Skocz do zawartości

MiastoTG

Stały forumowicz
  • Postów

    188
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Metody kontaktu

  • Adres strony www
    http://CentralDom.prv.pl

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Tarnowskie Góry

Ostatnie wizyty

3 613 wyświetleń profilu

Osiągnięcia MiastoTG

Współtwórca

Współtwórca (7/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

1

Reputacja

  1. Chłopcy zamykam temat bo odpowiedzi są ale nie na zadane pytanie. Nie ma sensu dalej tego ciągnąć. Kolego vernal nie wiem czy miałeś do czynienia z kotłami zasypowymi ale wyobraź sobie kocioł zasypowy lub automatyczny z dodatkowym paleniskiem. Rozpalasz, zasypujesz komorę spalania do pełna,powiedzmy 30 kg węgla. Pompa pracuje, jest odbiór wszystko gra. Mamy zanik prądu. Pompa nie pracuje - nie ma odbioru. Temperatura rośnie i jak napisałeś miarkownik ciągu się zamyka, ale jest jedno ale..... Temperatura rośnie dalej i nic tego nie powstrzyma. Bez zaworu różnicowego grawitacja nie zacznie funkcjonować i gotowanie wody gwarantowane. Próbowałem nakreślić efekt braku odbioru krok po kroku abyś zrozumiał o co chodzi. Jeżeli masz kocioł automatyczny i zanik prądu temperatura nie rośnie do temperatury wrzenia nie dlatego, że nie ma powietrza tylko dla tego, że na palenisku jest mała ilość paliwa która praktycznie nigdy nie doprowadzi do wrzenia wody. Piszę praktycznie bo miałem przypadek że woda się zagotowała. Eko-Groszek o wysokiej spiekalności podczas pracy wytworzył dosyć sporą górkę spieku. Górka miała tak dużo ciepła w sobie, że zagotowała wodę w kotle. Na koniec żebyś zapamiętał. Kocioł nie jest hermetyczny. Mam nadzieje, że trochę rozjaśniło to sprawę. Może są jacyś forumowicze z okolic Tarnowskich Gór. Zawsze można omówić kilka tematów na żywo. Jest to zapewne lepsza forma przekazywanie informacji niż tłumaczenie krok po kroku reakcji zachodzących w kotle. Pozdrawiam.
  2. Nikt nie pytał jaki to jest kocioł. Jest to kocioł automatyczny z dodatkowy paleniskiem EKO-MAT
  3. Producenci podają co 14 dni. Czytałem kiedyś artykuł gdzie przedstawiciel jednej z firm produkującej zawory bezpieczeństwa wypowiedział się, że w przypadku sytuacji gotowania wody w instalacji zawór bezpieczeństwa może okazać się bezużyteczną armaturą bo po prostu nie zadziała.
  4. Zawór bezpieczeństwa to nie jest rozwiązanie. Widziałem kotłownie gdzie był zamontowany i nie zadziałał. Producent podaje, że jest to zawór bezpieczeństwa, który powinien zadziałać przy wzroście ciśnienia. Niestety zazwyczaj gdy woda się gotuje zawór nie zadziała i pierwszy na odstrzał idzie piec. Co do pytana skąd kocioł ma brać powietrze do spalania. Jest taki twór stworzony przez człowieka, który nazywa się miarkownik ciągu. Powyższy miarkownik nie reaguje na brak prądu ale na zmiany temperatury w kotle..... resztę sobie proszę dopowiedzieć
  5. Niezależnie jak jest podłączone naczynie przelewowe. Gdyby brakło prądu to przy zaworze różnicowym grawitacja zacznie funkcjonować samoczynnie. Przy zaworze kulowym, który chcesz tam wstawić ktoś musiał by przyjść go otworzyć. Jeżeli nikt go nie otworzy doprowadzimy do sytuacji, która nie powinna mieć miejsca w instalacji czyli gotowania wody. Jeszcze jedna sprawa. Przepisy przepisami, a życie życiem. Większość instalacji grawitacyjnych wykonanych w przeszłości miało naczynie na końcu instalacji. Zazwyczaj było połączone z którymś pionem. Ja osobiście dokładając pompkę zamontował bym ją z zaworem różnicowym ale na powrocie kotła, a nie jak na zdjęciu co może doprowadzić przy awarii zaworu różnicowego do katastrofy. Pomijając różne wątki tego tematu. Proszę o opinie czy istnieje możliwość bezpiecznego wstawienia zaworu 4D na instalacji, którą przedstawiam. Częściowo odpowiem na pytanie swoimi przemyśleniami. - wstawić zawór 4D tak jak to pokazane na zdjęciu po prawej stronie + bezpośrednie wpięcie się z naczyniem przelewowym przed kocioł - zamknąć układ + zewnętrzna wężownica schładzająca + grupa bezpieczeństwa z przeponą i wykonanie układu jak powyżej ale już bez wpinania naczynia przelewowego Pozdrawiam.
