Skocz do zawartości

Eizon

Nowy Forumowicz
  • Postów

    6
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Informacje o ogrzewaniu

  • Kocioł
    Buderus 24 kW

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    wawa

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia Eizon

Nowicjusz

Nowicjusz (1/14)

  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Pierwszy post

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. @emigrant U Ciebie to pełen wypas 🙂 . Filtry , manometry glicerynowe a miejsca tyle że jeszcze bimbrownię można jeszcze wstawić 🙂 A ciekawe jak to jest z tym prostym odcinkiem za reduktorem - rózni producenci to podają a Socla nic na ten temat nie pisze . Natomiast membranowy Herz podaje -dla prawidłowej pracy należy zachować przed i za reduktorem odcinki proste o długości odpowiadającej przynajmniej 5 x DN rury(zgodnie z EN806-2). Ja dla spokoju dałem na wyjściu bo na wejściu nie było już miejsca .
  2. @emigrant Przeżywam bo to mój pierwszy reduktor 🙂 . Ale podaje info bo sam nigdzie nic nie mogłem znaleźć, więc może komuś się przyda kiedyś . Sporo przeglądałem fotek i wiele baboli widziałem jakie robią - nie wiem kto. Zawsze mnie pouczali kumple w pracy że hydraulik to jest od kanalizy a od rur to monter 😉 . Montują filtry za reduktorami , brak odcinka prostej rurki za reduktorem ( wyraźnie w instrukcji podają że musi być odcinek prostej 5x DN reduktora ). Ludzie piszą że demontują reduktory bo nie ma dostatecznego przepływu wody mimo że filtry są czyste . Zawór zamontowałem jak umiałem (jestem elektryk automatyk - nie instalator )😉 W pionie bo Socle można a i tak mi pasowało. Przygotowałem podejście pod bypass na Socle 1/2' gdyby coś było nie tak . A na razie podpiąłem manometry fi 100 bo takie miałem 🙂 . Ciśnienie ustawiłem na 3,6 bar wg tabeli . Na początek przepływ jest znośny ale zobaczymy jak w praktyce wyjdzie . Jak nie zapomnę to opiszę wrażenia i jakie oszczędności na wodzie będą 😉
  3. Zakupiłem jednak SOCLA 7bis 1'. Większe średnice inaczej wyglądają więc się trochę zdziwiłem ( fotki w złączniku ). Generalnie w temacie prawidłowego doboru reduktora nie uzyskałem nigdzie żadnej odpowiedzi . Napisałem dwa zapytania do dystrybutora SOCLI i zero odpowiedzi - nie mają pojęcia na temat tego co sprzedają. Najlepszym opisem doboru swoich reduktorów wyróżnia się CALEFFI . Mają nawet program doboru reduktora na stronie . Co prawda w instrukcji reduktorów są przyjęte inne wartości przepływu wody (dla różnych puntów ) niż w programie ,ale mniej więcej wychodzi to samo . Różne głowice w bateriach , mają różne przepływy ( klasa przepływu ) . W programie są przyjęte min wartości przepływu - WANNA 0,4ls =24l/min (zalecana klasa C 0,5l/s lub D 0,6sl/s ) UMYWALKA 0,1ls = 6l/min ( zalecana Z 0,15l/s lub A 0,25l/s ) . Przeliczając wyszło mi wg programu Przepływ całkowity 6,48m3/h = 108l/min=1,8l/s Przepływ projektowy 2,35m3/h = 39,12l/min= 0,65l/s i automatycznie wychodzi dobór reduktora 1" . ( CALEFFI 3/4 = 2,27m3/h czyli trochę mało a 1" = 3,6m3/h) Przeliczyłem sobie jeszcze inaczej - u mnie często jednocześnie pobiera pralka i zmywarka a do tego zlewozmywak i coś jeszcze np kibelek i umywalka to wychodzi min przepływ całkowity 2.52 m3/h a licząc faktyczny przepływ zaworów to będzie ok 3 m3/h . To jest chyba najbardziej realne wyliczenie na przeliczenie reduktora na dom jednorodzinny i porównać z przepływem reduktora Q dla 2m/s. . Ktoś kto ma inne przyzwyczajenia lub jest samotny to będzie miał mniejsze zapotrzebowanie 😉 . Regulator ciśnienia należy dobierać w taki sposób, aby prędkość przepływu była w zakresie pomiędzy 1 a 2 m/s. wg wykresu . W SOCLI nie ma wykresu a Kvs to tylko teoria w określonych warunkach . Znalazłem jakiś artykuł gdzie pisali iż dobór wg wykresów to tylko teoria i pomiary laboratoryjne a w praktyce to wychodzi inaczej . Dlatego w SOCLI Bis7 trzymałem się podanej wartości w tabeli Q dla 2m/s - 3/4 = 2,26 m3/h a dla 1" =3,53 m3/h Jakby nie liczyć wychodzi zawsze 1" SOCLA 7BIS to chyba jakiś stary model ( możliwe że wycofują - jakieś resztki na rynku ) Natomiast SOCLA 11BIS to kupiłbym 3/4' = 2,8 m3/h dla 2m/s - lecz całkowicie nie dostępny. Z tych co przeglądałem to najgorsze wg mnie to Honeywell D04 - jakieś jednorazowe ścierwo. Z tej firmy to min model 06 . Wybrałem SOCLA gdyż mam mało miejsca i nie trzeba montować filtra a tym samym nie potrzeba okresowego zaglądania ,czyszczenia czy wymiany wkładów co roku.
  4. @emigrant A jak to działa u Ciebie ? Jak masz tylko umywalkę to przepływ jest normalny ? Z tego co widziałem dałeś 3/4 . A dom parterowy czy piętrowy masz ? Pytam jak to jest w praktyce bo z tym doborem wg.wykresów to raczej lipa.
  5. @emigrant A jak to jest z tym doborem średnicy bo tu nie podają nic poza spadkiem ciśnienia. W innych podają wykresy doboru wg przepływu i prędkości . Nie wiem czy jak dam 3/4 " to z jakim ciśnieniem np. na pietrze będzie lecieć woda w umywalce czy wannie gdy ktoś w piwnicy będzie brał prysznic albo mył gary w kuchni na parterze .
  6. Witam. Jak sprawuje się ten SOCLA 7BIS ? Czy po wkręceniu śrubunków czy nypli nie zdławia się zbytnio ? Muszę coś zamontować bo ciśnienie mi skoczyło w sieci z 5bar do 6bar i zaczynają się problemy. Chcę zamontować centralnie i mam wątpliwości jaką średnicę wybrać . W piwnicy kotłownia i pralnia ( brodzik ,wc, pralka,umywalka) / parter - wc i umywalka, kuchnia-zmywarka zlew / piętro wc ,wanna ,umywalka / poddasze -była kuchnia ale na razie zlikwidowana . Mam dylemat czy 3/4 czy może 1" . W opisach doboru widziałem rozwiązania z 2 reduktorami ( np 1" + 1/2 ") jak na fotce. Dom jednorodzinny piętrowy podpiwniczony. Wodomierz DN20 / Q3 4m3 Instalacja za wodomierzem PP32 / 1"
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.