Skocz do zawartości

Daris

Forumowicz
  • Postów

    30
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia Daris

Ciekawy

Ciekawy (3/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. A powiedzcie mi proszę, jak ustawić tą klapkę na dmuchawie? otworzyć ją całkowicie, częściowo czy zamknąć? Nie włączam teraz dmuchawy, tylko palę naturalnym ciągiem, ale nie wiem jak ustwić klapkę, co ona daje? (piec Moderator 25 kW). Ustawienia klapki powinny być takie same zarówno przy włączonej dmuchwie, jak i wyłączonej?
  2. Witam Forumowiczów i proszę o pomoc i rady. Przed chwilą pociekł mi piec i szykuję się do jego wymiany. Przeczytałem temat i dochodzę do wniosku, że po prostu nie potrafię palić w piecu. Stary piec miał moc 17,5 Kw i wygląda na to, że był odpowiednio dobrany do powierzchni (ok.200 m2), ale nie byłem z niego zadowolony, bo po zasypaniu wieczorem ok. 21, o 7 z rana pozostawał już tylko popiół, a w domu było zimno. Dom poniemiecki z cegły z przerwą powietrzną, nie ocieplony, okna plastikowe, dwie kondygnacje, piwnica + strych (nieogrzewany). Kocioł wodny centralnego ogrzewania typu "SKI" opalanych koksem i mieszanką węglowo-koksową, producent Emstal Eugeniusz Mosiewicz, Olsztyn, wytrzymał 17 lat. Kiedyś pytałem się jaki piec byłby najlepszy do mojego domu, ale teraz potrzebuję konkretnych informacji, bo awaria nastąpiła i koniec przyszedł. Nigdy nie używałem miarkownika spalania, tylko wtykałem kawałek drewienka w klapkę drzwiczek popielnikowych. Jak piec się rozpalil, wyjmowlem je. Paliwem był zawsze węgiel oraz drewno opałowe. Mam problem z kominem, bo bardzo szybko się zapycha. raz w misiącu kominiarz przychodzi. Pod piec są połączone 2 szyby kominowe, chociaz nie wiem dlaczego tak zostło to przerobione. Gdyby na piecu utrzymywała się stala temperatura ok 55-60 stopni, to by bylo super i w domu byloby cieplo przy średnich mrozah. Mieszkam na Mazurach i tutaj zimy są zazwyczaj z dość dużym mrozem, północno-zachodnia Polska to przy tym Hawaje. Co mi poradzicie, zarówno w doborze kotła, jak i sposobie palenia? Za wszelkie dobre rady będę wdzięczny
  3. Dzięki za informację, nie wiedziałem że coś takiego jest, a tutaj nawet "Rozwiązanie opatentowane w Urzędzie Patentowym RP". Trochę drogie, ale jeśli poprawioa znacznie ciąg to można się zastanowić, szczególnie gdy tak jak u mnie jest mała średnica komina. Czy moze ktoś mi podesłać rzetelny opis jak palić "od góry", jakie są zalety, na co zwracać uwagę, podstawowe informacje i ciekawostki?
  4. Podałem ten piec, bo znajomy go ma, a ja mógłbym go obejrzeć w mojej miejscowości. Nie uparłem się na ten kocioł, ale raczej wolę zobaczyć go na żywo zanim kupię, a w okolicy mam chyba ze dwa punkty z piecami, o innych nie słyszałem. Tak więc wybór jeszcze nie jest przesądzony. I tak ceny są podobne u różnych producentów +/- kilka stówek. A co do nadmuchu, to czy jest możliwość zamontowania jakiegoś urządzenia zwiększającego ciąg w kominie? Chodzi mi o to, żeby dmuchawa nie była na dolnych drzwiczkach, a raczej żeby poprzez jakieś sprytne rozwiązanie zwiększyć ciąg. Może to jest głupi pomysł, bo dmuchawa jest konieczna, ale taki pomysł mi przyszedł do głowy. Nie wiem czy to jest wogóle wykonalne i gdzie to zamontować
