Skocz do zawartości

mayos

Forumowicz
  • Postów

    25
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    Dom jednorodzinny 200m, wupiętrowy, lata 70-te, ocieplony styropianem 10cm.
  • Instalacja
    10 grzejników żeliwnych, układ ma jakieś 170 litrów wody, zawór 3D
  • Kocioł
    Zębiec Diament 14kW

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    małopolskie

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia mayos

Ciekawy

Ciekawy (3/14)

  • Od roku na pokładzie
  • Miesiąc później
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Oddany Unikat

Najnowsze odznaki

2

Reputacja

  1. Czy to samo co piszecie o tych rurach tyczy się pieca na pellet. Też tak krótko wytrzyma ten wkład? Mam bardzo niskie temperatury spalin.
  2. Dziękuję, spróbuję zajrzeć. Wchodziłem już kamerka inspekcyjną od strony drzwiczek i wszędzie było sucho. Ale skorzystam z porady i rozbiore to co się da
  3. Ta rura, która widać na zdjęciu plus kolanko, to nie jest jakoś klejone jedno w drugie? Wyszarpie to?
  4. Grubość blachy 3mm. Nie mogę się doprosić fachowca żeby przyjechał i poprawił po swojej robocie
  5. Dwa lata temu rozwiercilem komin i zamontowałem wkład kwasoodporny. Piec na pellet. Przez pół roku przez tą rurkę woda się skraplała ładnie. Ale od półtora roku w ogóle się nie skrapla. Za to pojawiły się wycieki. Co to może być?, zdjęcie na dole.
  6. Mam jeszcze jedno pytanie. Przykrecilem zawór za pompą CWU. Tzn zmniejszyłem przepływ wody do grzania bojlera. Poprawiło się, piec się nie przegrzewa, temperatura powrotu na czas grzania CWU nie rośnie. To była raczej "wojna pomp". Kaloryfery na czas grzania CWU stawały się zimniejsze. Teraz z kolei cwu dłużej się grzeje. Nie wiem jeszcze jak zachowa się to wszystko przy dezynfekcji. Pytanie jest takie. Czy teraz przy normalnej pracy kotła nie zepsuje się pompa CWU jeśli za pompą ma zmniejszony przepływ zaworem na rurce dochodzącej do bojlera? Jaki to ma na nią wpływ? Taka uwaga jeszcze o piecach zębiec diament. Nie wiem czy inne tak mają. Dopuściłem wodę do układu. Piec źle pracował, nie mógł się dogrzać. Okazało się, że się zapowietrzyl. A instalator zostawił po sobie zakręcony odpowietrznik, który jest wkręcony w piec. Okazuje się. Że ten odpowietrznik pod niebieską pokrywą pieca ma być cały czas odkręcony (kapturek). Teraz chodzi.
  7. Tylko, że piec wcale nie jest jakoś szczególnie rozpędzony. Pracuje sobie z małą mocą. Na wykresie widać, że w momencie kiedy pompa CWU się wyłącza trafia do niego zimna woda na powrót. Spróbuję jeszcze pompe CO ustawić na 3 bieg.
  8. Moc max mam 60%, więc jakieś 8kw. Ale to raczej nie to, bo sterownik nie zdąży zareagować gdy ta temperatura rośnie z 60 na 66 stopni. Tak szybko się to dzieje. A poza tym on zazwyczaj pracuje wtedy z mocą minimalną kiedy się to dzieje.
  9. Mam jeszcze jeden problem. Może ktoś ma jakiś pomysł. Z czasem zauważyłem, że wygrzewanie C.W.U. powoduje w piecu dziwne wahania temperatury. Piec sobie chodzi chodzi w miarę równo, po czym kiedy spadnie mu temperatura C.W.U. poniżej histerezy załącza się pompa. Zaczyna się to w punkcie numer 1. Następuje szybki wzrost temp na powrocie. Pompa C.W.U. chodzi około 2h i się wyłącza. Wtedy następuje szybki spadek temp powrotu i szybki wzrost temp kotła. Punkt numer 2. Kocioł się przegrzewa w dwie minuty osiągając 65 stopni, następuje wygaszanie. Ten moment widać na poniższym wykresie: Zwiększyłem histerezę kotła na 8 stopni, dzięki temu się nie wyłącza. Ale to nie jest rozwiązanie problemu. Na moją logikę kiedy załącza się pompa CWU to większość wody idzie na bojler, który jest blisko pieca. Pompa na grzejniki chodzi niby dalej, ale pompa CWU mimo, że jest na 1 biegu najwidoczniej więcej tej wody przepuszcza przez siebie stąd przez 2h powrót ma 7 stopni więcej niż zwykle. Próbowałem każdy bieg i to samo. Mam jeszcze pomysł zmniejszyć zaworem przepływ wody CWU. Rozumiem też, że chwilę po wyłączeniu pompy CWU wraca woda z grzejników i spada temp powrotu. Rury na zasilanie grzejników są dość grube. Rzekłbym trzy razy grubsze niż nitka do CWU. Piec w piwnicy, grzeje dwa piętra. Najbardziej jednak zastanawia mnie fakt dlaczego przegrzewa się piec w tak krótkim czasie. Zawór powrotu ustawiony na 45 stopni.
