Skocz do zawartości

rainmar

Forumowicz
  • Postów

    17
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez rainmar

  1. Witam, Ostatnio zbadałem wodę jaką użytkuję w domu. Mamy wodę z wodociągów i z źródła. Stopień twardości wyszedł: dla wody wodociągowej 11DH (średnio-twarda), dla wody z źródła 20 DH (twarda). Mam zamiar zamontować kocioł z wbudowanym zasobnikiem warstwowym Viessmann Vitodens 111W. Czy w tej sytuacji montaż zmiękczacza jest konieczny? Czy są jakieś inne rozwiązania? Nie chciałbym, żeby kocioł z tego powodu doznał awarii, z drugiej strony, jeśli nie ma potrzeby wolałbym zaoszczędzić wydatków.
  2. Dziękuję za odpowiedzi.
  3. Witam, Będę w tym roku zmieniał kocioł na miał na kocioł kondensacyjny gazowy. Rozmawiałem z dwiema firmami i koszt montażu kotłowni gazowej wycenili podobnie tj. 19 500-20 000. Kocioł jaki chcę zamontować to Viessman Vitodent 111W - 19 kw z wbudowanym zbiornikiem. Kanał spalinowy zostanie poprowadzony wewnątrz komina. Cena obejmuje demontaż starego kotła. Kocioł z zewnętrznym czujnikiem temperatury, panelem wewnątrz domu. Czy firmy sobie liczą za dużo, czy cena jest adekwatna do modelu kotła. Szukać dalej czy nie ma sensu?
  4. Dziękuję za odpowiedzi, w takim razie nie będę ocieplał.
  5. Witam. W związku z planowaną wymianą kotła na gazowy kondensacyjny zamierzam podreperować komin przed montażem wkładu. Czy ma jakiś sens w tej sytuacji ocieplenie zewnętrznej części komina? Proszę o odpowiedź i wyjaśnienia.
  6. Witam, W związku z wymianą pieca na paliwo stałe na kondensacyjny gazowy stoję przed wyborem dostawcy gazu. Szukam na internecie, ale ciężko się rozeznać, nie mam rachunków za gaz więc to dodatkowo utrudnia podjęcie decyzji. Jakich dostawców gazu polecają forumowicze z własnego doświadczenia współpracy lub po przeanalizowaniu różnych ofert? Jestem z małopolski. Pozdrawiam.
  7. No tak, pewnie to zależy od nakładu pracy przy sporządzaniu projektu, ale dobrze wiedzieć, że to nie są astronomiczne kwoty i przypuszczam, że w praktyce zazwyczaj taki kierownik potrzebny jest, by załatwić niezbędne formalności.
  8. Drogo wychodzi taki kierownik budowy? W setkach czy tysiącach?
  9. To ekspresowo Pan załatwił. Ja muszę sprawę załatwić do końca listopada, żeby wziąć dotację z budżetu gminy. I do końca roku bo UCHWAŁA ANTYSMOGOWA. Ale w praktyce to najlepiej by było w październiku mieć wszystko załatwione. Na dzień dzisiejszy najtrudniejszy wydaje się wybór firmy i kotła, żeby się nie zrujnować, a korzystać. A projektant zatrudniony osobno czy w firmie, która wykonywała instalację?
  10. I Pan zdążył zamontować kocioł w 2021 roku, mimo że wniosek o warunki przyłączenia złożył pod koniec lipca? Bo ja już się zaczynam niepokoić, że jeszcze nic nie załatwione, a już prawie czerwiec.
  11. To niedługo. Mi taka moc wychodzi z kalkulatorów. Jeśli tyle będzie trwało wydanie warunków przyłączenia to nie ma co zwlekać tylko składać. Na infolinii kobieta mi powiedziała, że w razie gdyby okazało się, że wyjdzie większa moc, można złożyć korektę.
  12. Właśnie miałem pytać, bo się dokopałem w internecie o zgłoszeniu robót do inspektoratu budowlanego i kierowniku budowy. Rozumiem, że ustanowienie kierownika budowy i dziennika budowy jest niezbędne? Czy to są jakieś dodatkowe koszty czy jak firma dostanie zlecenie to ktoś z wykonawców instalacji staje się takim kierownikiem? Zacząłem wypełniać wniosek o warunki przyłączenia, ale nie wiem jaka ostatecznie będzie moc kotła, więc muszę zaprosić jakiegoś speca, żeby mi określił, bo kalkulatorom to średnio ufam i dopiero złożyć. Natomiast zastanawiam się czy z gazowni przyjadą na oględziny jak to wszystko wygląda na zewnątrz (zardzewiała żółta skrzynka na ścianie budynku) po kilkunastu latach nieużywania i będą coś robić w tym kierunku, czy to się nadaje czy nie, czy to ja mam coś kombinować z nimi dodatkowo. Czyli wnioskuję z tego, że najpierw zaproszę kogoś z firmy montującej kotły gazowe, żeby mi pomógł dobrać moc, lokalizację i rodzaj kotła, później zaproszę kominiarza żeby wydał opinię kominiarską, później projekt instalacji i reszta formalności. Bo korzystanie z usług firmy, która wszystko załatwi pewnie drogo wyjdzie...
