Skocz do zawartości

maniek977

Nowy Forumowicz
  • Postów

    4
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    Dom 110m2 ocieplony styropianem 15.
  • Instalacja
    6 grzejników 4 obwody podłogówki

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna

Osiągnięcia maniek977

Nowicjusz

Nowicjusz (1/14)

  • Pierwszy post
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Mam za zaworem połączoną podłogówkę 4 sekcje łącznie około 25mkw nie zauważyłem jakichś nieprawidłowości. Panowie możecie jaśniej?
  2. Witam Chciałem wypowiedzieć się odnośnie mojego postu. Dużo wiedzy posiadłem śledząc to forum za co jestem wdzięczny ludziom, których posty czytałem, wyciągałem wnioski i dzięki którym udało mi się uruchomić moją kotłownię. Zainstalowałem tam zawór 4 drogowy, dzięki kolego Odpowietrznik za poprawienie schematu. Nie wiem dlaczego wszyscy tak źle się wypowiadają na temat tego urządzenia. Ja osobiście uważam że jest to dobre rozwiązanie. Niestety jeżeli chce się to zainstalować trzeba trochę zainwestować. Ludzie myślą że założą sobie zawór 3/4 cala i będzie im to grawitacyjnie działało. Później okazuje się że nie hula i co wtedy? Wina zaworu oczywiście bo badziewie, bo tylko z tym problemy itp. trzeba zakładać dodatkową pompę na obiegu kotłowym. Ja założyłem zawór 1,5 cala. Wyjście z pieca w tym samym przekroju. Na obiegu kotłowym 5 załomów 90st ale i tak działa poprawnie (można zrobić na czterech będzie jeszcze lepiej) Łącznie z siłownikiem i sterownikiem tworzy to układ, który idealnie reguluje temperaturę na grzejnikach i zapobiega zimnemu powrotowi. Dodam że powrót oczywiście chodzi grawitacyjnie i czujnik temperatury jest zamontowany przy samym wejściu do kotła (nie tak jak niektórzy instalatorzy montują pod zaworem żeby pokazywało dobrze, żeby klient się nie zorientował że coś jest nie tak :)) Temperatura na kotle 60st, na powrocie 52-55st. Reasumując polecam zawór 4 drogowy ale w odpowiednim przekroju i z odpowiednim sterowaniem inaczej nie ma to w ogóle sensu.
  3. Dzięki Panowie za burzliwą dyskusję. Zawór jednak planuję zostawić bo już go posiadam. Wyjście z pieca mam 6/4" zawór też 6/4" obieg naturalnie tą samą średnicą. Jest tylko jeden mankament. Piec ma wyście czopucha do góry, zasilanie jest również do góry ale niestety przed czopuchem z przodu pieca (nie przemyślałem sprawy i tak mi zrobili moja wina), teraz muszę się jakoś minąć z rurą zasilania z czopuchem. Początkowo myślałem żeby zawór 4d zamontować bezpośrednio na wyjściu z kotła stąd ten mój schemat, który kolega odpowietrznik szybko poprawił. Rozumiem że w ten sposób nie mogę zamontować zaworu? Mam teraz inny pomysł: z wyjścia kolanko w lewo, kolanko w tył zawór 4d kolanko do powrotu, łącznie 4 załomy 90st, zawór będzie trochę pod skosem ale nie musi być pięknie ma po prostu działać. Dobrze kombinuję? Zależy mi żeby działało grawitacyjnie.
  4. Witam Nie chciałbym zakładać nowego tematu a pytanie mam podobne. Po długim czasie spędzonym na tym forum i przeczytaniu dużej ilości informacji tu zgromadzonych powstało coś co przesyłam w tym poście. Proszę o wyrażenie opinii na temat tego układu i ewentualne sugestie co można poprawić. Jest to sam układ CO i podłogówki, CWU nie rysowałem. Kilka słów o zakupionym sprzęcie: Kocioł 15kW KMB-RP Witkowskiego, ze sterownikiem SKZP-02, zawór 4d Afriso 6/4" pompy Wilo Yonos Pico 25/1-4, zawór 3d termostatyczny Afriso 20-43st. Byłbym wdzięczny za podpowiedź czy czegoś nie zapomniałem :) pozdrawiam i dzięki z góry
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.