  10. Udało mi się wpaść na to wcześniej trochę, aczkolwiek najpierw próbowałem obniżyć temperaturę zaworu co nic nie dało. Ja miałem na myśli program do Arduino, który się tak nazywa. Samo Arduino jest niepotrzebne. Potrzebna jest tylko płytka z ESP8026 typu np. nodemecu za te 13zl. A Rasberry po pierwsze jest dużo droższe, po drugie do samego mierzenia temperatury nie ma sensu takiego komputera używać.
  11. Zawór na powrocie ma jedynie jedna temperature do ustawienia, zadaną: 45. Temperatura zasilania, czyli kotła: 60. Czasy otwarcia zaworu mogę podać za tydzień dopiero ponieważ mnie już tam na miejscu nie ma. Została sama teściowa, która grzeje sobie tylko dół i to w dodatku mało bo tak lubi. Ale wczoraj poleciłem jej odkręcić jeden kaloryfer w domu na maxa na noc i się piec nagle uspokoił. Chodzi równo. Poniżej wykres. Skok na wykresie to zaplanowane czyszczenie palnika. Czyli jednak jeden kalaryfer musi być cały czas odkręcony żeby jakiś obieg był. Nie wiem czy każdy tak ma czy moja instalacja jest taka specyficzna. Jeszcze jedna rzecz mnie tylko niepokoi. Po tygodniu nieobecności kiedy dom jest wychłodzony i piec zaczyna grzać dochodzi do podobnej sytuacji pomimo odkręconych kaloryferów. Taka chyba specyfika zaworu 3d, nie mam tego pomierzonego ale widziałem jak pracuje zawór i śmiem sądzić, że raz na powrót wraca 50 stopni a za chwilę 25 i tak przez pół dnia. Pobawię się jeszcze czasami otwarcia zaworu bo tak jak to chodzi teraz to żadna ochrona powrotu. Przez miesiąc wszyscy myśleli, że piec dobrze chodzi a tu się okazuje, że tylko sprawia takie wrażenie. Jeśli ktoś zobaczy te wykresy a chciałby u siebie mieć takie same to akurat jest jedyna rzecz, w której mogę pomóc na tym forum. Pewnie to już nie raz było obgadane. W moim przypadku wystarczy kupić dwa czujniki ds18b20, płytkę np. nodemecu, jeden rezystor 4,7k. Potrzebne jest Arduino IDE, dostęp do wifi i trochę chęci 🙂 koszt części około 35zl.
  12. ustawiłem palnik tak jak mi polecono tutaj. Zasilanie 60, powrót 45. Dołożyłem termometry na zasilaniu i powrocie aby obserwować co minutę odczyty. Coś mi to nie działa zbyt dobrze. poniżej wykresy, pierwsze dwa to okres 24h, te następne dwa to okres ostatnich 3h. W nocy grzejniki były rozkręcone, rano zakręciłem na 1 lub 2 na głowicach. Temperatura powrotu oszalała. Zawór 3d otwiera się i zamyka co chwilę. Pracuję nad własnymi wnioskami, i mózg mi się grzeje. Mam wrażenie, że nie ma obiegu przez grzejniki prawidłowego przez przykręcone głowice i piec wszedł w jakąś dziwną pętlę (temp powrotu), z której nie może wyjść. Jeśli by koledzy znaleźli chwilę, żeby napisać zdanie o tym co widać na tych wykresach to będę wdzięczny.
  13. Palnik kipi, kocioł zebiec diament, sterownik Lider. Pytanie odnośnie minimalnej mocy kotła. Czy ktoś już zmniejszał poniżej 4kW? Mój ma minimum 4kW, zastanawiam się czy chodziłby z mniejszą mocą, czy byłby w stanie utrzymać płomień.
  14. Co masz na myśli pisząc "chodzi od termostatu"? Interesuje mnie zmniejszenie ilości spalania więc pytam. Pokojówka? Pogodowka?
  15. Polecam pellet Karoń, możesz wypróbować. Ma dobre opinie. Nie wiem jaka cena teraz jest ale dwa miesiące temu około 800zl
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.