Skocz do zawartości

QBAelectric

Forumowicz
  • Postów

    13
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    Dom 140m2
  • Instalacja
    12 grzejnikow, 7 obwodow podłogówki
  • Kocioł
    Ekogroszek

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Gniezno

Osiągnięcia QBAelectric

Ciekawy

Ciekawy (3/14)

  • Współtwórca
  • Pierwszy post
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. W rozdzielaczach podłogówek mam zostawione RTLe, teraz oddzielam osobny obwód na zaworze mieszającym ale RTLe zostaną, pewnie na max otwarte a temp. bede ustawial wszedzie rowną. Nie mam rotametrów.
  2. Dziękuję bardzo za odpowiedz. Założe w takim razie zawór nr 1. Odnośnie jednej pompy na 2 wymienniki to to u mnie dzialalo 1 sezon jak grzałem osobny garaż, wtedy tez na tej samej pompie mialem jeszcze zasobnik CWU, dopiero teraz chce to rozdzielic jak na schemacie. Teraz ze względu na koszty opału garażu nie będę grzał grzejnikami. Jedyne czego nie zmienię a raczej nie jest tak jak powinno to powroty mam zrobione z rurki 22 a nie z 28 jak są zasilania, piony mam ok z 28 ale instalacje w kotłowni z wymienników do kotła poprzednik zrobił z 22. Ps. Jak należy dobierać prędkości pomp, pompy maja do wyboru predkosci od 1 do 4 oraz tą co chce dać do podłogówki a wcześniej służyła właśnie jako kotłowa od 1 do 6, mają rowniez do wyboru predkosc stałą lub zmienną ( adaptacyjną ). Niewiem jak te predkosci powinny być dobierane.
  3. Typy urządzeń jakie posiadam to: Pompy WILO Stratos Pico 25/1-4 - 2szt - te chce dac do zasobnika CWU oraz przed wymiennikiem do grzejników Pompa WILO Stratos Pico 25/1-6 - tą chce dać na podłogówki. Zasobnic Galmet 300L z 2 wezownicami. Do tej pory mam wezownice w szeregu ale teraz chcę rozdzielić tylko na górną gdzy w sezonie letnim i jesiennym grzeje grzalką która jest w połowie zasobnika i w zupełności mi to wystarcza na całą rodzinę. Zawór z siłownikiem Goshe NR230-487 Sterownik kotła SKZP-02 Kocioł prawdopodobnie 30kW, wymienniki 30kW Dom ocieplony 15 styropianem ok. 160m2 ( nowe budownictwo ) Garaż osobny, narazie nie używany, wymiennik zamknięty.
  4. Proszę o poradę. Modyfikuję swoją instalacje. Kocioł ekogroszek w układzie otwartym, zasila zasobnik CWU oraz wymiennik płytowy. W tej chwili rozdzielam układ na dwie pompy, osobno do CO i osobno do CWU jak na schemacie. Nie mam zabezpieczenia powrotu bo jest to bardzo krótki obieg przez wymiennik i powrót zawsze był ciepły, jak bedzie potrzeba dolozyc to doloze w przyszłości. Mam pytanie co do układu zamknietego za wymiennikiem CO. Mam puszczony osobny pion do podłogówek i chcę zrobić na zaworze mieszającym sterowanym z siłownika przez SKZP-02. Dodatkowo chcę zamontować zawory by moze w przyszlości podłączyć kominek z płaszczem. Trochę mam niejasności z zaworami zwrotnymi. Mysle ze jeden zawór powinien być za pompą wymiennikową ( dam za wymiennikiem bo za pompą przed wymiennikiem nie mam miejsca ). Nie wiem natomiast gdzie wstawić ZZ przy podłogówce. Sa różne szkoły i już mam nieco mętlik. Odnośnie kominka to ZZ również bylby pewnie za pompą ale to już w przyszłości. Czy możecie mnie uświadomić gdzie powinien być ZZ z zaznaczonych 3 opcji na rysunku ? Dziękuję za porady i proszę o wyrozumiałość. Zapomniałem jeszcze na rysunku dorysować oczywiście zbiornika przeponowego na powrocie ukladu zamknietego.
  5. Czy któryś z kolegów znający dobrze SKZP-02 mógłby podpowiedzieć czy mozna podpiac pod sterownik zawór trojdrozny by regulował CWU z priorytetem dla CWU?. Z tego co widze to SKZP steruje tylko Zaworem ochrony powrotu, u mnie jest to zbedne bo temperatura powrotu jest zachowana poprzez krotki obieg i prace z wymiennikiem.
  6. Dziekuje Wam za porady, Czy złym rozwiązaniem bedzie układ z jedną pompą plus zawór trojdrogowy tak jak mam w tej chwili?. Sterownik SKZP posiada wyjscie na zawór trojdrogowy. Pompa pozostała by jedna zamiast trzech a zawor z siłownikiem mam juz kupiony. Prosze Was o wytłumaczenie co w takim układzie jest złe. Co złego jest w układzie pomp na zasilaniu przy wymiennikach, co zyskam jak beda na powrotach? - pytam czysto teoretycznie. Odnoscie zbiornika wyrownawczego to niestety nie mam mozliwosci podniesienia go wyzej, kotłownia w piwnicy, do tej pory raczej skutków ubocznych nie zauważyłem przy tym ukladzie a pracuje to juz ok. 6 lat. Czy sterownik SKZP mozna ustawic w taki sposob by przełączał zawór na CWU w momencie spadku temperatury i pozostawieniu całego układu jaki mam w tej chwili?, oczywiscie po przepieciu zbiornika wyrownawczego przed zawor troj drogowy.
