Skocz do zawartości

bartekitus

Forumowicz
  • Postów

    6
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez bartekitus

  1. Zapomniałem dodać że w pokoju dziennym bedzie zamontowany wkład kominkowy. I nie wiem czy jest to sensowne montować go z płaszczem wodnym do ogrzewania??

     

    pamiętaj tylko ze jak masz wentylacje mechaniczna to musi byc to kominek z zamknieta komora spalania - z doprowadzeniem powietrza z zewnatrz

  2. Hmmm... Zależy czy będziesz miał kocioł na ekogroszek z dodatkowym paleniskiem. Jeśli będziesz sobie przepalał drewnem a w instalacji będzie trochę pexu to taki zawór zwiększy bezpieczeństwo. W swoim domu mieszkam od listopada (też budowany od podstaw) i już 3 razy zdążyłem wodę zagotować. Na szczęście mam miedź i nic się nie stało. Ale pex 120 stopni mógłby nie wytrzymać.

     

    Ja mam piec HEF 25 kw z dodatkowym paleniskiem na ekogroszek. W swojej instalacji nie zapomnij o zaworze 4-d, który zapewni Ci ochronę kotła przed korozją (wysoka temp. na powrocie). Temperaturą w domu możesz sterować na kilka sposobów, np.

    1) głowice termostatyczne na grzejnikach + (najlepiej) zawór różnicy ciśnień

    2) sterownik pokojowy Auraton + siłownik ze sterownikiem do zaworu 4-d (rozwiązanie Piotrka Automatyka).

     

    W chwili obecnej stosuję to pierwsze rozwiązanie (mam Auratona, ale bez zaworu 4-d co skutkowało tym, ze woda na piecu oscylowała od 35 stopni do 65). Spalanie OK, kocioł na temperaturze 65 stopni, temperatura w domu 21,5 - 22 stopnie. Pierwsze rozwiązanie ma jednak jedną zasadniczą wadę: nie możesz sobie ustawić trybu nocnego i dziennego, chyba że sam będzesz obchodził każdy grzejnik i przykręcał głowice... Chyba że kupisz głowice termostatyczne sterowane przez pen-drive USB z komputera albo jakąś główną bazę (ostatnio oglądałem takie bajerki).

    Tak sobie jeszcze myśle, co do bezpieczeństwa... instalacja z pexu zaczynałaby sie dopiero za zaworem 4d i czy to w jakims stopniu nie zabezpiecza jej przed przegrzaniem... temeperatura rosłaby tylko na obiegu kotłowym, który bylby z miedzi. czy mam racje?

  3. Masz racje Tomi, dom będzie nowy więc okna też będą nowe... ściany z porothermu 25 + 12 cm styropianu, poddasze zaizolowane 25 cm wełny. Zasadniczo największe znaczenie dla mnie ma dobór automatyki, tak by mieć możliwość regulacji temperatury, tak by zapewnić sobie komfort w domu a zarazem bezpieczeństwo pieca.

     

    Czy instalacja zbudowana na rodzielaczach do których z pieca prowadzilaby miedź a od nich do grzejników pex jest prawidłowa i bezpieczna?

     

    Co sadziecie o zastosowaniu termostatycznych zaworów upustowych jako dodatkowego zabezpieczenia pieca w systemie otwartym?

  4. Witam wszystkich

     

    Jestem na etapie budowy domu i stoi przede mna konieczność wyboru sposobu ogrzewania. Jestem zdecydowany na ekogroszek. Tutaj pojawia się problem jaki piec wybrać (na pewno z zasobnikiem), w jaka automatykę wyposażyc instalację, wreszczie z jakich materiałów wykonać instalację. Myślałem o miedzi na pionach do rozdzielaczy, od rodzielaczy do grzejnikow PEx. Zastanawiam sie tylko nad ich wytrzymałościa na wysokie tempertury w instalacji z kotłem na paliwo stałe.

    Powierzchnia ogrzewana 141,2 m2. Proszę o wszelki rady. Z góry dziękuje za pomoc

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.