Skocz do zawartości

seba7676

Forumowicz
  • Postów

    9
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez seba7676

  1. Mam jeszcze pytanie odnośnie przyłączy kotła. Kocioł ma na górze zasilanie 5/4", z tyłu dodatkowo dwa zasilania 1" i na dole dwa powroty 1". Czy jeśli: do zasilania 5/4" od góry i jednego z powrotów 1" zainstaluje zawór 4d, a do zasilania z tyłu kotła 1" i do drugiego powrotu 1" dam obieg c.w.u, a to jedno wolne zasilanie 1" zamknę korkiem, czy tak będzie ok? Wtedy nie muszę stosować trójników. Czy może górne zasilanie zaślepić, a wykorzystać tylko tylne? Czytałem o połączeniu krzyżowym zasilania i powrotu. W dokumentacji tego kotła nic o tym nie pisze, ale widziałem takie coś przy innym kotle o takiej budowie (schemat poniżej). Czy jest to bardzo istotne?
  2. Rozumiem... pomyślałem że dogrzewając wodę wracającą do kotła, powodujemy to, że kocioł mniej mocy zużywa do grzania wody zasilającej grzejniki. Znalazłem takie rozwiązanie w instalacji z kotłem gazowym (schemat poniżej), stąd taka logika. Nie wiem tylko jak by to miało przełożenie na instalację z 4d, stąd moje pytanie i propozycja umiejscowienia dogrzewacza właśnie na powrocie. No ale mogę się mylić oczywiście.
  3. Czy w takim razie będzie ok jeśli dam go na powrocie obiegu kotłowego tak jak zaznaczyłem?
  4. Chciałbym jeszcze do tego układu c.o. którego schemat dodałem na początku, dorzucić jeszcze dogrzewacz c.o. przepływowy z grzałką elektryczną, coś jak poniżej. W którym miejscu tej instalacji c.o. najlepiej wpiąć ten dogrzewacz?
  5. Jeśli chodzi o długość obiegu kotłowego to właśnie tak zamierzam zrobić, czyli jak najkrócej. Zawór 4d będzie zaraz obok kotła, rura zasilająca do niego max. 30 cm, i na dół do powrotu. Z trójnikami zrobię właśnie tak jak piszesz i na powrocie tak samo, jeden trójnik zaraz przy kotle i do niego powrót z 4d i c.w.u. Dzięki za pomoc.
  6. Ok, rozumiem. A jeszcze tylko pytanie odnośnie umiejscowienia odejść zasilania i powrotu c.w.u. Czy lepiej to zrobić rozprowadzając na przykład z trójników zamontowanych bezpośrednio do króćców zasilania/powrotu kotła, i z tych trójników odejść na c.w.u/zawór 4d? Czy może tak jak na rysunku, odejścia na c.w.u zrobić trochę dalej na nitkach zasilania/powrotu przed 4d? Ma to jakieś większe znaczenie?
  7. Kocioł z podajnikiem właśnie 20kW, zapomniałem dopisać. Czyli ok, zrobię na 5/4, nie wiem czemu na tym kotle aż 6/4 są przyłącza. A co do bypasa z zaworem różnicowym, dlaczego zbędny? Przy zaniku napięcia nie pójdzie c.o. grawitacyjnie?
  8. Witam wszystkich, mam pytanie odnośnie doboru zaworu 4d i średnicy rur na obiegu kotłowym. Schemat instalacji będzie jak na poniższym rysunku (rysunek poglądowy z sieci). Jako że krótki obieg kotłowy jest grawitacyjny, czy jeżeli na kotle króciec zasilania i powrotu jest 6/4" a ja zrobię na rurach 5/4" i taki też dam zawór 4d, będzie to prawidłowo działało? Za zaworem 4d obieg c.o. z bypasem z zaworem różnicowym i pompą 1". Obieg c.w.u. też 1" z pompą wpięty przed zaworem 4d. Czy taka konfiguracja będzie ok? Jakieś dodatkowe zalecenia? Z góry dziękuję za pomoc.
  9. Witam wszystkich, mam pytanie odnośnie sprzęgła hydraulicznego. Kocioł 110 kw, sprzęgło 150 kw. Między kotłem a sprzęgłem na krótkim obiegu pompa zamontowana na powrocie. Druga pompa za sprzęgłem wymuszająca obieg na odbiorniki. Czy jest obojętne czy druga pompa za sprzęgłem jest na powrocie czy zasilaniu? Rysunek poglądowy o co mi chodzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.