Skocz do zawartości

Piotrek88

Forumowicz
  • Postów

    47
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Ostatnie wizyty

969 wyświetleń profilu

Osiągnięcia Piotrek88

Stały bywalec

Stały bywalec (5/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. 7 bar to jest ciśnie wejściowe zimnej wody użytkowej. Przy gwałtownym otwarciu i zamknięciu zaworu czerpalnego zamyka zegar przekraczając 10 bar.
  2. Witam. Coś tam to działa. Udało mi się z dwóch solarów w największe ciepła i pełne nasłonecznienie osiągnąć 73 stopnie u góry i na dole zasobnika 69 stopni. Ale izolacje rur mam bardzo słabą. Muszę kupić kauczuk jednak 22/13 mm bo z tej pianki 6mm zrobiło mi się 3 mm i tracę ciepło po drodze. Przy takiej średnim nasłonecznieniu osiągam 45 stopni. W dobrym słońcu pewnie by nagrzało i 300 l ale znowu tak jak teraz mam 45 stopni to przy 300 l pewnie byłby problem. Poniżej 40 stopni to już słabo. PS. Zalałem instalacje płynem glikolem ale etylenowym. Czy to jakiś problem ?
  3. To nie wiem czemu u mnie działa to tak słabo. Zamontowałem 200 l. Wszystko mam jak należy a max dzisiaj to 65 stopni. A wczoraj paliłem piecem i całe 200 l nagrzalem do 55 stopni piecem. Rano zaczynało od 50 stopni na dole a skończyło na 65 stopniach. A dzień słoneczny był i temp na polu 31 stopni. Przy jednym panelu to bratowa myła naczynia w zimnej wodzie.
  4. Jestem na etapie składania. Mam nadzieję że uda mi się nie popełnić żadnych błędów...
  5. Mam zawór mieszający Afriso jest tam schemat i przed każdym wejściem jest zawór zwrotny? Czy one są konieczne do prawidłowego działania zaworu mieszającego? Nie chciał bym tak dużo tych zaworów zwrotnych stosować jeśli to nie konieczne.
  6. Tak bym chciał to połączyć jak na schmeacie. Proszę o weryfikacje i podpowiedzi jak coś można zrobić lepiej. Albo jakiś dodatkowy zawór bezpieczeństwa.
  7. Zawór bezpieczeństwa będzie. Wykonam pełny schemat jak wszystko skręcę na sucho. Tylko myślę czy do tej cyrkulacji wziąć wodę tak jak na tym schemacie czy z samej góry w miejscu gdzie idzie już do kranu ?
  8. Zapomniałem dodać. Że posiadam już dwa kolektory Hewalex KS2100F. Jako że w dalszym ciągu słabo nagrzewało mi wodę te 140 l w zbiorniku poziomym to postanowiłem dokonać zakupu zbiornika pionowego. Wracając do kwestii mieszania wody to wydaje mi się że zawór zwrotny jak dam wcześniej na dopływie zimnej wody to nie do końca spełni zadanie gdyż zimna woda podczas gdy pompa nie będzie pracować może przechodzić przez pompkę cwu.
  9. Witam. Zakupiłem zbiornik pionowy Kospel 200 l. Proszę o poradę. Mianowicie. Czy będzie to działać jak zaznaczyłem na schemacie ? Czy na obiegu zamkniętym stosuje się zawory zwrotne czy można z nich zrezygnować? Czy mój pomysł z cyrkulacją ma szanse powodzenia ? Chodzi mi o to jak będę nagrzewał wodę w zbiorniku górną wężownicą to czy montując pompkę cwu jak zaznaczyłem na schemacie to ma szanse to działać? Nagrzać cały zbiornik górną wężownicą?
  10. Witam. Zakupiłem jeden kolektor Hewalex KS 2100F i mam problem z wydajnością. Mianowicie. W słoneczny dzień podnosi mi wodę tylko o 10 stopni. Jak rano w zbiorniku (140l) jest 30 stopni a przez dzień nie korzysta się zbytnio z wody to podgrzeje do 40 stopni te 140 l wody. Jak jest 20 stopni to podgrzeje do ok 35 stopni. Im cieplejsza woda w bojlerze to mniejszy zysk. I w związku z tym mam pytanie. Czy 1 kolektor to jest za mało na sensowne podgrzanie jakiejkolwiek ilości wody ? Długość rurociągu do kolektora to 12 m zasilania i 12 m powrotu. Pex fi 20 w izolacji cieplnej. Średnica wew fi 16. Kolektor ustawiony na południe na ziemi na stojaku kąt pochylenia ok 50 stopni. Instalacja solarna jest sprawna nie zapowietrzona histereza załączenia 12 stopni. Wył 4 stopnie. Kolektor w czasie pracy pompy jest zimny. Reasumując. Chciałbym ustalić czy kolektor jest sprawny i po prostu jeden kolektor to za mało na 140 l i nie podgrzeje jej prawie w ogóle? Czy też kolektor może być uszkodzony i jak to sprawdzić? Pytanie tylko czy straty przesyłowe są aż tak duże że podniesie tylko o 10 stopni ? Czy to jest możliwe? Jak pisałem rurka ma długość 12 metrów zasilanie i powrót też 12 metrów. Próbowałem ograniczać przepływ zwalniać pompkę ale nie pomaga. Kolektor w czasie bezczynności aby podnieść wodę z 40 do 70 stopni potrzebuje ok 4 minut w południe w pełnym nasłonecznieniu. Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc w rozwiązaniu problemu. A i jeszcze jedno, kolektor montowałem samodzielnie i nie do końca udało mi się ustalić gdzie jest góra gdzie dół, czy to ma znaczenie ? W karcie produktu nie znalazłem takowych informacji, za kolektor dałem 1600 zł
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.