Skocz do zawartości

Dudi85

Nowy Forumowicz
  • Postów

    6
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Dudi85

  1. Godzinę temu, mistalova napisał:

    Jeśli remont odpada (PC), a gaz wychodzi drogo, to nic nie zaproponuję.

    Przy zapotrzebowaniu 8kW w Twojej strefie realne zużycie będzie oscylowało wokół 15-20 MWh rocznie. Teraz sobie przelicz to na PLN w zależności od źródła.

    remont na PC odpada bo to dość duży problem szczególnie że dom był rozbudowywany 2x i nie jest na 1 poziomie. Część ma wylewki, część nie... Trochę to komplikuje 🙂
    Ewentualnie PC mogłbym połączyć z grzejnikami niskotemperaturowymi i do tego założyć PV. Dom kupuję jakoś na początku marca więc jeszcze bym się wyrobił z wnioskiem na PV na starych zasadach... Tylko robić jednorazowo PC PV i ocieplenie budynku, kurde nie wiem czy to jednorazowo udźwignę finansowo.

    Może lepiej zrobić ogrzewanie na gaz i do tego ocieplić budynek... wtedy może rachunki by mnie nie zjadły 🙂

    kalkulacja ze strony ciepło właściwe podaje:
    16kW maksymalna potrzebna moc grzewcza
    8kW przeciętna
    ale jeśli docieple budynek od zewnątrz to będzie -40% a podłogę parteru -14% więc to już by była spora oszczędność

  2. 8 godzin temu, mistalova napisał:

    1. Zrobić OZC.

    2. Żródło energi - PC p/w. Instalacja niskotemperaturowa, czyli wszędzie OP.

    nie chcę robić ogrzewania podłogowego bo to by było dość problematyczne, wolałbym zostać przy grzejnikach

    6 godzin temu, bobbuilder napisał:

    gaz już jest w budynku, jest nawet piec przepływowy zamontowany tylko że ma już kilkanaście lat i grzanie wychodzi drogo

    4 godziny temu, gmaj22 napisał:

    "własciwie"....TU

    zrobiłem chociaż nie znam dokładnie wszystkich danych ale +/- to 16kW maksymalna moc grzewcza, średnia 8kW

  3. 1 godzinę temu, carinus napisał:

    Zrób nawet wyliczenia na ciepło właściwe, żeby mieć odniesienie jakiej mocy kocioł będzie potrzebny, chyba że bedzie bufor to wtedy moc kociołka może być większa. Jak możesz dokładać do kotła, to bezpieczniej będzie kupić coś, co pozwoli spalić wszystko, drewno, węgiel, pellet, zrębkę. Pompę ciepłą możesz dołożyć jako grzanie w okresach przejściowych. Paliwo do kociołków będzie coraz droższe i nikt nie powie co jutro będzie bardziej lub mniej opłacalne.

     

    Takie wyliczenia robić używając kalkulatorów on-line czy to trzeba komuś zlecać kto obejrzy dom i wyliczy wszystko dokładniej?

    Czytając forum często pojawiają się opinie że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego i że piec będzie najbardziej efektywny na jedno źródło zasilania. Rozumiem że w Twoim toku myślenia lepiej mieć mniej efektywny piec ale za to bardziej elastyczny i palić tym co jest w danym sezonie najtańsze? Podasz mi jakiś przykładowy piec który by się spisał? Poczytałbym sobie o tym 🙂

    Dziękuję za odpowiedź 😄

  4. Witam wszystkich użytkowników tego forum 🙂 Cieszę się że znalazłem takie miejsce, może pomożecie mi zdecydować w którą stronę iść.

    Kupuję za miesiąc dom z 1968r. Powierzchnia użytkowa to 130m2 plus dodatkowo u góry jest zrobione mieszkanie 50m2 którego na początku nie będę używał ale chce je uwzględnić w mocy przy wyborze źródła ogrzewania. Dom został wybudowany podwójną czerwoną cegłą z przerwą ok 5cm pomiędzy; okna wymienione na plastiki w 2008r więc nie są już za świeże ale lepsze to niż starsze i nieszczelne. Budynek jest ogrzewany w 100% kaloryferami z pieca na węgiel w piwnicy, ciepła woda z pieca lub z piecyka gazowego. Piec na węgiel jest stary, ma już jakieś 14 lat i nie spełnia żadnych norm więc jest do wymiany praktycznie na już.

    I teraz moje pytanie co tu zrobić... Myślałem o ociepleniu budynku i ogrzewaniu gazem ale skoro gaz ma iść teraz o 55% w górę a podobno może na tym się nie skończyć zastanawiam się co tu zrobić. Piec na pellet? Pompa powietrze woda? Zostać przy węglu tylko Zmienić piec na nowszy? Co najlepiej nada się do takiego starego budynku? Zakładam że dom będzie docieplony ale nie wiem czy w tym roku czy za 2 lata bo może być ciężko spiąć budżet ale nad jakimś innym ogrzewaniem muszę pomyśleć już tego lata bo stary piec może nie wytrzymać następnej zimy a do tego w świetle prawa nie mogę go już używać bo nie spełnia norm ekologicznych.

    Czy przy wyborze mocy kotła CO powinienem zrobić audyt energetyczny żeby odpowiednio dobrać moc do potrzeb?

    Mam nadzieję że komuś będzie się to chciało przeczytać i mi coś podpowiecie 🙂 Oczywiście chodzi o to co wybrać żeby jak najmniej wydać na ogrzewanie.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.