bezpiecznym marginesem zasilić dom w ciepło. Jeszcze odnośnie grzejników. Mignęła mi gdzieś dzisiaj informacja, że standardowe moce pomp podawane są dla temperatury 35 st. C na wyjściu. Jak rozumiem zatem, używając pompy głównie z grzejnikami powinienem dokładnie wczytać się w karty produktu i szukać informacji o rzeczywistej mocy pompy przy temperaturze wyjściowej 50/55 st. C, czy tak?
  3. Cześć wszystkim, półtora miesiąca temu wprowadziliśmy się z żoną do kilkunastoletniego domu, ogrzewanego obecnie kotłem Junkers Radostar, rok produkcji 1998. Planujemy wymianę kotła na nowocześniejsze ogrzewanie. Rozważamy przede wszystkim powietrzną pompę ciepła - szczególnie, że zainstalowaliśmy na dachu instalację fotowoltaiczną (7,2 kWp). Dane domu wpisałem w aplikacji "ciepło właściwie", poniżej link do wyników: https://cieplo.app/wynik/xflh Mam teraz trochę wątpliwości. Niezbędna moc grzewcza wynosi ok. 10 kW. W podsumowaniu form ogrzewania, aplikacja sugeruje pompę o mocy zaledwie 6,5 kW. Jak na prawie 20-letni dom - nieźle izolowany jak na swoje czasy, ale jednak podpiwniczony i z nieogrzewanym poddaszem - wydaje się to śmiesznie niską mocą. Z kolei lokalny instalator pomp ciepła Viesmann sugeruje model aroTHERM 12 kW - moc prawie dwukrotnie większa! Ogrzewanie w domu to 80% grzejniki, 20% podłogówka (tylko część parteru). Grzejniki aluminiowe, przystosowane do starego kotła gazowego. Jak prawidłowo dobrać moc pompy ciepła do naszego domu, przy takich rozbieżnościach, jakie się pojawiają? Czy po dokonaniu wyboru rozsądne jest zainstalować pompę ciepła na istniejących grzejnikach, obserwując ciepło w poszczególnych pomieszczeniach i wymieniając na grzejniki nisko/średniotemperaturowe tam, gdzie jest za zimno? Z góry dziękuję za wszelką pomoc!
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.