Skocz do zawartości

Kwidyn

Forumowicz
  • Postów

    34
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    ok. 190m2 ocieplone 5cm styropianu + (przybudówka (50m) i garaż (32m)) bez docieplenia = 270m2
  • Instalacja
    grawitacyjno-pompowa
  • Kocioł
    z podajnikiem; Dziubarczyk KWM-SGR 19kW

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Września
  • Zainteresowania
    szeroko rozumiane IT

Ostatnie wizyty

689 wyświetleń profilu

Osiągnięcia Kwidyn

Odkrywca

Odkrywca (4/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Zaczynam się zastanawiać czy nie lepiej MultiSplita postawić: 1x5kW +3x 3,5kW + 1x 2,6kW Wszystkie 4 sypialnie z małymi jednostkami + salon... Pozakręcać grzejniki w klimatyzowanych pomieszczeniach, odpalić piec na grzanie wody + 2 łazienki i te pomieszczenia gdzie będzie chłodniej niż być powinno. Grzanie samego CWU w lato zabierało dotychczas 25kg groszku na tydzień... Myślicie, że to może zagrać?
  2. Dane jednej z lepszych PC... więc nie szastajmy tak optymistycznie werdyktami. Przy +7C COP - 4 Przy +2C COP - 3 Przy -7C COP - 2,5 Przy -15C COP - 2,3 Wszystko to przy grzaniu wody do 35C, a to chyba za mało (nie mam niestety podłogówki)... PC można grzać do ok 55C, ale COP leci na łeb na szyję w dół. Na dom przez ostatnie lata muszę pchać 40-45C by osiągnąć komfortowe warunki. Nie wspomnę o koszcie na start - ok 25 tysięcy + montaż oraz o corocznych serwisach, o awariach wolę nie myśleć... Grzanie zimą niestety wiąże się z czerpaniem prądu z magazynu, więc fakt... z wysłanej do sieci energii zostaje tylko 80%. Nie twierdzę, że nie myślę o PC, ale nie znam się na tyle, by te fakty nie były dla mnie alarmujące. Dodatkowo koszt samej PC zwiększa czas zwrotu inwestycji o ok 7 lat do już oczekiwanej 7 letniej za instalację PV :( Takie przemyślenia mną targają, dlatego czuję, że bezobsługowe elektryki indukcyjne, o ponad połowę tańsze nie są na straconej pozycji, ale dziękuję za chęć podzielenia się swoimi doświadczeniami. 1300kWh aktualnie w magazynie to wynik 1 kwartału przy włączonym mało efektywnym bojlerze Solej 50L 1,5kW na 4 os. rodzinę. Rozliczać się będę w okolicach maja... więc debet energii podciągnę w sezonie marzec-kwiecień i nie obrażę się jak będę musiał dopłacić 1000-2000zł, bo i tak zaoszczędzę ok 2500-3500zł w stosunku do groszku.
  3. Cześć W roku 2016 uzyskałem na tym forum bardzo konstruktywnej pomocy w konfiguracji remontowanej kotłowni. Dziękuję WAM za to. Do domu z lat 80, 270m2 wstawiliśmy 19kW kocioł z podajnikiem na ekogroszek i jestem z tego rozwiązania mega zadowolony. Woda ciepła, w domu ciepło, a 5 ton ekogroszku 29MJ styka. Mam jeszcze kilka poprawek w kwestii orurowania, bo nie wszędzie jest tak ciepło jak być powinno, ale to zepsuli "fachowcy" poprzedniego właściciela, a że to przybudówka to nie boli tak bardzo... mam gdzie trzymać zimą kwiaty :) (przyjdzie i na to czas) Do rzeczy. W tym roku przyszedł czas na montaż PV o mocy 9,66kWp na moim dachu, która wczoraj zakończyła swój pierwszy kwartał produkcji z wynikiem 4301kWh. Z racji, że przełączyłem testowo grzanie CWU na bojler elektryczny w "magazynie" mam tylko 1300kWh (2400kWh zużyłem). Jak widać test dowiódł tylko tyle, że trzeba kolejnych zmian w instalacji CO by wykorzystać darmowy prąd do grzania\dogrzania domu w sposób bardziej ekonomiczny, a najlepiej bezobsługowy. Instalacja jest otwarta, a jej aktualna pojemność cieczy w obiegu to 415L. Oglądam internety, czytam tutaj różne ciekawe pomysły i walczę wewnętrznie ze sobą czy zdecydować się na PC czy piec indukcyjny. Piszę w tym wątku, więc domyślacie się, że jestem niemalże zdecydowany na indukcję :) Obecny piec zostaje w układzie, ale tylko w odwodzie na wypadek awarii lub w celach dogrzania w razie b. niskich temperatur. Nie planuje dużych zmian. Obecny układ bardzo mi pasuje. Chciałbym go tylko doposażyć :) Nie chcę na razie niczego sugerować, zdaję się na Waszą wiedzę i doświadczenie - słucham pokornie.
  4. ...i pobawić się siłą nadmuchu. W zależności od kaloryczności paliwa czasem trzeba skręcić/podkręcić obroty na wentylatorze. Ale od początku...25kW to dość dużo... sam na 270m2 używam 19kW. (na tym forum uczyłem się fachu (możesz poszukać postów po nicku)) z Lorlen'em, który ma bliźniaczy do mojego kotła. Od czasu do czasu myślę, że z 25 byłoby ciut prościej... ale nie narzekam :) Swój dom steruje ręcznie, żadnych pogodówek, podzielników... Grzejniki bez regulacji temperatury. Kocioł trzymam na 60C, na dom podaję ok 42-45C za pomocą zaworu trójdrożnego. Swój kocioł mam ustawiony na podawanie 3-4s na 50-99s, wentylator 22-26%. Wszystko w zależności od panujących na zewnątrz warunków. Kocioł nigdy nie osiąga zadanej temperatury, ale też nie wchodzi w przestoje dzięki czemu cały proces spalania jest dużo bardziej ekologiczny - z komina nigdy nie zobaczysz ulatniającego się dymu. Węgiel spala się tak jak mu na to pozwolę. W taki sposób mógłbyś dostosować nawet 50kW kocioł do swojego metrażu. Daj znać jak sobie poradziłeś... bo w sumie trochę późno piszę... od 2 tygodni grzeję tylko wodę :D
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.