  7. Witajcie, Postanowiłem dokończyć swoją instalację CO/CWU. Zakupiłem nowy polecany sterownik SKZP-02 i wlasnie przy tej okazji chciałbym dokończyć instalację. W związku z tym proszę Was o opinie i co byscie zmienili. Instalacja ma już kilka lat i widze tam kilka wad. Kocioł jaki posiadam niestety no-name, na naklejce było 30kW, ale nie znam faktycznej mocy, palnik retorta, ogolnie jestem zadowolony jak na taki kocioł niewiadomego pochodzenia. Kocił pracuje w układzie otwartym i zasila zasobnik CWU 300L rowniez w ukladzie otwartym jak na foto. Mam polaczone szeregowo dwie wezownice, mam rowniez cyrkulacje ale do tej pory nie uzywałem. Całe zasilanie domu, ( piwnica, pietro i poddasze ) mam w ukladzie zamknietym na wymmienniku, mam rowniez podlogowke z RTLami w rodzielaczach ale to porazka i jako drugi temat. Mam podciagniety juz drugi pion do samej podlogowki i zakupiony juz zawor mieszajacy z pompą. Drugi wymmiennik mam na osobny garaz jeszcze nie podlaczony, dlatego jest drugi bo chcialem uklad zalac domieszką glikolu. Zasobnik CWU zasilany przez zawor troj drogowy, narazie recznie ustawiony, nie zmieniany bez silownika. W zwiazku z zakupem nowego sterownika chcialbym podlaczyc silownik do tego zaworu, niestety widze powazna wade konstrukcyjną i w momencie zamkniecia zaworu by puszczal tylko na Zasobnik CWU, uklad stanie sie układem zamknietym dlatego napewno bede musial przepiac naczynie wyrownawcze przed ten zawor. W tej chwili kociol pracuje na ok. 48C, chcialbym by pracowal troche wyzej ale by woda uzytkowa byla na nizszym poziomie wiec domyslam sie ze musze wpiac kolejna pompę. Jak juz wspomniałem chce wpiac dodatkowy pion tylko na podlogowke, myslalem o zaworze mieszajacym gdzie mozna bedzie ustawic ogolna temperature na podlogowke a RTL dzialaly by tylko jako włącz-wyłącz by nie wprowadzac dodatkowych modyfikacji. Generalnie jak narazie i tak uzywam tylko podlogowi w lazience i korytarzu wiec taka sama temperatura we wszystkich obwodach nie robi mi raczej problemu. Jesli trzeba dosle kolejne zdjecia i odpowiem na wszystkie pytania. Chcialbym byscie sie wypowiedzieli i wytkneli bledy ktore nalezaloby poprawic. Na dniach bede chciał przelaczyc sie na nowy sterownik SKZP.
  8. Dziękuję bardzo za podpowiedzi, skontaktuje się z Stalkotem, ramkę/dystans zrobię. Faktycznie kocioł bardzo mocno jest zasadzony podczas pracy na małej mocy.
  9. Popełniłem błąd kupując nie świadomie i teraz ponoszę konsekwencje. Chciałbym polepszyć jego pracę choc na 2 sezony. Myslalem własnie o dystansie, z tym nie ma problemu, cos wymysle. Wszelkie rady mile widziane. Kocioł widać że dolną część naklejki ma odciętą, widocznie sprzedający z Jankowa przygódzkiego miał coś do ukrycia ale to juz nie ważne. Czy zbierający się popiół w tej komorze powietrznej to normalna rzecz?...Wentylator nie powinien tego wydmuchać?... Widziałem kilku producentów kotłów stosuje własnie identyczne palniki rynnowe. Wiec to chyba nie jest jakis bubel?.. Jedynie pewnie nie dobrany do tego kotła. W takim razie jaki jest odpowiedni do tego kotła?..
  10. Witam. Zwracam się z prośbą o identyfikację mojego kotła z podajnikiem rynnowym. Kocioł kupiłem używany (1, 2 sezonowy) ale niestety mam z nim problem. Główny problem polega na tym że podczas spalania część spalonego węgla opiera się o ściankę kotła i nie chce spaść, co powoduje dość częste zrywanie zawleczki fi6. Testowałem na różnych gatunkach groszku, od wysoko kalorycznych po tani czeski eko, zaóważyłem że na tym najgorszym spalanie było najlepsze. Niestety nie znam producenta kotła ani samego palnika, napewno jest to Pleszewski. Wydaje mi się że są dwa główne problemy. Pierwszy to to czy koniec rynny palnika jest za blisko ścianki kotła ( ok. 5cm) i spalony nie do końca węgiel opiera się o ściankę i nie spada. Drugim problemem jest to że po rozebraniu palnika po jednym sezonie okazuje się że w komorze powietrznej jest bardzo duza ilość popiołu która prawdopodobnie zatyka otworki a co za tym idzie nie następuje spalanie. Krótko po czyszczeniu palnik działa dużo lepiej, słychać jak "dudni" i podrywa popiół nawet na niskich obrotach dmuchawy ale po paru dniach/tygodniach moc słabnie prawdopodobnie z nagromadzenia się popiołu. Narazie ogrzewałem nim piwnice ok. 100m2 - 5 grzejników i trzymałem dość niską temperaturę na kotle 45-50C, wiem że to duży błąd i teraz po przerobieniu instalacji ( wymiennik płytowy będę już trzymał ok. 60C. Proszę o pomoc w rozwikłaniu problemu czy odległość rynny od ściany kotła jest prawidłowa i dlaczego zbiera się tyle popiołu w komorze powietrznej pod rynną. Jeśli ktoś zna ten palnik to również prosiłbym o identyfikację. Pozdrawiam.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.