  13. Pytania dodatkowe. Czy do zgłoszenia dołączył Pan tylko projekt budowlano-architektoniczny instalacji. Bo w załącznikach do zgłoszenia wymieniony mam także projekt zagospodarowania działki lub terenu i decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Wyczytałem, że po zgłoszeniu po 30 dniach można przystąpić do prac? Czy to prawda czy też trzeba czekać na odpowiedź urzędu?
  14. Ja również dziś postanowiłem się skontaktować ze Starostwem Powiatowym i odpowiedzieli mi, że należy wybrać tryb pozwolenia na budowę lub zgłoszenia budowy i dołączyć projekt instalacji gazowej. Jednak gdy popytałem kilka osób ze znajomego kręgu to takiego projektu nie robili. Gdy dzwoniłem do gazowni to nie wiedzieli co w takiej sytuacji. Pytanie czy Urząd nie wprowadza w błąd i niepotrzebnie naraża na dodatkowe koszty. I pytanie z czym mogę mieć problem jeśli zdecydowałbym się modernizować instalację bez zgłoszenia i projektu, wziąwszy pod uwagę, że chcę jeszcze skorzystać z dotacji.
  15. Witam. Mam w domu starą instalację gazową, ale nie mam do niej dokumentacji i zamierzam wymienić kocioł na węgiel na kocioł kondensacyjny gazowy. Kilkanaście lat tamu zaprzestaliśmy odbierać gaz w związku z tym, będę występował o określenie warunków przyłączenia. 1. Czy konieczne jest wykonanie projektu instalacji gazowej w takim przypadku, nawet jeśli nowa instalacja była poprowadzona jak stara?
  16. Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie poszukiwań firm specjalizujących się w montażu kotłów gazowych. Zastanawiam się co wybrać biorąc pod uwagę koszty montażu instalacji i jakość wykonania. Czy postawić na polecanych fachowców przez znajomych czy raczej na autoryzowane firmy? Na przykład jeden z dostawców gazu ma dofinansowania na instalacje gazowe pod warunkiem wybrania modelów z dostępnych przez niego firm. Ma on swoich partnerów wykonujących prace montażowe. Pomaga też w rozliczeniu dotacji z czystego powietrza itd, ale zastanawiam się czy to nie podpucha i czy w rzeczywistości nie lepiej na takich inwestycjach się wychodzi przy mniejszych firmach.
  17. Witam. Planuję wymianę kotła na węgiel na kocioł gazowy kondensacyjny, jednak zastanawiam się od czego zacząć. Dom użytkowany od 30 lat, sieć gazowa podciągnięta, rury starej instalacji gazowej są rozciągnięte w domu (jednak nie posiadam żadnej starej dokumentacji projektowej, przypuszczam że rury do wymiany).Kilkanaście lat temu rozwiązaliśmy umowę z zakładem gazowniczym, zdemontowano gazomierz. Jak najlepiej zabrać się za czynności związane z wymianą pieca, łącznie z formalnymi, biorąc pod uwagę, że chciałbym też skorzystać z dotacji. Od czego zacząć, jakie kroki podjąć po kolei. 1. Czy może mi ktoś o podobnej sytuacji do mojej podać kroki jakie podjął od początku do końca? 2. Czy konieczne jest pozwolenie na budowę, lub zgłoszenie do urzędu wymiany pieca, instalacji gazowej? 3. Czy konieczne jest przygotowanie projektu nowej instalacji w tej sytuacji? 4. Kiedy zwrócić się o opinię kominiarską? Przed zamontowaniem instalacji gazowej przez firmę czy po instalacji? 5. Kiedy mam wystąpić o warunki przyłączenia do sieci gazowej? Na początku? Pozdrawiam.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.