  5. Znajomy ma piec Weberman EKO CK 25, co możecie powiedzieć o tym piecu, czy przy moim kominie (od dołu do wysokości ok 1 m są połączone 2 szyby 14x14 cm, wyżej już normalnie idą dwa osobno), będzie działał właściwie? Zapewne trzeba będzie dokupić jeszcze sterowanie, a może i nadmuch jakiś?
  6. Dziękuję za odpowiedzi i sugestie. Sprawdziłem komin, ma 14x14 cm, do tego systemie c.o. jest pompka, bez której przktycznie w mgnieniu oka woda może sie zagotować. Obecny piec ma moc 17,5 KW. W zestawie był taki pręt z drutem, montowany na gorze pieca i podpięty do dolnych drzwiczek, który teoretycznie miał utrzymywać wybraną temperaturę. Piszę teoretycznie, bo nigdy go nie używałem, jakoś nie chcialo mi się wierzyć w skuteczność tego sposobu. Czy w nowych piecach nadal stosuje się to rozwiązanie, czy na tym polega "sterowanie" temperaturą?
  7. Zawsze paliłem tradycyjnie, czyli od dołu. Wcześniej nawet nie słyszałem o metodzie spalania od góry. Trochę jestem sceptycznie nastawiony do tej metody, bo tak się zastanawiam, jak zacznie się palić cały zasyp to wtedy temperatura może mocno podskoczyć. Jak się rozpala od góry, to jest jasne, ale czy muszę czekać aż całkowicie wygaśnie piec i dopiero wtedy znowu zasypać? Bo przecież jak zasypię cały wsad wcześniej, to zacznie palić sie od dołu? Czy takie spalanie byłoby dobre w przypadku mojego starego, przystosowanego do piecy kaflowych komina? Nie osadzałoby się więcej sadzy?
  8. Dzień dobry, Witam serdecznie wszystkich użytkowników i prosze o poradę co do wyboru pieca. Na wstępie zaznaczę, że nie za bardzo znam się na kotłach, systemach podawania paliwa itp., jednak mam nadzieję, ż ektoś pomoże mi w wyborze najlepszej opcji. Chcę wymienić piec na jakiś mniej uciążliwy, żeby w nocy nie wygasał. Palę węglem i drewnem. Przedstawię kilka podstawowych danych: dom poniemiecki z 1915 r., nie ocieplony, wymienione tylko okna na plastikowe, powierzchnia do ogrzewania ok. 200 m2, piwnica pod 3/4 powierzchni domu, strych nie oceplony (jedynie komin na strychu jest ocieplony). Instalacja c.o. dość nowa, robiona 10 lat temu (nie narzekam), rurki miedziane, grzejniki Purmo, boiler podłączony pod c.o. dodatkowo jest grzałka elektryczna. Na ciepło w domu nie narzekam, ale... now łaśnie tylko wtedy gdy w piecu się pali. Moim problemem jest to, że nawet jeśli ok 22 nasypie się do pieca, to do rana wygaśnie i w domu jest zimno. Komin jest przystosowany do ogrzewania piecami kaflowymi, przewody są małe i przez to raz w miesiącu musi przychodzić kominiarz, bo dym odbija. Budowa nowego komina raczej nie wchodzi w grę, teraz wykorzystane są 2 przewody. Chciałbym taki piec, który zasypie się raz na dzień i będzie trzymał ciepło, nie zależy mi na wysokiej temperaturze w duże mrozy, ale żeby była ona stała. Jaki piec najlepiej wybrać i o jakiej mocy? Nie zależy mi na super nowoczesnym piecu, lepiej żeby był niezbyt skomplikowany, żeby jak najmniej rzeczy mogło się popsuć, ale podstawowe udogodnienia są porządane. Obecnie mam piec z Olsztyna, nie wiem jaką ma moc, ale raczej jest za mały, gdyż był kupowany jak jeszcze miałem tylko pół domu, swoje lata już ma ale większych problemów z nim nie było. Proszę o jakieś sugestie jaki rodzaj pieca wybrać, jaka moc i na co zwracać uwagę. Będę wdzięczny za pomoc. Może jakieś tematy już były, podobne do mojego, to chętnie poczytam. Pozdrawiam, Daris
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.