  6. Dziwi Mnie, że doświadczony forumowicz pisze takie rzeczy. Kiedyś to forum było pomocne i rzeczowe. Teraz na zainteresowanie nie ma co liczyć, a jak odpowiedź już jest to z propozycją zabicia całej rodziny. Pozdrawiam.
  7. Nie chcę stosować wymiennika płytowego przy tym kotle gdyż jeżeli nie zamknę tej instalacji wymiennik płytowy będzie armaturą kotła gazowego, który jest w planach.Bardziej Mnie interesuje jak sterować temperaturą czynnika grzewczego, który będzie szedł na instalację. Zastanawia mnie układ, który zaproponowałem na pierwszym JPG po prawej stronie. Czy są na forum instalatorzy którzy mogą potwierdzić prawidłowość układu lub zaproponowanie optymalne rozwiązanie tego problemu. Pozdrawiam
  8. W pierwotnym zamyśle chciałem zamknąć układ. Dać zewnętrzną wężownicę schładzającą, grupę bezpieczeństwa, naczynie przeponowe. Zawór różnicowy zdemontować. W miejsce naczynia przelewowego dać odpowietrznik automatyczny i wstawić zawór 4D podobnie jak na rysunku powyżej ale bez zaworu różnicowego. Później zacząłem się zastanawiać czy warto zamykać układ i dawać wężownicę schładzającą z całym osprzętem. Patrząc na instalację teraz to jest ona i tak wykonana wbrew sztuce instalatorskiej gdyż na drodze do naczynia przelewowego znajduje się armatura mogąca zdławić lub zamknąć przepływ w postaci zaworu różnicowego. Poniżej przedstawiam zdjęcie jak instalacja wygląda obecnie.
  9. Jeżeli ktoś ma doświadczenie czy będzie to działać prosiłbym o wskazówki gdyż w środę chciałbym zacząć przerabiać instalację. Z góry dzięki. Pozdrawiam.
  10. Witam. Na poniższym rysunku przedstawiam obecną instalację po lewej i instalację po prawej jak miała by wyglądać po przeróbce. Układ niby oczywisty. Kocioł automatyczny w układzie otwartym z pompką obiegową. Nie zaznaczałem tego na rysunku ale filtry zawory zwrotne kurki kulowe są obecne na instalacji. Na grzejnikach brak zaworów, temperatura na kotle 45* a w domu dalej ciepło :) Wymyśliłem aby wstawić tam zawór 4D. Według mnie jest ok ale proszę o info i ewentualną poprawkę. Z góry dzięki za zainteresowanie i pozdrawiam.
  11. Jak go przewymiarujesz nic się nie stanie. Każdy producent ma pewne zasady doboru. Musisz odpowiedzieć sobie do czego go potrzebujesz. C.O czy W.U. Aby dobrać wymiennik musisz znać kilka wartości np: przepływ, temperatura zasilania i temperatura wody jaka ma być na wyjściu itd itp..... Pozdrawiam.:rolleyes:
  12. Dzisiaj otrzymałem informację od producenta wymiennika. Cytuję : " Witam, Zapewne chodzi panu o zapis w instrukcji. Oczywiście można zamontować zbiornik w układzie zamkniętym, należy go jednak zabezpieczyć zaworem o wartości 1,5 bar." Czyli problem rozwiązany ale debata i tak rozwiązała pewne wątki które mnie ciekawiły. Więc dialog nie poszedł na marne. Pozdrawiam
  13. Hej vernal. Dzięki za zainteresowanie i konkretną odpowiedź. Ciśnienie jest ustawione na 0,6 bara bo takie było gdy układ był otwarty, a z reszta później i tak leci do 1,1 bara. Jeżeli ciśnienie na przeponie mam mieć 0,2 bara mniejsze niż w instalacji to rozumie, że jeżeli na instalacji będę miał 1 bar to na przeponie ustawić 0,8 ? Jak ustawiamy przeponę ? Do wentyla podłączam pompkę samochodową i albo dopuszczam ciśnienia albo ujmuję ? Czy pomiar ciśnienia na przeponie pod czas pracy instalacji jest miarodajny. Kiedy można dokonać takiej regulacji ? Czy kocioł musi być zimny ? Z góry dzięki za odp. Pozdrawiam.
  14. Przy napełnieniu instalacji C.O z kotłem gazowym przy wodzie wlotowej 8*C i podgrzaniu jej do 60*C wskazówka z manometra ani drgnie. Ciśnienie ustawione na 1,5 bar pozostaje w każdym momencie pracy tego układu takie same ? Czy jednak w układzie o którym pisałem na początku nie powinno być tak samo ?
  15. Faktycznie mój błąd. Ale jeżeli nawet ma możliwość pracy w układzie 1,5 bara to ta instalacja zamknięta ma 0,7 bara a po podgrzaniu 1,1 bara, Zawór bezpieczeństwa jest na 1,5 bara. Czyli ciśnienie nie zostanie przekroczone. Wysłałem maila do producenta. Zobaczymy co odpowie. Pozdrawiam.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.